Australija uvodi novi zakon koji će ukinuti slobodu govora i demokratiju
Australijska vlada je nedavno predstavila novi predlog zakona o zabrani zvanično neodobrenog onlajn sadržaja.
Ako se donese zakon o dezinformacijama, onda će slobodno izražavanje ideja u osnovi biti zabranjeno.
Od digitalnih kompanija će se očekivati da usvoje kodeks ponašanja kojim će cenzurisati govor na osnovu širokih, nejasnih i dalekosežnih direktiva.
Miroslav Parović u podcastu Mario ZNA: Velika previranja u Srbiji
RT izveštava: Predlog zakona o izmenama i dopunama zakona o komunikacijama (borba protiv dezinformacija) iz 2023. predviđa nametanje zakonske obaveze za digitalne platforme za nadgledanje navodnih „dezinformacija“. Ako to ne uspe, predlog zakona predviđa puno ovlašćenje Australijske uprave za komunikacije i medije (ACMA) da direktno interveniše u svrhu sprečavanja „štete“.
Odeljak 2 predloženog zakona definiše „štetu“ na sledeći način:
- (a) mržnja prema grupi u australijskom društvu na osnovu etničke pripadnosti, nacionalnosti, rase, pola, seksualne orijentacije, starosti, religije ili fizičkog ili mentalnog invaliditeta;
- (b) narušavanje javnog reda ili društva u Australiji;
- (c) narušavanje integriteta australijskih demokratskih procesa ili institucija Komonvelta, države, teritorije ili lokalne vlasti;
- (d) štete po zdravlje Australijanaca;
- (e) šteta po životnu sredinu Australije;
- (f) ekonomska ili finansijska šteta za Australijance, australijsku ekonomiju ili sektor australijske privrede.
Koncept ‘štete’ koji se nudi u predlogu zakona je iluzoran, a njegov sadržaj bi subjektivno odredila moćna vladina agencija. Definicija šta jeste, a šta nije štetno je savitljiva i može se proširiti i skupiti u zavisnosti od preovlađujućih stavova ACMA-e. Na kraju, svaka vrsta govora sa kojom vlada nije saglasna mogla bi se smatrati „štetnom“. Na primer, opisivanje „narušavanja društvenog poretka“ kao ozbiljne štete moglo bi se protumačiti kao zaustavljanje organizovanja legitimnih političkih protesta. Ovo bi svakako moglo da se iskoristi za suzbijanje legitimnog političkog govora koji bi trebalo da bude deo funkcionalne demokratije.
Iznad svega, ACMA bi dobio široka ovlašćenja da zahteva od bilo koje osobe da se pojavi u vreme i na mestu koje odabere da odgovori na pitanja o dezinformacijama. Ova ovlašćenja uključuju obaveštenja o kršenju, uputstva za popravku, sudske zabrane i građanske kazne, uključujući kazne do 550.000 AU$ (358.000 USD) za pojedince i 2,75 miliona AU$ za korporacije. Krivične kazne, uključujući i zatvor, takođe se mogu primeniti u slučajevima navodne „ekstremne štete“.
Održivi razvoj je tehnokratija https://t.co/11G3831WNp
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) November 7, 2023
Odredbe koje se nalaze u ovom predlogu zakona stavljaju komunikaciju i živote slobodoumnika, zaštitnika ljudskih prava, nezavisnih novinara i običnih građana pod stalni rizik. Oni su u direktnoj suprotnosti sa savetima međunarodnih stručnjaka za ljudska prava da su „opšte zabrane širenja informacija zasnovanih na nejasnim i dvosmislenim idejama, uključujući ‘lažne vesti’ ili ‘neobjektivne informacije’, nekompatibilne sa međunarodnim standardima za ograničavanje slobode izražavanja… i treba ih ukinuti.“
Važno je napomenuti da je australijska vlada izuzeta od predloženog zakona. Stoga se sadržaj koji izdaje vlada nikada ne smatra „dezinformacijom“, ali kritike vlade od strane običnih građana mogu. Svakako je ironično da se stavovi koji su nekompatibilni sa preferiranim narativom vlade mogu smatrati da „škode“ integritetu australijske demokratije jer bi onemogućili govor i izražajno ponašanje koji su sastavni deo održavanja demokratskih procesa.
U svom podnesku na 12 stranica Pravnom savetu, Viktorijanska advokatska komora objašnjava da ovaj predloženi zakon efektivno stvara „neravnopravan teren između vlada i drugih govornika“ koji stavlja kritičare vlade u nepovoljniji položaj u poređenju sa pristalicama vlade. „Do uplitanja zakona u samoostvarenje slobode izražavanja će doći prvenstveno zbog jezive autocenzure koju će neizbežno izazvati kod pojedinačnih korisnika relevantnih usluga“, kaže Viktorijanska advokatska komora.
Iznad svega, sprovođenje predloženog zakona od strane ACMA-a neizbežno će zaustaviti diskusiju o kontroverznim temama, posebno ako one uključuju kritiku vladine politike i akcija. Ovaj scenario će se verovatno razviti kada sporni govor bude nekompatibilan sa zvaničnim narativom vlade. Dakle, predloženi zakon cilja na one koji, samo koristeći svoje pravo na slobodu govora, kritički procenjuju poželjnost vladinih odluka i akcija.
Ostale zabrinutosti u vezi sa predloženim zakonima o „dezinformacijama“ uključuju mogućnost suspendovanja aktivnosti internet kompanija u Australiji ako ne ispoštuju uspostavljene obaveze, kao i povećane krivične kazne za klevetu koje su nekompatibilne sa međunarodnim standardima ljudskih prava.
Kao što se može videti, predloženi zakon predstavlja ozbiljan napad na demokratsko pravo Australijanaca na slobodu govora. Digitalne platforme će biti zakonski obavezne da uređuju komentare o kontroverznim temama. Prema ovom zakonu o „dezinformacijama“, svaka iskrena i čvrsta debata o vladinoj politici će biti efektivno zabranjena.
Da zaključimo, naša sloboda političke komunikacije je napadnuta u Australiji. Ako se donese zakon o dezinformacijama, onda će australijska vlada u osnovi staviti van zakona slobodno izražavanje ideja. Ukratko, donošenje ovog predloga zakona značiće kraj autentične demokratije u Australiji. Australijanci su u osnovi svedoci transformacije svog sistema predstavničke vlasti u ništa više od manje otvorenog ili više prikrivenog oblika izborne diktature.
Nulta Tačka/RT