Australija uvodi zabranu korišćenja društvenih mreža za decu mlađu od 16 godina
Australijski premijer Entoni Albanez rekao je u utorak da se njegova levičarska vlada sprema da uvede minimalnu starosnu granicu, verovatno između 14 i 16 godina, za korišćenje društvenih mreža za decu.
„Želim da ispratim decu sa svojih uređaja i na terene za pešake, na bazene i teniske terene. Želimo da imaju prava iskustva sa stvarnim ljudima jer znamo da društveni mediji nanose štetu društvu“, rekao je Albanez u intervjuu za Australijsku radiodifuznu korporaciju (ABC).
„Roditelji su jako zabrinuti zbog ovoga“, rekao je o društvenim medijima. „Nijedna generacija se ranije nije suočila sa ovim izazovom.”
Albanez je rekao da bi on lično više voleo da ima još veću minimalnu starosnu dob od 16. Njegova laburistička vlada planira da sprovede testove za „proveru starosti“ kako bi testirala svoju tehnologiju cenzure i odredila idealnu minimalnu starost za pristup društvenim medijima.
„Ono što gledamo je kako ga isporučujete“, rekao je Albanez u utorak. „Znamo da nije jednostavno i da nije lako. U suprotnom, vlade bi reagovale ranije.“
Premijer je rekao da nove politike moraju da budu nametnute na nacionalnom nivou, kako bi se izbeglo „osam različitih odgovora država“ sa različitim minimalnim godinama starosti za društvene medije.
Albanez je dodao da će državne i teritorijalne vlade biti konsultovane pre nego što se sledeće godine uvedu zakoni o ograničavanju pristupa društvenim medijima. Država Južna Australija već je predložila kažnjavanje kompanija društvenih medija koje dozvoljavaju deci mlađoj od 14 godina da koriste njihove platforme.
„Ovo je pošast. Znamo da postoje posledice po mentalno zdravlje za ono sa čim su se mnogi mladi morali suočiti. Maltretiranje koje se može desiti na mreži, pristup materijalu koji uzrokuje društvenu štetu i roditelji žele odgovor“, rekao je Albanez.
Iako su aktivisti za prava na Internetu i građanski libertarijanci generalno kritični prema predlozima da se mladima zabrani pristup društvenim mrežama, u Australiji postoji malo ozbiljnih političkih protivljenja toj ideji. Opoziciona Liberalna partija, na čelu sa Piterom Datonom, zahteva starosnu granicu od 16 godina. Jedino se Zelena stranka oštro protivi toj ideji, rekavši da više voli bolje obrazovanje o opasnostima društvenih medija nego zabraniti mladim ljudima da ih koriste.
Kritičari predloga o minimalnom uzrastu su primetili da bi to sprečilo decu da pristupe korisnom znanju na mreži i da bi ih čak moglo naterati u mračnije uglove interneta dok pokušavaju da izbegnu zabranu društvenih medija.
Drugi kritičari su istakli da su „platforme društvenih medija“ nedostižan koncept. Jedna je stvar predložiti da se 14-godišnjacima zabrani korišćenje Fejsbuka, TikToka ili Tvitera – ali šta je sa platformama za razmenu poruka kao što je WhatsApp ili igrama koje uključuju alate društvenih medija kao što su Animal Crossing i Roblok? Ova druga igra je već u vrućoj vodi kod nekih vlada i zagovornika dobrobiti dece jer su otkriveni predatori koji vrebaju na njenim forumima društvenih medija.
Ideja držanja mladih ljudi podalje od društvenih medija nije nova, iako bi Australija mogla postati prva demokratska vlada koja će primeniti zabranu širom zemlje. Guverner Floride Ron DeSantis u martu je potpisao zakon koji zabranjuje deci mlađoj od 14 godina da kreiraju naloge na društvenim mrežama i zahteva od dece od 14 i 15 godina da dobiju saglasnost roditelja pre otvaranja naloga.
DeSantis je rekao da želi da „pomogne roditeljima da se snalaze na ovom veoma teškom terenu koji sada imamo sa podizanjem dece“, što je osećaj koji je prilično sličan komentarima australijskog premijera Albanezea u utorak.
DeSantis je posebno stavio veto na raniji zakon koji bi postavio minimalnu starosnu dob za društvene medije na 16 godina i uspostavio zahteve za ličnu kartu za stanovnike Floride za otvaranje naloga na društvenim mrežama.