Bajden dozvolio ukrajinskoj „pronacističkoj“ brigadi Azov da koristi američko oružje
Stejt department je u ponedeljak saopštio da će ukrajinskoj brigadi Azov, koja ima dugu istoriju povezanosti sa nacističkim idejama, biti dozvoljeno da dobije američko oružje i obuku.
Rusija je odmah osudila SAD zbog podrške ukrajinskim „ultranacionalistima“ i „neonacistima“.
„Nakon temeljnog pregleda, ukrajinska 12. brigada specijalnih snaga Azov prošla je proveru Leahija koju je sproveo Stejt department SAD“, saopštio je Stejt department. U saopštenju se ne navodi tačno kada je ukinuto ograničenje da li brigada Azov već ima pristup američkoj opremi ili ne.
„Leahi zakon“, nazvan po bivšem senatoru Patu Leahiju (D-VT), je skup zakonskih odredbi usvojenih 1997. godine koje zabranjuju Stejt departmentu i Ministarstvu odbrane (DoD) da daju sredstva, opremu ili obuku stranim bezbednosnim snagama koje su verodostojno optužene za velika kršenja ljudskih prava.
Prvobitne mete zakona Leahi uključivale su jedinice kolumbijske vojske optužene za masovno ubijanje civila da bi ubijali pobunjenike i prikupljali nagrade. Propalestinski aktivisti često optužuju Bajdenovu administraciju da je prekršila Leahi zakon podržavajući izraelski rat protiv Hamasa u Gazi, zbog velikog broja prijavljenih civilnih žrtava.
Zakon Leahi daje državnom sekretaru diskreciono pravo da se odrekne njegovih odredbi ako se smatra da strana vlada preduzima kredibilne korake za rešavanje žalbi na ljudska prava. Ovo uključuje proces revizije koji je Stejt department naveo u svojim napomenama u ponedeljak.
Brigada Azov je dobrovoljačka milicija formirana 2014. za borbu protiv svog naroda u istočnoj Ukrajini. Brigada je u početku bila potpuno autonomna, ali je za dve godine uključena u Ukrajinsku nacionalnu gardu, a prošle godine je određena kao jedinica specijalnih snaga. Jedinica je pojačala napore za regrutovanje nakon što je dobila to imenovanje, dovodeći hiljade novih članova.
Brigada Azov je od svog osnivanja koristila nacističke simbole i strane medijske organizacije retko imaju problema da pronađu borce Azova koji su spremni da kažu da je Adolf Hitler pogrešno shvaćen, da se Holokaust nikada nije dogodio ili da je kukasti krst samo drevni simbol obožavanja sunca.
„Nemam ništa protiv ruskih nacionalista ili velike Rusije, ali Putin čak nije ni Rus. On je Jevrejin“, rekao je dobrovoljac Brigade Azov za britanski Gardijan 2014.
Rani dobrovoljci Azova nisu podržavali ukrajinsku centralnu vladu jer su smatrali da ona ne čini dovoljno da im pomogne u borbi protiv ruskih snaga. Neki od njih su govorili o zameni vlade vojnom huntom koja bi mogla da ujedini Ukrajinu i zauvek istera Ruse.
Lekari upozoravaju da „retki i neobični“ karcinomi ubijaju velik broj ljudi https://t.co/zRRtwGSvTR
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) June 11, 2024
Brigada Azov je porasla u popularnosti među Ukrajincima nakon što je Rusija izvršila specijalnu vojnu operaciju 2022. godine, brzo stekavši reputaciju jedne od najefikasnijih i najodlučnijih borbenih jedinica. Jedinica je branila grad Mariupolj tako što je nedeljama izdržala pod intenzivnim ruskim bombardovanjem i pretrpela stotine žrtava, ali je izgubila i predala se.
Bez obzira na to, ukrajinska vrhovna komanda pozdravila je Brigadu Azov kao „heroje našeg vremena“. Ulični protesti ukrajinskih civila koji pozivaju Rusiju da oslobodi zatvorenike Azova postali su zapažen faktor javnog života poslednjih meseci.
Pored pronacističkih političkih stavova njenih osnivača, Brigadu Azov optužuju Ujedinjene nacije i organizacije kao što su Amnesti internešenel i Human Rights Watch za kršenje ljudskih prava. Optužbe uključuju psihičko i fizičko zlostavljanje i civilnih i vojnih zatvorenika.
2018. godine, pripadnici azovske milicije koji su se izdvojili u grupu pod nazivom „Nacionalna družina“ snimljeni su kako uništavaju romski kamp u Kijevu pomoću sekira i čekića. Ukrajinska nacionalna policija je potom istražila grupu osvetnika zbog „huliganizma“. Usledila je serija napada na romske kampove, a kada se grupa aktivista za ljudska prava okupila u Kijevu da razgovaraju o tome, omeo ih je čovek sa sekirom koji je tvrdio da je veteran bataljona Azov.
Lihi zakon je primenjen protiv brigade Azov 2014. godine, zabranjujući jedinici da dobija oružje ili sredstva iz Sjedinjenih Država. Američki omnibus zakon o potrošnji iz 2023. izričito je zabranjivao korišćenje bilo kojeg od svojih sredstava za „obezbeđivanje oružja, obuke ili bilo kakve pomoći bataljonu Azov“.
Ukrajinski zvaničnici i lideri brigade Azov negiraju mnoge od ovih optužbi, od kojih najgore datiraju iz ranih dana borbe protiv svojih sunarodnika na istoku zemlje, i osuđuju priče o neonacističkim sklonostima među grupama milicija kao „rusku propagandu“.
Putin je rekao da je cilj „specijalne vojne operacije“ „demilitarizacija i denacifikacija Ukrajine“. On je tvrdio da su ukrajinske neonacističke jedinice bile usmerene na „genocid“ nad etničkim Rusima koji žive u istočnim regionima.
Većina ruskih državnih medija u izveštavanju o ratu prikazuje ruske snage koje se bore protiv ukrajinskih „nacista“. Godišnja proslava Dana pobede u Rusiji, koja slavi ruske zasluge za pobedu nad Nemačkom u Drugom svetskom ratu, sada u Ukrajini ima produžetak, to je nastavak te iste bitke protiv nacizma.
Ruske optužbe za nacizam često se pozivaju na Stepana Banderu, ukrajinskog nacističkog vođu kojeg su 1959. ubili sovjetski obaveštajci. Neki moderni Ukrajinci poštuju Banderu kao heroja, a ukrajinska vlada ga je zvanično proglasila takvim 2005. godine, dok ga Rusija smatra pionom neonacističke ideologije.
Pristalice Brigade Azov kažu da je jedinica pročistila svoje redove, iako neki od njenih pripadnika možda zastupaju kontroverzne političke stavove, jedinica kao celina je patriotska i posvećena odbijanju ruskih snaga, kaže Azov.
Kritičari, s druge strane, tvrde da su zapadni mediji jednostavno skrenuli pogled sa neprijatnijih aspekata Azova i drugih ukrajinskih grupa iz svrhe praktičnosti jer ti mediji čvrsto podržavaju Ukrajinu protiv Rusije i još čvršće podržavaju administraciju predsednika Džoa Bajdena.
Rusija i njeni saveznici govore o američkoj podršci Ukrajini i njenim neonacističkim bataljonima kao dokaz licemerja SAD u pogledu ljudskih prava. Kina posebno prati svaki izveštaj o zločinima ili kontroverznim izjavama ukrajinskih boraca.
Neimenovani američki zvaničnici rekli su za Vašington post da je Stejt department efektivno zaključio da se današnja brigada Azov „strukturno razlikuje“ od milicije koja je izazvala toliko kontroverzi.
Agencija Frans pres (AFP) citira druge američke zvaničnike koji su rekli da je prvobitna brigada Azov „raspuštena 2015. godine“, a da je nova jedinica, koja je igrala tako „herojsku ulogu“ u odbrani Mariupolja, prošla strogi proces provere koji je potreban za ukidanje Ograničenja zakona Leahi.
Ukrajinski zvaničnici proslavili su u ponedeljak ukidanje zabrana Stejt departmenta iz zakona Leahi kao odlučno odbacivanje ruske propagande.
„Laži o Azovu, koje režim Kremlja godinama širi na Zapadu, danas su zadobile razorni udarac“, navodi se u saopštenju.
„Dobijanje zapadnog naoružanja i obuka od SAD ne samo da će povećati borbenu sposobnost Azova, već će, što je najvažnije, doprineti očuvanju života i zdravlja osoblja brigade“, navodi se u saopštenju jedinice u utorak. „Azov postaje još moćniji, još profesionalniji i još opasniji.
Brigada Azov je rekla da je okrenula „novu stranicu“ u svojoj istoriji zahvaljujući „dugom i mukotrpnom radu“. Komandanti jedinica rekli su da će njihova ionako impresivna borbena efikasnost biti znatno povećana pristupom američkom finansiranju i obuci.
Moskva je ljutito reagovala na tu objavu. Portparol Kremlja Dmitrij Peskov osudio je SAD jer su „spremne čak i da flertuju sa neonacistima“.
„Takva nagla promena u stavovima Vašingtona pokazuje da se oni ni pred čim ne zaustavljaju u pokušajima da potisnu Rusiju, koristeći Ukrajinu i ukrajinski narod kao oruđe u svojim rukama“, rekao je Peskov.
„Ovo, zauzvrat, još jednom potvrđuje relevantnost naše zabrinutosti u vezi sa tendencijom puzajućeg širenja neonacističkih ideja u svetu“, rekao je on.
Kada se radi o borbi protiv Rusije očigledno je da su sva sredstva dozvoljena pa i neonacističke brigade.