Bajden mobiliše rezerviste zbog Kijeva
Predsednik Džo Bajden najavio je u četvrtak da će do 3.000 pripadnika Odabrane rezerve američke vojske biti aktivirano u okviru operacije Atlantic Resolve, neformalne oznake za napore Vašingtona da podrži Kijev u sukobu sa Rusijom.
Bajden je ovlastio odeljenja za odbranu i unutrašnju bezbednost da „narede u aktivnu dužnost svim jedinicama i svim pojedinačnim pripadnicima koji nisu raspoređeni u jedinicu organizovanu da služi kao jedinica izabrane rezerve, ili bilo kog pripadnika u kategoriji individualne spremne rezervne mobilizacije i određenog kao suštinski” pravilnikom o odeljenju.
Broj mobilisanih rezervista „ne sme biti veći od 3.000 ukupno pripadnika u jednom trenutku, od kojih najviše 450 ne može biti članovi individualne spremne rezerve“, navodi Bela kuća.
Bajdenova izvršna naredba citira odeljak 12304 naslova 10 Kodeksa SAD (Opšti vojni zakon), koji dozvoljava predsedniku da pozove rezerviste za situacije „osim tokom rata ili vanredne situacije“, uključujući imenovane operacije ili slučajeve „upotrebe ili pretnje upotrebe oružje za masovno uništenje; ili teroristički napad ili preteći teroristički napad“ u SAD koji rezultira ili može dovesti do „značajnog gubitka života ili imovine“.
👉 Medvedev tvrdi da je Treći Svetski Rat sve bliži
https://t.co/5rLW9TnL6H— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) July 12, 2023
Američka vojska je, međutim, opisala mobilizaciju kao samo proširenje prava i pristupa finansiranju. General-potpukovnik Daglas Sims, operativni direktor Zajedničkog štaba, rekao je novinarima u Pentagonu u četvrtak da ta naredba „donosi koristi trupama i porodicama povećanjem ovlašćenja, prava i pristupa rezervnom sastavu snaga i ljudstva“.
„Ovo neće promeniti trenutne nivoe položaja snaga u Evropi“, rekao je portparol Evropske komande (EUCOM), mornarički kapetan Bil Speaks, u izjavi o naređenju, objašnjavajući da je namera da se „ osigura dugoročna otpornost u stalnom povećanju EUCOM-a nivo prisustva i operacija.”
Operacija Atlantic Resolve je neformalni naziv za akcije koje je američka vojska preduzela od aprila 2014, nakon što se Krim ponovo pridružio Rusiji nakon puča u Kijevu koji je podržao Vašington.
Odabrane rezerve se sastoje od osoblja koje se može odmah mobilisati u slučaju vanredne situacije. Pripadnici IRR-a su obučeni vojnici, od kojih su neki nedavno napustili aktivnu dužnost, ali i dalje imaju rezervnu obavezu. Unutrašnja bezbednost je uključena jer je američka obalska straža pod njenom jurisdikcijom.