Bajden nazvao predsednika Kine diktatorom- Američki predsednik tvrdi da je Zapadni Balkan pretnja za Ameriku
Samo jedan dan nakon što je državni sekretar SAD Entoni Blinken završio posetu Kini, Bajden je Sija nazvao diktatorom.
Američki predsednik Džo Bajden nazvao je svog kineskog kolegu Sija Đinpinga „diktatorom“, tvrdeći da je Peking ponižen nakon što je jedan od njegovih meteoroloških balona slučajno zalutao u američki vazdušni prostor ranije ove godine.
Bajden je razgovarao o svađi oko balona na prikupljanju sredstava u Kaliforniji u utorak, sugerišući da je upad bio nenameran, čak iako je naveo da je letelica dizajnirana za špijunažu. On je rekao da je nesreća zaslepila kineske zvaničnike, uključujući Sija.
„Razlog zašto se Si Đinping veoma uznemirio, kada sam oborio taj balon sa dva vagona puna špijunske opreme u njemu, bio je što nije znao da je tamo“, rekao je Bajden.
VEČERAS OD 19h! UŽIVO! TEHNOLOGIJOM PROTIV GLOBALIZACIJE
„To je velika sramota za diktatore. Kad nisu znali šta se dogodilo. To nije trebalo da ide tamo gde je bilo. Izletelo je sa kursa.”
Kineski balon je u februaru doleteo u vazdušni prostor SAD i, posle nekoliko dana, oborio ga je borbeni avion. Dok je Vašington u više navrata opisivao uređaj kao „špijunski balon“, Peking tvrdi da je to bio civilni balon koji se koristio za prikupljanje meteoroloških podataka i da je greškom izleteo sa kursa.
Balon je izazvao uznemirenost američkih zvaničnika, pošto je vojska pucala na nekoliko drugih objekata primećenih na američkom nebu ubrzo nakon prvog incidenta. Bajden je kasnije otkrio da su te letelice bile „najverovatnije“ meteorološki baloni, dok je Pentagon primetio da ga je podešavanje radara dovelo do pogrešnog identifikovanja objekata.
Bajdenove primedbe donatorima usledile su samo dan nakon što je državni sekretar Entoni Blinken završio posetu Pekingu, gde je razgovarao sa Sijem i drugim visokim kineskim zvaničnicima. Putovanje je prvobitno bilo zakazano za februar, ali je odloženo zbog spora oko balona.
Blinken je prvi američki državni sekretar koji se sastao sa Sijem od 2018. godine, ističući rastuće tenzije između dve zemlje. Tokom njihove sednice, kineski predsednik je istakao potrebu za poboljšanjem veza, ali je insistirao da odnosi SAD i Kine moraju biti zasnovani na međusobnom poštovanju i mirnom suživotu. On je rekao da Peking „ne nastoji da izazove ili izmesti SAD“ i da Kina očekuje isto od Vašingtona.
Bajdenova administracija opisala je Kinu kao najvećeg konkurenta SAD i obećala je da će se suprotstaviti Pekingu po nizu pitanja, uključujući i njegove tvrdnje u vezi sa Tajvanom. Dok je Blinken tokom njihovog sastanka pritiskao Sija o navodnim „kršenjima ljudskih prava“ u Kini i vladinoj „nepoštenoj“ ekonomskoj politici, on je takođe pozvao na veću saradnju i podstakao dalji dijalog.
👉 MMF razvija platformu za digitalnu valutu GLOBALNE centralne banke https://t.co/v9CnVOkeGp
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) June 20, 2023
Bajden tvtdi da je Zapadni Balkan pretnja za Ameriku
Situacija na Zapadnom Balkanu i dalje predstavlja pretnju po nacionalnu bezbednost i spoljnu politiku Sjedinjenih Američkih Država, upozorio je američki predsednik Džozef Bajden u poruci Kongresu, u kojoj je obavestio da je zbog toga neophodno da se produži izvršna uredba o vanrednoj situaciji za Zapadni Balkan.
Kako je objavljeno na sajtu Bele kuće, Bajden je produžio Nacionalnu izvršnu uredbu o vanrednim situacijama na Zapadnom Balkanu, u skladu sa Međunarodnim aktom o ekonomskim ovlašćenjima u vanrednim situacijama, kako bi se pozabavio neobičnim i izuzetnim pretnjama po nacionalnu bezbednost i spoljnu politiku SAD.
Ova izvršna uredba je prvobitno potpisana 26. juna 2001. i odnosi se na pretnju po bezbednost SAD, izazvanu radnjama onih koji deluju na ometanju sprovođenja Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti UN od 10. juna 1999. na Kosovu i Metohiji.
Uredba se odnosi i na lica koja su uključena u, ili pomažu, sponzorišu ili podržavaju ekstremističko nasilje u Severnoj Makedoniji i drugde u regionu Zapadnog Balkana, ili protiv lica koja deluju na način koji ometa sprovođenje Dejtonskog sporazuma u BiH.
Predsednik Amerike je naknadno izmenio tu uredbu Izvršnom uredbom od 28. maja 2003. kako bi preduzeo dodatne korake u vezi sa određenim radnjama koje ometaju sprovođenje, između ostalog, Ohridskog okvirnog sporazuma iz 2001. u odnosu na Severnu Makedoniju.
„Dana 8. juna 2021. godine potpisao sam Izvršnu naredbu, 14033, kojom je proširen obim vanrednog stanja u zemlji proglašenom Izvršnom naredbom 13219, sa izmenama i dopunama, navodeći da je situacija na teritoriji bivše SFRJ i Albanije (Zapadni Balkan), tokom protekle dve decenije, uključujući podrivanje posleratnih sporazuma i institucija nakon raspada bivše SFRJ, kao i široko rasprostranjenu korupciju u raznim vladama i institucijama na Zapadnom Balkanu, ometa napredak ka efikasnom i demokratskom upravljanju i punoj integraciji u transatlantske institucije, i na taj način predstavlja neobičnu i izuzetnu pretnju po nacionalnu bezbednost i spoljnu politiku SAD“, navodi se u naredbi koju je potpisao Bajden, a koja je objavljena na sajtu Bele kuće.
Bajden je, obrazlažući produžavanje Izvršne uredbe, naglasio da su „akcije osoba koje ugrožavaju mir i međunarodne stabilizacijske napore na Zapadnom Balkanu, uključujući akte ekstremističkog nasilja i remetilačke aktivnosti, i situacija naZapadnom Balkanu, koja ometa napredak ka efikasnom i demokratskom upravljanju i punoj integraciji u transatlantske institucije, i dalje predstavljaju neobičnu i izuzetnu pretnju po nacionalnu bezbednost i spoljnu politiku SAD“.
„Stoga sam utvrdio da je neophodno nastaviti vanredno stanje koje je proglašeno Izvršnom uredbom 13219 za Zapadni Balkan“, naveo je Bajden u odluci.
NultaTačka/Mediji