BAJDEN potpisao zakon koji skida TAJNOST sa obaveštajnog materijala o nastanku COVID-a 19
Novousvojeni zakon će i dalje dozvoliti da se većina visoko poverljivih informacija drži u tajnosti
Američki predsednik Džo Bajden potpisao je zakon koji nalaže saveznoj vladi da skine tajnost sa materijala koji se odnosi na nastanak pandemije Covid-19, a Bela kuća sugeriše „potencijalne veze“ između virusa i visokobezbedne istraživačke laboratorije u Kini.
Bajden je svoje ime uneo u zakon u ponedeljak uveče, nakon što je on prošao kroz oba doma Kongresa bez protivljenja ranije ovog meseca. Zakon zahteva od Kancelarije direktora Nacionalne obaveštajne službe da objavi informacije o poreklu zdravstvene krize i navodi da izveštaj sa kojeg je skinuta tajna mora biti prosleđen poslanicima u roku od 90 dana.
„Moramo da dođemo do dna porekla Covid-19 kako bismo osigurali da možemo bolje sprečiti buduće pandemije“, rekao je predsednik u izjavi , dodajući da će njegova kancelarija „nastaviti da pregleda sve poverljive informacije“ u vezi sa pandemijom, uključujući bilo kakve „potencijalne veze sa Institutom za virusologiju Vuhan“, velikom kineskom laboratorijom.
Međutim, iako je Bajden primetio da će obaveštajna zajednica podeliti „što je moguće više tih informacija“, on se takođe pozvao na svoju moć da „zaštiti od otkrivanja informacija koje bi štetile nacionalnoj bezbednosti“, ukazujući da bi neki zapisi morali da ostanu tajni. Sve dok u ponedeljak nisu potvrdili da je predsednik potpisao zakon, Bela kuća je odbila da otkrije da li Bajden podržava tu meru.
UŽIVO! NOVA EPIZODA PODCASTA MARIO ZNA: „SRBIJA BURE BARUTA“
Brojni visoki zvaničnici sugerisali su da je Covid-19 možda nastao usled curenja iz laboratorije u Vuhanu u Kini, a direktor FBI-ja Kristofer Rej je nedavno rekao da je virus „ najverovatnije“ izašao iz ustanove. Iako nije citirao nijedan javno dostupan dokaz, njegovi komentari su usledili nakon izveštaja da je Ministarstvo energetike takođe promenilo svoj stav o pitanju porekla, sada podržavajući teoriju o curenju u laboratoriji, ali samo sa „ niskim poverenjem“.
Najmanje četiri druge američke savezne agencije i „nacionalna obavještajna komisija“ ocijenile su da se pandemija vjerovatno proširila sa životinja na ljude prirodnim putem, dok dvije ostaju neodlučne, navodi Vall Street Journal.
Peking je više puta demantovao tvrdnje da je virus pobegao iz laboratorije nivoa 4 biološke bezbednosti – koja čuva najsmrtonosnije patogene pod strogim bezbednosnim protokolima – odbacujući teoriju kao način da se umanji imidž Kine u inostranstvu. Zvaničnici Ministarstva spoljnih poslova optužili su Vašington da „širi mitove“ o pandemiji, a nedavno su pozvali Svetsku zdravstvenu organizaciju da pokrene novu istragu o poreklu u SAD koja odražava slične istrage sprovedene u Kini.