Bajdenova administracija dodelila preko 4 miliona dolara grantova za programe koji ciljaju na „dezinformacije“
Od početka septembra, Nacionalna naučna fondacija (NSF) Bajdenove administracije i Stejt department dodelili su grantove u ukupnom iznosu od više od 4 miliona dolara za programe, studije i druge inicijative koje ciljaju na „dezinformacije“ – termin koji je Bajdenova administracija koristila da zahteva cenzuru sadržaja koji osporava narativ savezne vlade o Covid-u.
NSF je od 1. septembra dodelio sledećih devet grantova:
- Dotacija od 330.000 dolara za postdoktorsku stipendiju koja će „razvijati obrazovne materijale koji će pomoći u identifikaciji dezinformacija u medijima“. Povezani program je počeo 1. septembra 2023. godine.
- Grant od 1,5 miliona dolara Državnom univerzitetu u Arizoni kao deo programa bioloških nauka. Grant će pomoći u izgradnji „novih strategija upravljanja rizikom“, a njegov opis tvrdi da „brzo širenje informacija na internetu doprinosi širenju dezinformacija o opasnostima, rizicima i načinu upravljanja njima“. Povezani program je počeo 1. septembra 2023. godine.
- Dotacija od 529.609 dolara Međunarodnom univerzitetu Floride za sprovođenje studije o „kampanjama za otkrivanje i obuzdavanje uticaja“ koje „distribuiraju i pojačavaju dezinformacije i govor mržnje sa značajnim društvenim uticajem“. Pridruženi program treba da počne 1. oktobra 2023.
- Dva granta u ukupnom iznosu od 730.017 dolara Istraživačkoj fondaciji za Državni univerzitet u Njujorku i poverenicima Univerziteta u Bostonu za zajednički istraživački program koji će razviti platformu koja će „pomoći u identifikaciji i ublažavanju manipulacije informacijama (dezinformacije)“. Pridruženi programi treba da počnu 1. oktobra 2023.
- Dva granta u ukupnom iznosu od 547.555 dolara Univerzitetu Floride i Univerzitetu Severne Karoline u Šarlotu kao deo zajedničkog istraživačkog programa koji uključuje Pointer Institute — organizaciju koja sertifikuje Facebook-ove „provere činjenica“ preko svoje Međunarodne mreže za proveru činjenica i dobija sredstva od Big Tech-a. U opisu granta se tvrdi da je „borba protiv dezinformacija u digitalnom dobu bila izazovna tema sa značajnim društvenim implikacijama“ i opisuju dezinformacije kao „ozbiljnu pretnju“. Pridruženi programi treba da počnu 1. oktobra 2023.
- Dva granta u ukupnom iznosu od 600.000 dolara Univerzitetu u Ročesteru i poverenicima Univerziteta Indijana za zajednički istraživački program koji ima za cilj povećanje efikasnosti AI tehnike koja se može primeniti na različite oblasti, uključujući „prepoznavanje dezinformacija na društvenim medijima“. Pridruženi programi treba da počnu 1. oktobra 2023.
Naučnik na svedočenju pred Senatom: mRNK vakcine su kontaminirane i smrtonosne za ljude (VIDEO) https://t.co/vXonqBepz0
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) September 19, 2023
Stejt department je od 1. septembra dodelio sledećih pet grantova:
- Dotacija od 18.000 dolara albanskoj nevladinoj organizaciji (NVO) Institutu za demokratiju, medije i kulturu kako bi se osigurao „odgovor čitavog društva na sajber incidente i dezinformacije“. Povezani program je počeo 1. septembra 2023. godine.
- Grant od 14.500 dolara Paragvajskom američkom kulturnom centru koji će se koristiti za sprovođenje radionica koje „nastoje da se bore protiv dezinformacija i promovišu odgovorno digitalno građanstvo“. Povezani program je počeo 1. septembra 2023. godine.
- Dotacija od 15.000 dolara Fakultetu društvenih i političkih nauka Univerziteta Udajana za „podizanje digitalne pismenosti među odabranim zajednicama amcors-a, novinarima i uticajnim osobama na društvenim mrežama u cilju borbe protiv dezinformacija, opštih izbora pre 2024.“. Pridruženi program treba da počne 1. oktobra 2023.
- Dotacija od 50.000 dolara Univerzitetu u Njujorku za završetak implementacije serije govornika koja podržava „suprotstavljanje dezinformacijama“. Pridruženi program treba da počne 1. oktobra 2023.
- Dotacija od 50.000 dolara neprofitnoj organizaciji Digital Rights Nepal „za stvaranje održive mreže mladih za promovisanje digitalnih prava, sigurnije upotrebe interneta i kolektivnu otpornost na dezinformacije“. Pridruženi program treba da počne 2. oktobra 2023.
Ove dotacije su dodeljene pošto se Bajdenova administracija suočava sa velikom tužbom zbog pritiska na Big Tech da cenzuriše sadržaj za koji smatra da je dezinformacija.
Apelacioni sud je nedavno izjavio da je Bajdenov režim prekršio Prvi amandman kada je gurao platforme društvenih medija da cenzurišu, a u presudi povodom Dana nezavisnosti u ovom slučaju, sudija je opisao postupke Bajdenove administracije kao „orvelovske“. Vrhovni sud sada razmatra da li da pokrene slučaj.
Dok su neki od fokusa grantova dodeljeni neameričkim organizacijama, čiji napori usmereni ka dezinformacijama ne spadaju u delokrug Prvog amandmana, ove vrste programa mogu dovesti do toga da govor Amerikanaca bude meta.
Na primer, Bajdenov Stejt department je ranije finansirao strane trustove mozgova koji su kreirali crne liste „dezinformacija“. Ove crne liste su korišćene za ciljanje američkih konzervativnih medija.
Obe agencije koje su dodelile ove grantove bile su umešane u prethodne kontroverze oko cenzure.
Pored grupa za finansiranje koje su kreirale crne liste dezinformacija, Bajdenov Stejt department je označio hiljade naloga na Tviteru, sada poznatom kao X, radi cenzure.
U međuvremenu, NSF je optužen za finansiranje programa koji razvijaju tehnologiju koja cilja na neslaganje protiv vakcine i finansira istraživanje o ispravljanju „lažnih uverenja“ na mreži.