BBC se bori protiv „lažnih vesti“ lažnim Tviter nalozima
Novinar BBC Verify, novog sredstva britanske televizije za proveru činjenica, priznala je da je koristila više lažnih Tviter naloga za borbu protiv „dezinformacija“.
U segmentu koji je emitovan u subotu, „dopisnik za dezinformacije“ BBC-ja Marijana Spring upozorila je publiku da „neistine mogu naneti zaista ozbiljnu štetu društvima i ljudima u njima“. Zatim je otkrila da je otvorila više „tajnih naloga“ na Tviteru za emitovanje BBC poruka u Americi, od kojih svaki predstavlja različite političke stavove kako bi bolje „ispitala“ stavove ciljne publike mreže.
Iako je obmana prikazana kao pokušaj da se „shvati polarizacija na mreži” posmatranjem preseka sadržaja koji platforme društvenih medija preporučuju različitim demografskim kategorijama, sva tri „naloga” su bile bele žene. Ema, 25-godišnja ateistička grafička dizajnerka koja živi sa „partnerom“ sa sedištem u Njujorku, potiče iz „progresivne levice“. Britni, nedavno razvedena 50-godišnja majka troje dece koja živi u Hjustonu, dolazi sa „populističke desnice“ i radi kao sekretarica u školi. Gabrijela, 44, udata majka troje dece koja radi kao dadilja, glumi „sporednu osobu pod stresom“.
BBC News has unveiled BBC Verify to address the growing threat of disinformation and build trust with audiences through transparency.
The BBC's Disinformation Correspondent Marianna Spring had more details on #BBCBreakfast https://t.co/00Nv9Z7Xlm pic.twitter.com/bZ23An2VhL
— BBC Breakfast (@BBCBreakfast) May 22, 2023
Grafika koja okružuje lažne profile sugerisala je prisustvo na Facebook-u, Tviteru, TikTok-u, Instagramu i YouTube-u, iako je mreža prestala da otkriva korisnička imena. Tviter izričito zabranjuje korišćenje platforme za „veštačko pojačavanje ili potiskivanje informacija ili angažovanje u ponašanju koje manipuliše ili remeti iskustvo ljudi ili manipulaciju platformom“, a većina drugih platformi društvenih medija ima slične politike.
👉 Ne mogu SAD biti odgovorne? Nemački istražitelji pronašli dokaze da je za miniranje Severnog toka kriva Ukrajina https://t.co/S5gtR8AGlS
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) May 24, 2023
Prema BBC-ju, njegovo odeljenje Verify sastoji se od tima od 60 „forenzičkih novinara i stručnih talenata“ iz mreže, koji imaju zadatak da „proveravaju činjenice, verifikuju video zapise, suprotstavljaju se dezinformacijama, analiziraju podatke i – što je najvažnije – objašnjavaju složene priče u traganju za istinom“.
Bi-Bi-Si je ranije ove godine dobio 20 miliona funti od vlade Velike Britanije, posebno za „suprotstavljanje dezinformacijama“, a ministar spoljnih poslova Džejms Kleverli je ovu mrežu pozdravio kao „međunarodnog emitera od najvećeg poverenja u svetu“.
Međutim, kritičari su prozvali Bi-Bi-Si da objavljuje, kako tvrde, veoma pristrasne i potpuno izmišljene priče, posebno u vezi sa sukobom u Ukrajini, čak i dok mreža nastavlja da prikazuje „dezinformacije“ kao ekskluzivnu oblast ruskih medija.
Mreža je negovala karijere lovaca na „ruske botove“, poput bivšeg člana Atlantskog saveta, Bena Nimoa, koji je zarađivao od preklasifikovanja istinskog političkog neslaganja u „koordinisano neautentično ponašanje“ i deplatformisanja njegovih praktičara kao državnih operativaca. Bi-Bi-Si je takođe ugostio novinare pod kontrolom vlade koji imaju zadatak da vode informativni rat protiv Rusije, dok je njegova „dobrotvorna” grupa, BBC Media Action, angažovana u tajnim operacijama osmišljenim da „slabe uticaj ruske države” na Balkanu.
Nulta Tačka/InfoWars