Bela Kuća: Ponestaje nam sredstava za finansiranje isporuke oružja Ukrajini
Jedan od glavnih programa za finansiranje američke pomoći Kijevu je sada istekao, rekla je portparolka Karin Žan Pjer
Beloj kući ponestaje sredstava za finansiranje isporuke oružja Ukrajini, rekla je sekretarka za štampu Karin Žan Pjer, pozivajući Kongres da odobri zahtev američkog predsednika Džoa Bajdena za dodatnu pomoć, koji su republikanci osujetili.
Obraćajući se novinarima u avionu Air Force One u petak, portparolka je rekla da je Pentagon najavio nove isporuke oružja Ukrajini. Najnoviji paket, koji vredi 425 miliona dolara, uključuje rakete HIMARS i NASAMS, artiljerijske metke i drugu vojnu opremu.
Od ove sume, 300 miliona dolara je iz Inicijative za pomoć u bezbednosti Ukrajine (USAI), koju Pentagon koristi za ugovaranje nove opreme za Kijev. Preostalih 125 miliona dolara došlo je od predsedničke uprave za povlačenje sredstava (PDA), koja dozvoljava Bajdenskoj administraciji da prenosi oružje iz američkih zaliha bez odobrenja Kongresa u slučaju nužde.
Žan-Pjer je primetila da ovaj paket „iscrpljuje preostala sredstva USAI koja su trenutno dostupna za podršku Ukrajini“. Ona je dodala da, iako Bela kuća još uvek ima ovlašćenja PDA da „ispuni trenutne potrebe Ukrajine na bojnom polju“, SAD počinju da Kijevu obezbeđuju „manje PDA pakete kako bi produžili našu sposobnost da podržimo Ukrajinu što je duže moguće“.
Šef SZO-a Tedros nezadovoljan jer još uvek nije potpisan PAKT O PANDEMIJI koji za cilj ima preuzimanje ministarstava zdravlja i borbu protiv “dezinformacija” https://t.co/NAR7PSSdr4
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) November 2, 2023
Imajući to na umu, pozvala je Kongres da odobri Bajdenov dodatni zahtev za pomoć i pošalje „važnu poruku“ svetu da SAD nastavljaju da stoje uz Ukrajinu.
Prošlog meseca, Bajdenova administracija je zatražila od američkih zakonodavaca da daju zeleno svetlo za bezbednosni paket u iznosu od više od 100 milijardi dolara, uključujući 61,4 milijarde dolara za Ukrajinu i 14,3 milijarde za Izrael. Ali neki republikanci su se protivili pomoći Ukrajini, optužujući Bajdena da nema stratešku viziju za sukob i insistirajući na većoj odgovornosti. Oni su takođe insistirali da se pitanja pomoći Izraelu i Ukrajini tretiraju odvojeno.
Predstavnički dom pod kontrolom GOP-a usvojio je u četvrtak nacrt zakona o pomoći Izraelu u sukobu sa Hamasom, čemu su demokrate izrazile snažno protivljenje, a neki su optužili svoje kolege širom ostrva da politizuju to pitanje. Druga odredba navedena u zakonu uključivala je ukidanje sredstava Službi unutrašnjih prihoda (IRS), koja takođe nije bila pokretač za demokrate.
U međuvremenu, Majk Džonson, novopostavljeni predsednik Predstavničkog doma, tek treba da otkrije svoje planove za finansiranje Ukrajine, obećavajući da će relevantne rasprave „doći u kratkom roku“.
Rusija je više puta upozoravala Zapad da ne šalje oružje Ukrajini, tvrdeći da to samo produžava sukob, a istovremeno je čini direktnim učesnikom u neprijateljstvima.