
Belgija uskoro ukida anonimnost na internetu: Obavezni digitalni ID za društvene mreže!
Elektronske identifikacione kartice, poznate kao eID, dostupne su u Belgiji već dugi niz godina – tačnije, od 2003. godine. Do sada su one bile opcione za građane. Međutim, belgijska vlada sada razmatra da ih učini obaveznim za korišćenje društvenih mreža, što bi moglo označiti kraj anonimnosti na internetu.
Svi belgijski građani stariji od 12 godina već su zakonski obavezni da poseduju nacionalnu identifikacionu karticu, a eID kartica je jedan od načina da ispune taj uslov. Ove kartice su već neophodne za pristup određenim državnim uslugama na internetu.
Belgijske lične karte su više puta unapređivane tokom godina. Tako je, na primer, od 2020. godine obavezno uzimanje otisaka prstiju za sve vlasnike ovih kartica.
Ovo se čekalo: Spremite se za istinu koje se mnogi plaše | Šej Bous | Mario Zna, 321.
Ranije ovog meseca objavljeno je da će građani od novembra 2026. godine moći da zatraže digitalne verzije svojih ličnih karata, koje će koristiti putem pametnih telefona. Ovaj novi oblik identifikacije biće prihvaćen ne samo za identifikaciju, već i za online autentifikaciju, elektronske potpise i putovanja unutar Šengen zone.
Ministar unutrašnjih poslova Bernar Kanten naglasio je da će upotreba digitalnog ID-a ostati opciona i da će postojeće eID kartice i dalje važiti.
Međutim, prošle nedelje je belgijski list Het Laatste Nieuws objavio da nova ministarka za modernizaciju javne uprave, državnu službu, javna preduzeća, digitalizaciju i administraciju zgrada, Vanesa Mac, razmatra da digitalni ID postane obavezan za korišćenje društvenih mreža. Ovaj predlog navodno se nalazi u njenoj zvaničnoj programskoj agendi.
26. godina od NATO bombardovanja: Protest studenata ispred Generalštaba u znak sećanja na žrtve 🇷🇸https://t.co/gKmxnvCmQd
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) March 24, 2025
Karolin Ženez, aktuelna flamanska ministarka socijalne zaštite, podržala je ovu ideju, ističući da su društvene mreže štetne za mlade.
„Sve je jasnije da društvene mreže negativno utiču na dobrobit naše dece i mladih. Tamo su izloženi potpuno nerealnim idealima lepote, slikama brutalnog nasilja i seksualnog zlostavljanja, lažnim vestima i govoru mržnje.”
„Moramo reagovati,” dodala je Ženez. „U stvarnom životu sasvim je normalno da postavljamo granice i uvodimo starosna ograničenja kako bismo zaštitili decu i mlade. Zašto bi u digitalnom svetu bilo drugačije?”
Ona, međutim, nije komentarisala očigledne probleme sa privatnošću, koje bi ovakav zakon izazvao. Uvođenjem obaveznog digitalnog ID-a anonimnost na internetu bi praktično nestala za građane svih uzrasta.
Slične inicijative razmatraju se i u drugim evropskim zemljama. Prošlog meseca je francuski ministar pravde Žerald Darmanen izjavio da će razmotriti uvođenje obaveznog digitalnog ID-a za francuske korisnike interneta u narednim nedeljama.
Da li Evropa ide ka digitalnom nadzoru građana?
Nulta Tačka/InfoWars