Bes raste širom Evrope zbog obaveznih kvota za migrante u EU
Konzervativne evropske stranke, kao i vlade poput Poljske, pokreću različite mere da se suprotstave novom zakonu EU koji će dovesti do prisilnog preseljenja migranata širom Evrope. Zakon bi posebno mogao da utiče na nacije poput Mađarske i Poljske koje se tradicionalno protive masovnoj imigraciji, ali druge konzervativne stranke iz zemalja poput Nemačke i Austrije takođe pozivaju na referendume i druge akcije protiv šeme kvota migranata u EU.
U Poljskoj je parlament zemlje pokrenuo video kampanju protiv te mere i sprema se da usvoji predlog rezolucije kojom se ovlašćuje vlada da primeni pravo veta i da ne prihvati predlog o migrantskim kvotama na sledećem samitu EU. Govori se i o iznošenju pitanja obaveznih migrantskih kvota na nacionalni referendum, koji će istovremeno biti održan tokom nacionalnih izbora ove jeseni.
U Austriji je, u međuvremenu, pokrenuta onlajn peticija za odbijanje prisilnog preseljenja, dok je nemačka desnica takođe protestovala protiv kontroverzne nove mere.
Poljska vladajuća stranka Pravo i pravda (PiS) pripremila je nacrt rezolucije koja bi vladi dala snažan mandat da odbaci prisilno preseljenje migranata na osnovu kvota iz Brisela.
O kvotama prinudnog dovođenja migranata, kao deo Pakta EU o migracijama i azilu, odlučeno je prošle nedelje na savetu ministara unutrašnjih poslova EU. Prema planovima, zemlje članice EU će ili prihvatiti određeni broj imigranata ili će biti prinuđene da uplate najmanje 20.000 evra po migrantu u kasu EU.
Rafal Bočenek, portparol stranke PiS, podsetio je da je poljski parlament ranije, na primer, 2016. donosio rezolucije slične aktuelnoj, ali su dali ovlašćenja da se o ovim pitanjima raspravlja na nivou EU.
„Sada želimo da poljskoj vladi damo snažan mandat da upotrebi veto u Evropskom savetu“, rekao je portparol vladajuće stranke. Političari Prava i pravde napisali su u nacrtu rezolucije da se „Sejm Republike Poljske oštro protivi pokušaju uvođenja mehanizama za prisilno preseljenje ilegalnih ekonomskih migranata na nivou EU“.
Austrijski FPO takođe poziva na referendum
Međutim, Poljska nije jedina zemlja koja razmatra referendum o tom pitanju, a najpopularnija stranka Austrije, Slobodarska partija Austrije (FPO), takođe poziva na nacionalno glasanje.
„Ukoliko zakon prođe u Evropskom parlamentu, FPO traži referendum u Austriji o ovom paketu azila, jer ovaj sporazum ništa ne čini da Evropu pretvori u tvrđavu. Zato političari moraju učiniti sve što možemo da sprovedu u delo „tvrđavu Austriju“ i da zaštite zemlju od nove migracije naroda“, rekao je lider FPO Herbert Kikl.
Kikl je kritikovao austrijsku vladu što je pristala na predlog, tvrdeći da je „zabila nož u leđa Austrijancima“. FPO je dugo kritikovao hrišćanske demokrate, OVP, zbo imigracione politike i drugih konzervativnih ideala.
👉 EKOLOŠKI LUDACI izveli novi napad na UMETNOST- Ovog puta na meti slika čuvenog Kloda Monea https://t.co/e75EIMyzRg
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) June 16, 2023
Kikl je rekao da su nova pravila pokušaj EU da od nas „napravi budale“, i iako EU tvrdi da pooštrava standarde protiv ekonomske migracije, „istina je da nova pravila o azilu donose dodatni teret za Austriju. Ministar unutrašnjih poslova OVP Gerhard Karner nije ispunio svoje centralno obećanje da će sprečiti preraspodelu tražilaca azila. Time zabija nož u leđa Austrijancima“, rekao je Kikl.
„Nažalost, toliko slavljeni kompromis ne menja celokupnu situaciju, s tim što bi sada trebalo da postoji mehanizam distribucije koji ide na štetu ekonomski jačih zemalja članica. Jer Austrija bi ubuduće morala da plati kaznu ako odbije da primi azilante. Odobrenje za takvu distribuciju je bilo apsolutno „zabranjeno“ još od ministra unutrašnjih poslova FPO Kikla. OVP je takođe uvek govorio protiv toga – sve dok se gospodin Karner juče jednostavno nije složio sa ovim pitanjem“, rekao je portparol za bezbednost FPO-a Hanes Amesbauer.
„Juče je bio crni dan za austrijsko stanovništvo u pravom smislu te reči“, zaključio je Kikl.
FPO sada pokreće onlajn peticiju pod nazivom „Austrijska tvrđava protiv ilegalne masovne imigracije“.
Promovišući novu peticiju, Kikl je napomenuo da je Austrija u poslednjih osam godina dva puta pogođena velikim talasima migracija, od kojih su oba izazvala ogromnu štetu širom zemlje.
„Od 2015. EU je propustila svaku priliku da zaštiti građane Evrope od uvoza terora i socijalnih tenzija“, rekao je poslanik Harald Vilimski, šef evropske delegacije FPO. On je rekao da veruje da je jedina nada da se na izborima za EU sledeće godine može pokrenuti suštinska promena, a potom da se referendum iskoristi da se skrene sa ovog pogrešnog puta. Prema rečima evroposlanika, pomoć treba pružiti u domovini migranata kako ne bi otišli.
EU je propustila sve prilike za rešavanje migrantske krize
Oštre kritike stižu i iz nemačke stranke Alternativa za Nemačku (AfD), koja je kritikovala usvojeni nacrt EU kao izuzetno opasan.
„Pod pritiskom nemačke vlade, maloletnici bez pratnje mogu lako da pređu spoljnu granicu bez zaustavljanja, uključujući i po ubrzanoj proceduri. Isto važi, na primer, za čitave porodice koje stižu iz Sirije. Oni se takođe ne bave problemom da su 80 odsto onih koji su dolazili u Nemačku ranije mogli da prođu kroz EU bez registracije“, rekao je Gotfrid Kurio, portparol za unutrašnje poslove poslaničke grupe AfD.
Političar je naglasio da će se i nakon distribucije unutar Evropske unije, sekundarna migracija u Nemačku nastaviti sve dok se u zemlji ne stvori volja i strukture za efikasan sistem automatskog odbijanja i deportacije. On je dodao da građani Brisela drže lažne principe, na primer, da osoba može biti izbeglica pri ulasku u EU čak i ako je već proputovala mnoge, mnoge bezbedne treće zemlje. Osim toga, EU je propustila priliku da opipljivo uravnoteži dramatično preopterećenje, posebno u Nemačkoj, rekao je Gotfrid Kurio.
Istovremeno, navodno konzervativne vlade iz Češke i Italije podržale su predlog, koji su mnogi prikazali kao izdaju.