Beskonačni rat: Francuska i Nemačka obećavaju da će finansirati Ukrajinu „koliko god bude potrebno“
Francuska i Nemačka će nastaviti da podržavaju Ukrajinu u njenom ratu sa Rusijom „koliko god bude potrebno“, izjavile su visoke diplomate dve velike sile EU posle sastanka u Berlinu u nedelju.
Nakon što je otputovao u Kijev kako bi signalizirao da Ukrajina ostaje glavni prioritet za francusku vladu, nedavno postavljeni ministar za Evropu i spoljne poslove Stefan Sejourne svratio je u Berlin kako bi demonstrirao ujedinjeni front usred sve veće sumnje u nastavak finansiranja iz Sjedinjenih Država, a potencijalno čak i iz Evropske unije.
„Potpuno smo saglasni da moramo podržavati Ukrajince onoliko dugo koliko je potrebno“, izjavio je francuski diplomata, prenosi Le Figaro. „To znači da na evropskom nivou moramo da organizujemo elemente inicijativa koje su koordinisane na odbrani naših vrednosti i naših interesa.
Njegova nemačka koleginica, ministarka spoljnih poslova Analena Berbok, ponovila je mišljenje, obećavši da će Berlin ostati „na strani Ukrajine koliko god bude potrebno“ i dok se Rusija „ne povuče sa ukrajinske teritorije“.
Bez obzira na oštre reči iz Berlina i Pariza, napetosti su tinjale oko pitanja finansiranja Ukrajine, pri čemu je nemački kancelar Olaf Šolc pozvao pojedine evropske nacije da povećaju svoja sredstva za nastavak rata.
„Isporuke oružja Ukrajini koje je do sada planirala većina zemalja članica EU svakako su premale“, rekao je Šolc prošle nedelje. On je dalje pozvao na potpuni obračun onoga što svaka država članica namerava da pošalje Ukrajini u smislu novca i oružja tokom sledeće godine, rekavši da treba da postoji „veći doprinos“ među drugim evropskim nacijama.
Iako Šolc nije izdvojio nijednu konkretnu naciju, posmatrači su požurili da povežu komentare sa Francuskom, koja uprkos tome što je snažan zagovornik toga da EU kao celina šalje više novca Kijevu, daleko zaostaje za drugim velikim silama u svojim donacijama.
Trampov sin pozvao na hitno ukidanje slanja novca Ukrajini https://t.co/BnOWMxRFzm
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) January 14, 2024
Prema Ukraine Support Tracker-u, koji se pridržava Instituta Kiel, Francuska je dala samo nešto više od pola milijarde evra vojne podrške Ukrajini od vremena ruske intervencije do 31. jula. Za poređenje, u istom vremenskom periodu, Nemačka je poslala 17 milijardi evra, a Velika Britanija 6,6 milijardi evra.
Prema analizi, više od Francuske je čak potrošila i Litvanija – 715 miliona evra, uprkos tome što ta istočnoevropska nacija ima samo oko 2,8 miliona stanovnika u poređenju sa preko 67 miliona u Francuskoj.
Francuska je tvrdila da tragač ne obuhvata sve vrste vojne pomoći, uključujući prikupljanje obaveštajnih podataka i obuku ukrajinskih vojnika, koji se uzimaju u vezi sa njihovim doprinosom EU finansiranju Ukrajine, Pariz tvrdi da njihova ukupna podrška iznosi oko 3,2 milijarde evra, preneo je POLITICO.
Ipak, pošto bi birači trebalo da izađu na birališta kako bi odlučili o sledećem predsedniku Sjedinjenih Država, kao i na izborima za Evropski parlament u junu, finansiranje Ukrajine će verovatno biti ključno političko pitanje sa obe strane Atlantika 2024.
Trenutno republikanci u Predstavničkom domu blokiraju zahtev predsednika Džoa Bajdena za dodatnih 64 milijarde dolara američkih poreskih obveznika za Ukrajinu — povrh već opredeljenih 113 milijardi dolara — i 50 milijardi dolara u daljem finansiranju Evropske unije je na čekanju zbog prigovora Mađarskog premijera Viktora Orbana.
Neizvesna budućnost finansiranja rata naizgled nije izostavila liderstvo u Kijevu, pri čemu je vlada Zelenskog rekla predstavnicima 81 zemlje i međunarodnih institucija da nema nameru da pristane na prekid vatre sa Rusijom i udvostručila je svoje zahteve da pregovori mogu samo da počnu kada Moskva ustupi teritoriju koju okupira, uključujući Krim, koji je Rusija vratila 2014. godine i od tada kontroliše.