Bil Gejts: „Doba veštačke inteligencije je počelo“
U tekstu pod naslovom „Doba veštačke inteligencije je počelo“ na „Blogu Bila Gejtsa“, suosnivač Majkrosofta Bil Gejts govorio je o predstojećoj promeni paradigme u tehnologiji. Pošto je pre nekoliko decenija bio ključan u razvoju personalnih računara, čini se da milijarder zna ponešto o tehnološkim inovacijama. On veruje da će OpenAI alati za veštačku inteligenciju biti na čelu sledeće tehnološke revolucije.
Gejts je napisao: „Video sam dve demonstracije tehnologije koje su mi se učinile revolucionarnim“.
„Prvi put je to bilo 1980. godine, kada sam se upoznao sa grafičkim korisničkim interfejsom — pretečom svakog modernog operativnog sistema, uključujući Vindovs“, rekao je on.
Gejts je rekao da je drugo veliko iznenađenje došlo prošle godine sa impresivnim napretkom OpenAI-ovog ChatGPT-a.
„Razvoj AI je fundamentalan kao i stvaranje mikroprocesora, personalnog računara, interneta i mobilnog telefona“, rekao je on. „To će promeniti način na koji ljudi rade, uče, putuju, dobijaju zdravstvenu zaštitu i komuniciraju jedni s drugima“.
Gejts je rekao da je u kontaktu sa OpenAI-om od 2016. godine i prošle godine je izazvao tim da obuči četbota da položi ispit iz biologije. Nekoliko meseci kasnije, rekao je da bi bot mogao da položi kurs biologije na nivou koledža.
👉 SAD: Bolnica odbila da izvrši transplantaciju bubrega nevakcinisanoj ženi https://t.co/jpF887Z02l
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) March 21, 2023
Nakon što je video rezultate, Gejts je počeo da razmišlja o budućnosti i o tome kako će AI biti isprepletena sa ljudima iz dana u dan, baš kao i računari i pametni telefoni.
„Ovo me je inspirisalo da razmišljam o svim stvarima koje AI može da postigne u narednih pet do 10 godina“.
Gejts se pojavio kao značajan igrač u „trci u naoružanju“ sa veštačkom inteligencijom, pošto je Microsoft, kompanija koju je osnovao, obećala preko 10 milijardi dolara finansiranja za OpenAI.
Međutim, kao i svaka nova tehnologija, uvek postoji briga. Gejts se bavio nekim od tih pitanja:
„Svaka nova tehnologija koja je toliko ometajuća mora da izazove nelagodu kod ljudi, a to je svakako tačno sa veštačkom inteligencijom. Razumem zašto – postavlja teška pitanja o radnoj snazi, pravnom sistemu, privatnosti, pristrasnosti i još mnogo toga“.
Što se tiče pitanja pristrasnosti, bilo je brojnih pritužbi na to da treneri veštačke inteligencije instrumentalizuju ChatGPT ka odgovaranju na pitanja i imaju levičarska ubeđenja. Ovo je bio tako značajan problem na koji se navodno Ilon Mask osvrnuo — u novom projektu razvoja alternativnog četbot ‘non-woke’.
Čak je i ko-kreator ChatGPT-a upozorio da svet možda nije „tako daleko od potencijalno zastrašujuće“ veštačke inteligencije.
… i ono što je uznemirujuće je da je veštačka inteligencija programirana da sprovodi istine koje utvrđuju ličnosti kao što su Gejts, izvršni direktor kompanije Pfizer Albert Burla i savezna vlada.
Dok Gejts izražava entuzijazam o potencijalu veštačke inteligencije da promeni igru za ljude, postoji i druga strana. Tehnologija bi mogla da postane oruđe za ekstremnu cenzuru, zbog čega bi program cenzure Tvitera mogao da izgleda trivijalno u poređenju sa tim.