Bil Gejts finansira uvođenje digitalnog ID-a: Biometrijski sistemi za skeniranje svakog čoveka
Indijski proizvođač biometrijske opreme BioEnable dobio je odobrenje za modularnu platformu identiteta otvorenog koda (MOSIP), prema biometrijskom ažuriranju u sredu. MOSIP je neprofitna organizacija koja pomaže vladama da osmisle, razviju i implementiraju efikasnu „digitalnu javnu infrastrukturu“ u zemljama i podržana je od strane Bill & Melinda Gates Fondacije, između ostalih.
„Ovaj razvoj znači da će kompanija moći da pomogne korisnicima da otvore mobilne centre za registraciju bilo gde u svetu i da prošire svoj domet na nova tržišta gde je „bezbedna i prenosiva registracija identiteta od suštinskog značaja za vladine programe, finansijske usluge, sprovođenje zakona i zdravstvenu zaštitu“, navodi se u saopštenju.
BioEnable biometrijski sistem za registraciju skenira sve otiske prstiju, oba oka i snima slike za prepoznavanje lica.
Naime, Indija već koristi takav sistem širom zemlje za biometrijsku identifikaciju građana, nazvan Aadhaar.
„BioEnable kaže da ključne karakteristike njegovih biometrijskih kompleta za registraciju, koji su sigurni i prenosivi, uključuju 4-4-2 skener otiska prsta, dvostruki skener oka, kameru za snimanje lica i skener dokumenata, robusno kućište sa IP67 sertifikatom i napredno upravljanje baterijom sistema“, rečeno je u sredu.
Cilj MOSIP-a je da pomogne u uvođenju takvih biometrijskih sistema identifikacije širom sveta, u skladu sa Ciljem održivog razvoja Ujedinjenih nacija 16.9.
Novo normalni svet?! U Kanadi muškarci koji se „osećaju“ kao žene dele svlačionice sa maloletnim devojčicama https://t.co/HBKDRZs97H
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) November 30, 2024
„Projekat omogućava vladama da ili usvoje digitalne ID sisteme ili poboljšaju postojeće sisteme, istovremeno osiguravajući potpuno vlasništvo nad digitalnom infrastrukturom svoje zemlje“, rekao je MOSIP.
MOSIP ima neoliberalni pristup cilju skeniranja svakog čoveka, navodeći da traže „tehnologiju koja nikoga ne ostavlja iza sebe“.
„Sa misijom osnaživanja života širom sveta, MOSIP nastavlja da preduzima korake ka tome da postane inkluzivna platforma. Tekuća saradnja sa globalnim univerzitetima, istraživačkim organizacijama i jakim timovima na terenu izoštrila je naš fokus na razvoju tehnologije koja nije ograničena polom, rasom i ekonomskim statusom. Pored toga, tehnološke karakteristike omogućavaju stanovnicima da pristupe svojim digitalnim identitetima čak i u udaljenim oblastima sa niskom konektivnošću“, rekao je MOSIP.
EU trenutno testira biometrijske sisteme identifikacije na graničnim prelazima u skladu sa sindikalnim A.I. Act. Među testiranim sistemima su Odisseus i FlexiCross koji finansira Horizon Europe.
Ovi sistemi čak uključuju tehnologiju koja se odnosi na „ponašajnu autentifikaciju“ i „procenu rizika za predviđanje“.
„Odisej je dizajniran da olakša prelazak granice kroz besprekornu verifikaciju identiteta, digitalne i virtuelne pasoše, uparivanje lica, autentifikaciju ponašanja i druge tehnologije kao što su dronovi. Projekat uključuje 14 partnera iz 12 evropskih zemalja, uključujući kompanije kao što su Simavi i provajdere biometrijske tehnologije Thales i Vision-Box“, saopštilo je u sredu „Biometrijsko ažuriranje“. „Slično, FlexiCross (Fleksibilno i poboljšano iskustvo pri prelasku granice za putnike i vlasti) ima za cilj da unapredi bezbednost granice uz pojednostavljenje upravljanja pomoću alata kao što su prediktivna procena rizika, biometrijske provere, razmena podataka, interfejsi ljudi-mašina, proširena stvarnost za svest o situaciji i više. Zadatak projekta je da isporuči komplet alata koji se sastoji od najmanje 20 modula.
Nije iznenađujuće što su rizici takvih sistema inherentni i uključuju sve, od nepravednog i pristrasnog tretmana zbog sistema koji nepravilno označavaju potencijalnu pretnju do neispravnih dronova, pa čak i strujnog udara od mašina za biometrijsko skeniranje.
„Njegova analiza etičkog rizika, međutim, pokazala je dosta oblasti koje treba poboljšati, prema Joani Kristini Kotoi, koja je pravni istraživač u Engineering Ingegneria Informatica SPA. Procenjeni rizici su uključivali sve, od pristrasnosti i nepravednog tretmana u biometrijskom prepoznavanju i neuobičajenim sistemima za detekciju uzoraka do strujnog udara od neispravnih dronova ili biometrijskih sistema“, saopštilo je „Biometrijsko ažuriranje“ u sredu.
Rečeno je da su slučajevi upotrebe mašine za skeniranje ljudi BioEnable registracija birača, granični prelazi, finansijske usluge, interakcija organa za sprovođenje zakona i zdravstvena zaštita.
„Sa novim statusom usklađenosti, kompanija veruje da će komplet dati više rezultata u različitim slučajevima upotrebe koji uključuju vladine programe i registraciju birača, graničnu kontrolu i imigraciju, finansijske usluge kao što je unapređenje digitalnog KYC procesa, sprovođenje zakona i zdravstvena zaštita“.
Možda nedostatak zakona o identifikaciji birača, otvorene granice i de facto legalizacija kriminalnih aktivnosti koje se trenutno odvijaju u SAD nije ništa drugo do sofisticirani trik za implementaciju potpunih zahteva biometrijskog skeniranja za sve građane u okviru globalnog sistema digitalne lične karte.
Nulta Tačka/InfoWars