Bil Gejts nastavlja sa finansiranjem razvoja mRNA ‘vakcine’ u spreju
Biotehnološka kompanija Ethris, sa sedištem u Nemačkoj, razvija inovativnu mRNA „vakcinu“ u obliku spreja, uz finansijsku podršku milijardera Bila Gejtsa.
Organizacija Fondacija Bil i Melinda Gejts dodelila je Ethris-u 5 miliona dolara u junu 2024., dok je u utorak ova kompanija primila dodatnih 5 miliona dolara od Koalicije za inovacije u pripravnosti za epidemije (CEPI), koju je Gejtsova fondacija suosnovala 2017. godine. Cilj ovog projekta je ubrzanje razvoja spreja koji bi mogao smanjiti prenos virusa i brže suzbiti buduće ‘epidemije’.
Međutim, stručnjaci upozoravaju na ozbiljne zdravstvene rizike i ističu da je ovaj oblik vakcinacije osmišljen kako bi se zaobišao rastući otpor javnosti prema mRNA injekcijama.
Kako funkcioniše mRNA sprej?
Ethris razvija metod isporuke bez igala, pri čemu se ovo sredstvo unosi kroz nos, slično inhalatorima za astmu. CEPI navodi da bi ovaj pristup mogao doprineti postizanju mukoznog imuniteta, koji je ključan za smanjenje prenosa virusa.
Pored toga, novi mRNA sprej bi bio stabilan na sobnoj temperaturi, čime bi se izbegla potreba za specijalnim uslovima skladištenja, koji su neophodni za trenutno dostupne mRNA ‘vakcine’. To bi, kako navode, olakšalo dostupnost vakcina siromašnijim zemljama.
Zdravstveni rizici: Stručnjaci zabrinuti
Iako CEPI i Ethris tvrde da bi ova tehnologija mogla poboljšati sposobnost borbe protiv budućih ‘pandemija’, epidemiolog Nikolas Hulšer upozorava da nazalna primena mRNA može izazvati ozbiljne zdravstvene probleme.
„Nazalna sluzokoža ima visok stepen prokrvljenosti, a određene formulacije mRNA – posebno one koje koriste lipidne nanočestice – mogu proći kroz epitelne barijere i ući u krvotok, što može dovesti do nekontrolisane proizvodnje antigena u organizmu“, upozorava Hulšer.
Pored toga, istraživanja pokazuju da lipidne nanočestice mogu prenositi i DNK kontaminante, koji mogu izazvati kancerogene promene i druge ozbiljne zdravstvene posledice.
Da li je ovo budućnost vakcinacije?
Ethris nije novajlija u razvoju alternativnih metoda za mRNA ‘vakcine’ – kompanija je već dobila grant za razvoj inhalacionih mRNA ‘vakcina’, za koje tvrdi da bi mogle pomoći u lečenju hroničnih respiratornih bolesti i novih infekcija disajnih puteva.
Dok pristalice projekta tvrde da bi ovaj inovativni pristup mogao revolucionisati imunizaciju, sve je veći broj stručnjaka koji upozoravaju na moguće dugoročne posledice po ljudsko zdravlje.