Bil Gejts se zalaže za „genetski modifikovane insekte“ u ljudskoj ishrani
Suosnivač Majkrosofta Bil Gejts ulaže milione dolara u napore da preplavi zalihe ljudske hrane hiper-prerađenim proizvodima napravljenim od „genetski modifikovanih insekata“.
Gejts i njegova fondacija ulažu u razvoj proizvoda dok vrše pritisak na američke regulatore da otvore kapije za “hranu” zasnovanu na insektima koja će se prodavati u američkim prodavnicama.
Plan, međutim, nije nov, jer Gejts već više od jedne decenije traži da Amerikanci jedu bube.
U 2012. godini, Fondacija Bila i Melinde Gejts pokrenula je projekat pod nazivom „All Things Bugs“.
Ovo kriju od naroda a mnogo je važno, pred nama su dani borbe | Saša Jovičić | Mario Zna, 288 Uživo
Prema Gejtsu, projekat je imao za cilj „razvijanje novog prehrambenog proizvoda napravljenog od insekata za lečenje neuhranjenosti kod dece iz oblasti sveta pogođenih glađu“.
Od tada, kompanija se proširila na razvoj genetski modifikovanih insekata.
Razvoj ovih proizvoda je napredovao uz pomoć američkog Ministarstva odbrane (DOD).
Regulatori u zemljama van SAD, uključujući Singapur, nedavno su izdali odobrenja za određenu hranu zasnovanu na insektima.
Međutim, regulatorni pejzaž je više siva zona u SAD.
Ne postoji zakonski proces odobrenja ili jasna zabrana insekata za ljudsku ishranu.
Kao rezultat toga, hrana koja sadrži insekte već se infiltrirala u američku hranu.
Bube su stigle do američkih potrošača, uprkos jednom od retkih postojećih američkih zakona koji se bave insektima u zalihama hrane i nazivaju ih „prljavštinom“ i oblikom „prevare“.
Insekti dolaze do američkih potrošača u različitim oblicima, kao što su cvrčci i skakavci u proteinskim pločicama ili proteinskim šejkovima.
Osim što se prodaju u prodavnicama prehrambenih proizvoda i restoranima, insekti se takođe promovišu kao hrana za kućne ljubimce i sastojci stočne hrane.
Sa nekoliko američkih regulatornih barijera sa kojima se treba boriti, investitori kao što su Bil Gejts i giganti Big Food-a, kao što je Tyson Foods, takođe su počeli da ulažu u startapove „alternativnih proteina“.
Makron besan jer se narodu nije svidela “ceremonija” otvaranja Olimpijskih igara – Ne razume šta je to uvredilo ljude https://t.co/C3iGEuXLnR
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) August 4, 2024
Uprkos tome što korporativni mediji „proveravaju činjenice“ i pokušavaju da tvrde da Gejts ne podržava konzumaciju insekata, milijarder uveliko finansira takve napore.
Od svog lansiranja 2012. godine, All Things Bugs finansiran od Gejtsa proširio se na razvoj genetski modifikovanih insekata.
Kompanija je takođe dobila sredstva poreskih obveznika od DOD-ove Agencije za napredne istraživačke projekte (DARPA).
„Koristimo CRISPR/Cas9 uređivanje gena i druge metodologije za razvoj osnovnih tehnologija za stvaranje insekata kao novog bioresursa“, navodi kompanija.
DARPA je agencija za istraživanje i razvoj Ministarstva odbrane.
All Things Bugs je rekao da, iako su insekti „veoma održiv izvor proteina“, „to je inovacija da ih učini izvodljivom robom za prehrambenu industriju“.
U izjavi o projektu, Claire Robinson, glavni urednik GMWatch-a, rekla je:
„Sa svim GMO [genetski modifikovanim organizmima], uključujući insekte, od vitalnog je značaja da budu podvrgnuti proceni rizika za zdravlje i životnu sredinu pre stavljanja u promet.
„Ovo uključuje njihovo testiranje na prisustvo patogena, mogućih alergena i supstanci koje mogu biti toksične za ljude. Tada moraju biti jasno označeni za potrošača.”
Čini se da su Gejtsova ulaganja u proizvode na bazi insekata deo šire strategije za ulaganje u „alternative“ namirnica životinjskog porekla za potrošače.
U februarskom postu na blogu, Gejts je rekao da je investirao u Savor, startap koji proizvodi puter napravljen od vazduha (ugljen-dioksid) i vode (vodonik), kako je izvestio Slej njuz.
Napor za stvaranje lažnog putera bez mleka je deo Gejtsovog širokog plana za eliminisanje poljoprivrede.
2020. godine Breakthrough Energy Ventures, koji je osnovao Gejts, investirao je u Nature’s Find, startap koji proizvodi hranu koja sadrži proteine zasnovane na gljivama.
2022. godine Fondacija Gejts dodelila je grant od 4,76 miliona dolara Nature’s Find-u.
Nedavno se pokazalo da Gejts ulaže u proizvod nazvan „mleko od crva“.
„Mleko od crva“ se navodi kao „alternativa“ mlečnim proizvodima koji se prave od tečnih larvi muva.
Nacionalna naučna fondacija (NSF) američke vlade takođe je uključena u prostor za insekte kao hranu, kroz finansiranje Centra za ekološku održivost kroz uzgoj insekata (CEIF).
Osnovan 2021. godine, CEIF nastoji da „razvije nove metode za korišćenje insekata kao hrane za stoku, živinu i akvakulturu“.