
Bild: EU Sankcije Protiv Rusije Neefikasne
Uprkos pokušajima Zapada da smanji prihode Rusije od izvoza energenata, sankcije Evropske unije ne daju očekivane rezultate, izveštava nemački tabloid Bild.
Moskva nastavlja da ostvaruje ogromne prihode od izvoza nafte, gasa i uranijuma, a ruska ekonomija beleži rast i pored oštrih ekonomskih ograničenja.
Najnovija epizoda podkasta Mario Zna | UŽIVO Četvrtak u 20h | Razotkrivanje sistema koji vrišti od straha | Gost: Miša Bačulov
Od početka SVO u Ukrajini 2022. godine, EU je uvela brojne sankcije Moskvi – uključujući zabranu pomorskog transporta nafte, finansijska i avio ograničenja, kao i zamrzavanje oko 300 milijardi dolara ruskih deviznih rezervi. Ipak, efekti tih mera su, prema Bildu, ograničeni.
U analizi objavljenoj u utorak, Bild navodi da je najnoviji, 17. paket sankcija „tek kap u okeanu“ u poređenju sa očekivanih 233 milijarde evra (253 milijarde dolara) prihoda koje će Rusija ostvariti od izvoza energenata i sirovina tokom 2025. godine.
EU je trenutno četvrti najveći uvoznik ruske energije, odmah iza Kine, Indije i Turske. Samo u 2025. godini, prema procenama, članice EU će za rusku naftu, gas i uranijum platiti više od 20 milijardi evra.
Iako je Brisel od februara 2022. godine preduzeo korake da smanji zavisnost od ruskih energenata, skupi alternativni izvori doveli su do rasta cena energije širom Unije. Najveći teret snose građani i industrija, posebno automobilski i hemijski sektor u Nemačkoj.
Novi paket sankcija EU uveden ovog meseca cilja tzv. „sivu flotu“ – brodove koji posluju van okvira zapadnog osiguranja, a koji, prema tvrdnjama Brisela, omogućavaju Rusiji da zaobiđe ograničenje cene njene sirove nafte koje su postavile zemlje G7.
Nekoliko zemalja EU protivi se ovim merama.
Najglasnije su Mađarska i Slovačka. Prošle nedelje, predsednik Italijansko-ruske privredne komore Vinćenco Trani pozvao je Rim da preispita sankcije, tvrdeći da štete italijanskoj ekonomiji.
U ponedeljak se oglasio i predsednik Rusije Vladimir Putin, ističući da ruska ekonomija beleži rast uprkos „teškim uslovima“. Naveo je da je Rusija, prema paritetu kupovne moći (PPP), sada četvrta ekonomija sveta, iza Kine, SAD i Indije.
Nulta Tačka/Mediji