Bilo ih na stotine! Vašington skriva NEZGODE u svojim biolaboratorijama- IZVEŠTAJ INTERCEPT-a
Direktori američkih biolaboratorija priznali su stotine opasnih nesreća u protekle dve decenije, ali čak i incidenti koji su uključivali izlaganje smrtonosnim virusima bili su skriveni od pogleda javnosti, otkrila je istraga Intercepta.
„Ljudi imaju na umu da su nesreće u laboratoriji veoma, veoma retke, a ako se i dogode, dešavaju se samo u najmanje dobro vođenim laboratorijama u inostranstvu“, rekao je molekularni biolog Univerziteta Rutgers Ričard Ebrajt za medije . „To jednostavno nije istina.“
Pogrešna percepcija javnosti mogla bi proizaći iz činjenice da, kako je otkrio The Intercept, Amerikanci ne čuju za nesreće u biolaboratoriji u SAD. Agencija je dobila više od 5.500 stranica izveštaja o laboratorijskim incidentima od američkog Nacionalnog instituta za zdravlje (NIH), primoravajući agenciju da objavi dokumente putem zahteva Zakona o slobodi informacija.
Mnoge laboratorijske nezgode prijavljuju se NIH-u, najvećem svetskom finansijeru biomedicinskih istraživanja, ali agencija ne prenosi informacije javnosti, čak ni u slučajevima koji uključuju biolaboratorije nivoa 3 i 4.
MARIO ZNA i RATKO MARTINOVIĆ- Kuda se kreće ovaj SVET – Specijalni gost Goran Šarić
Jedan takav incident dogodio se 2016. godine, kada je studentkinja na Univerzitetu Vašington u Sent Luisu slučajno ubola prst iglom nakon što je mišu ubrizgala rekombinantni soj virusa Chikungunia, piše The Intercept. Učenica nije rekla svom supervizoru za nesreću sve dok se nije razbolela i potražila lečenje u hitnoj pomoći u lokalnoj bolnici.
Univerzitet je otkrio nesreću i infekciju NIH-u, gde je izveštaj držan u tajnosti dok The Intercept nije pozvao šest godina kasnije.
„To nije dobra situacija“, rekao je Skot Viver, imunolog sa Univerziteta u Teksasu i stručnjak za Čikungunju. „Ako je ta osoba znala da ima ubod igle i da radi sa Čikungunjom, trebalo je da to odmah prijavi. A onda šta god da su ih zdravstveni radnici videli trebalo je da prepoznaju da postoji veoma mali – ali ne nulti – rizik od prenošenja virusa.
Chikungunia, koji je prvi put identifikovan u Tanzaniji 1950-ih, je iscrpljujući i potencijalno smrtonosni virus koji može dovesti do hroničnog artritisa. Na lokalnom jeziku Makonde, njegovo ime znači „savijen u bolu“. Epidemije virusa prijavljene su u Italiji i SAD između 2007. i 2017. godine.
Istraga Intercept otkrila je širok spektar drugih nesreća u biolaboratoriji u periodu od 18 godina. Na primer, 2018. godine, istraživač američke administracije za hranu i lekove u Merilendu zarazio se MRSA nakon rada sa bakterijama otpornim na antibiotike. Univerzitet Severne Karoline prijavio je pet bekstava laboratorijskih miševa 2013. i 2014. Najmanje jedan od glodara bio je zaražen SARS-om.
Incident Čikungunja na Univerzitetu u Vašingtonu bio je među pet povreda koje je škola prijavila iglom, uprkos tome što je njena laboratorija objekat nivoa 3 gde istraživači nose dvostruke slojeve zaštitne opreme, uključujući dva para rukavica.