Bivši savetnik SZO-a alarmira javnost o zbog „SPORAZUMA O PANDEMIJI“ čiji cilj je totalna kontrola
U ključnoj diskusiji pred Svestranačkom parlamentarnom grupom za odgovor na pandemiju i oporavak (APPG) u Velikoj Britaniji, vodeći zdravstveni stručnjaci izrazili su ozbiljnu zabrinutost zbog Sporazuma o pandemiji koje je predložila Svetska zdravstvena organizacija (SZO) i amandmana na Međunarodnu zdravstvenu regulativu (IHR) . Sporazum bi dao SZO ovlašćenja za nadzor i cenzuru.
Dr Dejvid Bel, bivši medicinski službenik SZO, i profesor Geret Volas Braun, koji predsedava Globalnom zdravstvenom politikom na Univerzitetu u Lidsu, izneli su kako bi predlozi mogli da preoblikuju dinamiku između SZO i njenih zemalja članica i da ugroze kritične zdravstvene inicijative.
Sporna tačka se vrti oko autoriteta bez presedana koji bi ovi predlozi mogli dati SZO. Prema dr Belu, SZO bi mogla da ima moć da zahteva pozamašne finansijske doprinose od zemalja, potisne naučni diskurs i nametne ograničenja putovanja, blokade i obavezne vakcinacije kao odgovor na vanredne zdravstvene situacije, koje telo može proglasiti po svom nahođenju.
Bel je objasnio transformaciju SZO od njenog osnivanja 1946. Prvobitno formirana da nudi smernice i koordinaciju u hitnim zdravstvenim situacijama, sve više postaje centralizovana. Promena u obrascima finansiranja, posebno od privatnih donatora, dovela je do toga da se SZO pretvori u organizaciju u kojoj spoljni uticaji diktiraju dnevni red.
Implikacije ove promene su posebno alarmantne kada se razmatraju proširene definicije hitnih zdravstvenih situacija. „SZO je osnovana 1946. godine sa najboljim namerama… Tokom decenija videli smo značajnu promenu u pravcu… To je zabrinjavajuća pozadina u kojoj se pregovara o izmenama IHR-a i Ugovora“, rekao je Bel.
Diskusija je takođe izazvala odgovore britanskih zakonodavaca. Esther McVej, kopredsedavajuća APPG-a, pozvala je na veću parlamentarnu kontrolu, dovodeći u pitanje mudrost davanja velikih ovlašćenja SZO, telu koje se uglavnom finansira iz privatnih izvora bez očiglednog nadzora. Mekvej je, pozivajući se na rezultate SZO, izrazio skepticizam. „Čini se nemudrim davati moć nadnacionalnom telu koje se neizabrano i uglavnom finansira iz privatnih izvora nad suverenitetom i individualnim pravima bez naizgled ikakvog nadzora“, smatra ona.
👉 🇸🇪♻️🚫 Švedska odbila “ZELENU AGENDU” i ukida ciljeve “obnovljive energije” https://t.co/tDrI63ajtp
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) June 25, 2023
Poslanik laburista Graham Stringer, takođe kopredsedavajući APPG, izrazio je protivljenje budućem proširenju ovlašćenja SZO. On je izrazio zabrinutost u vezi sa mogućim uticajem komercijalnih interesa unutar SZO i naveo kontroverzni stav organizacije o nošenju maski kao pokazatelj političkog, a ne naučnog donošenja odluka. Stringer je naglasio da potencijalni uticaj na javno zdravlje, demokratiju, građanske slobode i prava pojedinca zahteva rigoroznu debatu i transparentnu reviziju.
I eksperti i parlamentarci preneli su hitnu potrebu za oprezom i temeljnom analizom promena koje je predložila SZO, pozivajući zemlje da zadrže autonomiju u rešavanju izazova javnog zdravlja i da zaštite globalne zdravstvene inicijative od neprimerenog uticaja.