
Bivši šef MI6: Britanija bi mogla uvesti obaveznu vojnu službu zbog pretnje iz Rusije
Nekadašnji direktor britanske obaveštajne službe MI6, ser Aleks Janger, upozorio je da bi Velika Britanija mogla biti prinuđena da uvede novi oblik obavezne vojne službe kao odgovor na sve veće međunarodne pretnje – naročito iz pravca Rusije.
Janger je za BBC-jev podkast pozvao vladu da “natera Britance da služe svojoj zemlji – na ovaj ili onaj način”.
On je objasnio da se ne zalaže za klasičnu vojnu regrutaciju, već za moderni model sličan švedskom, gde država ima zakonsku mogućnost da uvede obaveznu vojnu službu u specifičnim sektorima – ali je koristi samo u vanrednim situacijama. Švedska je 2017. ponovo uvela oblik obavezne službe za punoletne građane kao odgovor na rusku aneksiju Krima.
„Ne govorim o potpunoj vojnoj regrutaciji, već o načinima na koje bi čitavo društvo moglo doprineti bezbednosti u slučaju vanredne situacije“, rekao je Janger.
Upozorenje porodicama: Spremite paket za preživljavanje
U odvojenom izveštaju, britanskim porodicama je preporučeno da pripreme “paket za preživljavanje” koji bi trajao 72 sata – u slučaju sabotaže energetskih mreža i potpunog nestanka struje.
Bezbednosni izvori upozoravaju da bi potencijalni napadi Rusije na energetsku infrastrukturu mogli izazvati velike prekide u snabdevanju, te da građani treba da budu spremni „na sve moguće scenarije“.
Šta sve treba da sadrži paket za preživljavanje?
Prema preporukama, kućni paket za hitne slučajeve trebalo bi da sadrži:
- flaširanu vodu i hranu koja traje duže
- lampe i baterije
- punjače na baterije
- osnovna sredstva za prvu pomoć
- lične dokumente i gotovinu
Britanska vlada nije zvanično objavila planove o regrutaciji, ali sve češća javna upozorenja ukazuju na to da je zapadna bezbednosna elita ozbiljno zabrinuta zbog potencijalne eskalacije sa Rusijom.
Geopolitičke psihoze ili realan strah od globalnog rata?!
Iako je Kremlj više puta poručio da je Rusija spremna na pregovore o potpunom prekidu vatre u Ukrajini – pod uslovom da postoje jasne garancije o poštovanju dogovora od strane Kijeva – potezi poput razmatranja uvođenja obavezne službe u Britaniji i saveta građanima da se pripreme za najgore, ukazuju na ozbiljan nivo zabrinutosti među zapadnim bezbednosnim strukturama.
Da li su ovakve mere izraz racionalnog promišljanja i pripreme za sve scenarije, ili rezultat širenja geopolitičke psihoze koja vodi svet ka daljoj eskalaciji – ostaje otvoreno pitanje.
U svakom slučaju, Evropa kao da se sve više ponaša kao da je veliki sukob neizbežan.
Nulta Tačka/Mediji