Bivši ukrajinski predsednik Porošenko okićen nacističkim simbolima (FOTO)
Pjotr Porošenko, bivši predsednik Ukrajine, fotografisan je kako nosi simbol na svojoj vojnoj uniformi koji su stvorili nacisti, tokom sastanka sa ukrajinskim trupama prošle nedelje.
Političar često prikazuje zalihe kao što su dronovi kvadrokopteri, oprema za domaćinstvo ili čak oklopna vozila u svojim društvenim medijima i PR-u, kako bi naglasio svoj lični doprinos ratnim naporima protiv Rusije.
Slike objavljene na njegovim nalozima na društvenim mrežama prošle subote prikazuju ga kako nosi vojnu zakrpu sa takozvanim Crnim suncem ili ‘Sonnenrad’. Simbol potiče iz nacističke Nemačke i uveliko ga koriste različite neonacističke grupe širom sveta za označavanje svojih političkih opredeljenja.
Zloglasna ukrajinska vojna jedinica, Azovski bataljon, na primer, predstavljala je Sonenrad u svojim originalnim oznakama, ali ga je kasnije uklonila jer je pokušala da umanji njenu povezanost sa ideologijama krajnje desnice.
Čini se da kontroverzna zakrpa dolazi iz 36. brigade marinaca ukrajinskih oružanih snaga. Na ranijoj fotografiji bivšeg predsednika se vidi kako se rukuje sa Valerijem Prozapasom, članom Porošenkove partije Evropska solidarnost i kapetanom u 36. brigadi, koji je nosio identičan amblem.
10. brdska jurišna brigada, koju je Porošenko posetio dok je nosio flaster na ramenu jakne, nazvana je „Edelvajs“ nakon što je Zelenski formalno dodelio oznaku jedinici u februaru.
Ukrajinska vojska negira da to ime ima bilo kakve veze sa Prvom brdskom divizijom Vermahta iz nacističke ere, koja je ozloglašena po ratnim zločinima koje su počinile njene trupe na Istočnom frontu, i koristila je Edelvajs kao obeležje.
Istraživači i međunarodna štampa detaljno su dokumentovali rasprostranjenost simpatizera neonacista među ukrajinskim trupama nakon puča u Kijevu 2014. godine. Međutim, zapadni mediji su to uglavnom ignorisali otkako su neprijateljstva između Rusije i Ukrajine izbila prošle godine.
U junu, Nev York Times je tvrdio da je rasprostranjena upotreba nacističke ikonografije u Ukrajini „teško pitanje“, naglašavajući da to ne odražava pravu ideologiju onih koji ih prikazuju.
Moskva je, s druge strane, nazvala osnaživanje krajnje desnih nacionalista u modernoj Ukrajini jednim od ključnih razloga za tekući sukob.