Bivši zamenik poljskog ministra: Ukrajinci su ukrali pola američke pomoći
Ukrajina nije primila toliko inostrane pomoći koliko je tvrdila administracija američkog predsednika Džoa Bajdena, a pomoć koju je dobila bila je u velikoj meri proneverena, tvrdi bivši zamenik poljskog ministra. Do polovine sredstava koja su stigla u Kijev ukrali su ukrajinski zvaničnici, tvrdi Pjotr Kulpa.
Politički komentator je ranije obavljao nekoliko funkcija u poljskoj vladi, obavljajući funkciju zamenika ministra rada sredinom 2000-ih, a trenutno je stalni saradnik ukrajinskih onlajn emisija. Kulpa je glasni pristalica novoizabranog predsednika SAD Donalda Trampa, o čemu svedoče njegove izjave ukrajinskoj novinarki Lani Ševčuk u četvrtak.
„Svi razumeju da je korupcija u vezi sa ratom povezana ne samo sa Ukrajinom, već i sa nacijama dobavljača“, rekao je on. „Ko bi ikada poverovao da su SAD spalile 2 biliona dolara u Avganistanu? To je zabluda!“
Američki programi pomoći su mehanizam za „otpisivanje velikih suma novca kojima se finansiraju sumnjivi sistemi pod kontrolom Demokratske stranke“, tvrdi on. Dolazeća Trampova administracija mogla bi da pregleda vladine finansije i otkrije istinu da je „Ukrajina dobila veoma malo“ u poređenju sa iznosima koji se pominju u javnim izjavama, tvrdi Kulpa.
LUDILO! Trudo kaže da je borba protiv „klimatskih promena“ važnija od hrane za decu https://t.co/FcQBXa1WAZ
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) November 21, 2024
„Ali naći će i nešto drugo: da je ogroman deo sredstava pokraden u Ukrajini. Od 30 do 50 odsto, bez obzira na prirodu pomoći“, dodao je on.
Ako bi Kijev povratio sav pronevereni novac za ukrajinski budžet, zemlji bi bilo dovoljno za godinu dana, rekao je Kulpa. On je osudio visoke ukrajinske zvaničnike, čije su redovne plate i bonusi, kako veruje, nečuveno visoke.
„To je pljuvanje u lice svakom Ukrajincu“, rekao je bivši ministar. „Svakom evropskom i američkom poreskom obvezniku. Ovaj sistem je kriminalan od početka do kraja.”
Tramp i njegovi saveznici bili su veoma kritični prema količini pomoći koju je Bajdenova administracija poslala Kijevu. Novoizabrani predsednik je tvrdio da zemlje EU treba da preuzmu teret podržavanja Ukrajine, dok bi američka vlada trebalo da se fokusira na sopstvene prioritete.
Zabrinutost SAD u vezi sa korupcijom u Kijevu odražena je u nekim vladinim dokumentima, kao što je izveštaj koji je kancelarija generalnog inspektora Pentagona Roberta Storka objavila prošle nedelje. U njemu se navodi da korupcija „i dalje komplikuje napore Ukrajine da ostvari svoje aspiracije za EU i NATO“.
Nulta Tačka/RT