Borba protiv Velikog reseta: Farmeri prskaju policiju tečnim đubrivom ispred sedišta EU
Stotine farmera su u ponedeljak došle u Brisel sukobivši se sa policijom, prskajući policajce stajnjakom i gađajući zgrade EU jajima dok su protestovali ispred poljoprivrednog samita koji se održava u gradu.
Haotične scene su izbile u Briselu sa poljoprivrednicima koji protestuju zbog zelene agende Evropske unije i planova za sklapanje sporazuma o slobodnoj trgovini sa južnoameričkim „Merkosur” blokom Argentine, Brazila, Paragvaja i Urugvaja, za koji se farmeri u Evropi plaše da će dodatno potkopavati njihov cene i ugrožavati njihovu sposobnost da ostanu u poslu.
Dok su se stotine traktora skupile u de fakto prestonici EU, uključujući farmere čak iz Italije i Španije, policija u Briselu je pokušala da podigne barikade kako bi sprečila farmere da uđu u delove centra grada.
Aleksandar Pavić: Krenuli su udari ali nema predaje! 262 Mario Zna, UŽIVO
Usledili su nasilni sukobi, a farmeri su koristili svoje traktore da probijaju barikade, bacajući flaše i improvizovane projektile na policajce, dok su drugi prskali policiju stajnjakom, palili gume i slamu i zasipali jajima zgradu Evropske unije.
Zauzvrat, briselska policija je upotrebila suzavac i vodene topove protiv demonstranata, prenosi Het Laatste Nieuws.
Komentarišući izbijanje nasilja, portparol Foruma poljoprivrednika Tijs Boelens rekao je: „Današnji neredi su rezultat evropske poljoprivredne politike koja se uvek opredeljuje protiv ekonomske sigurnosti u našem sektoru… Ako sejete bedu, požnjećete bes.”
„Nisam za nerede, ovde je prijateljska atmosfera. Ali u isto vreme, to je rezultat evropskog lošeg upravljanja; farmeri se uvek koriste kao valuta za obezbeđivanje ekonomskih poslova za industriju u Evropi.
Njujork tajms: CIA je izgradila „12 tajnih špijunskih baza“ u Ukrajini i vodila rat protiv Rusije u poslednjoj deceniji https://t.co/yn2lr9hn3O
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) February 26, 2024
„Ovim ne stvaramo sigurnost hrane, već osiguravamo da naši poljoprivrednici moraju da žive u trajnom ekonomskom stresu. Danas smo ovde u Evropskom kvartu jer želimo da evropskim liderima jasno stavimo do znanja: moramo izabrati sigurnost hrane i suverenitet hrane. Vreme neoliberalizma je isteklo.“
Flamanski sindikat farmera Boerenbond distancirao se od nereda u ponedeljak, rekavši da to „nije naš način protesta“.
„Protestne akcije u Flandriji su poslednjih nedelja uvek bile mirne i bezbedne. Ono što danas vidimo u Briselu je u potpunoj suprotnosti. To nije naš način delovanja. Ove organizacije i pojedinci to rade na sopstvenu odgovornost“, rekla je portparolka Elizabet Mertens.
„Za nas se radi o poruci koju želimo da damo ovde danas, a to je da pozovemo evropske kreatore politike da prepoznaju strateški značaj poljoprivrednog sektora“, dodala je ona, objašnjavajući da su evropski poljoprivrednici pod strogim propisima Brisela i stoga su potkopani sporazumima o slobodnoj trgovini sa zemljama sa nižim standardima.
Pitanja sa kojima se suočavaju farmeri u Evropi, kao što su visoka cena goriva, veliki porezi, prekomerna papirologija koju zahteva birokratija, rat u Ukrajini, slobodna trgovina i ekološki propisi biće ključni pokretači na predstojećim izborima za Evropski parlament u junu. Pored masovne migracije i novonastalih evropskih ekonomija, odbijanje zelene agende će verovatno doneti koristi populističkim partijama, za koje se već predviđa da će ostvariti značajne dobitke.
Gnev poljoprivrednika na globalističku upravu takođe je bio pokazan u Francuskoj tokom vikenda, a besni farmeri su probili obezbeđenje kako bi u nedelju ušli na Poljoprivrednu izložbu u Parizu kako bi se suočili sa francuskim predsednikom Emanuelom Makronom, optužujući ga da više brine za narod Ukrajine nego za svoje farmere. Makron je zauzvrat pokušao da za gnev među poljoprivrednicima okrivi „političku manipulaciju“ takozvane krajnje desnice Nacionalnog mitinga (RN) Marine Le Pen.
Predsednik Nacionalnog mitinga Džordan Bardela, koji je u ponedeljak prisustvovao Poljoprivrednom sajmu, rekao je: „Makronisti su vodili politiku rasta već sedam godina, podvrgavajući se ciljevima Zelenog pakta, koji se zalaže za smanjenje poljoprivrednih prinosa i broja stoke. Oni koji brane francusku poljoprivrednu moć su RN.“