Borelj: Budućnost Evropske Unije je u Opasnosti
Blok više ne može da se osloni na SAD u svojoj odbrani, upozorio je visoki diplomata
Budućnost EU je ugrožena u vreme višestrukih kriza van njenih granica i sumnje u odbrambene garancije SAD, izjavio je u ponedeljak odlazeći šef briselske diplomatije.
Žozep Borel je dao alarmantnu sliku stanja u svetu kada je obeležavao objavljivanje zbirke svojih govora i eseja pod nazivom „Evropa u ognjenom luku“. Među ključne faktore koji ugrožavaju globalnu bezbednost naveo je sukobe u Ukrajini, Gazi i Africi.
„Događaji sa kojima smo morali da se suočimo tokom poslednjih nekoliko meseci su – nažalost – potvrdili dijagnozu ranije postavljenu: Evropa je u opasnosti“, napisao je Borel na veb stranici svoje kancelarije.
„Naše geopolitičko okruženje se pogoršava, a sukobi i krize se množe na našem pragu. Od Ukrajine do Bliskog istoka, preko Južnog Kavkaza, Roga Afrike ili Sahela“, dodao je on. „Sve ovo u pozadini u kojoj buduća posvećenost SAD evropskoj bezbednosti postaje mnogo neizvesnija.
Diplomata je tvrdio da je posvećenost Vašingtona „evropskoj bezbednosti u celini postala neizvesnija za budućnost“, s obzirom na reizbor Donalda Trampa.
„Naše blagostanje i budućnost ne mogu nastaviti da zavise od raspoloženja američkih glasača na Srednjem zapadu svake četiri godine“, napisao je Borel, pozivajući zemlje članice bloka da pojačaju sopstvenu odbranu.
On je dalje naveo da postoji „ozbiljan rizik“ da bi sukob u Ukrajini „mogao da pomogne u učvršćivanju koalicije ‘ostatka protiv Zapada’.“ Ukazao je na prošlomesečni samit BRIKS-a u Kazanju, u Rusiji, i naglasio da takva koalicija postoji. takođe bi mogao da se „materijalizuje“ u Sahelu, pri čemu mirovne snage UN napuste Mali krajem 2023.
BRIKS (prvobitno BRIC) su 2006. osnovali Brazil, Rusija, Indija i Kina. Članovi grupe odbili su da uvedu sankcije Moskvi zbog njenog sukoba sa Kijevom i nastavljaju da se zalažu za diplomatsko rešenje krize.
Rusija i Kina su produbile ekonomske veze poslednjih godina, opisujući svoje odnose kao „strateško partnerstvo“. Dve nuklearne supersile su se takođe protivile „unilateralizmu“ NATO alijanse predvođene SAD i rekle da žele da učestvuju u formiranju pravednijeg modela međunarodnih odnosa.