Borelj: Razaranje u Gazi moglo bi biti gore od razaranja Nemačke u Drugom svetskom ratu
Visoki predstavnik Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borelj objavio je iznenađujuće poređenje, rekavši da bi ogromna razaranja u Gazi mogla biti „čak i veća“ od štete nanete nemačkim gradovima tokom Drugog svetskog rata.
Nazvavši tekuće izraelsko vazdušno bombardovanje koje je ostavilo veliki deo pojasa u ruševinama „katastrofičnim i apokaliptičnim“, on je opisao da bi ono moglo biti „više ili manje ili čak veće od razaranja koje su pretrpeli nemački gradovi tokom Drugog svetskog rata“, navodi se u saopštenju za AFP.
On je dalje priznao da su izraelske kopnene i vazdušne operacije dovele do „neverovatnog broja civilnih žrtava“ – u ovom trenutku Ministarstvo zdravlja Gaze je poslednjih dana saopštilo da je broj poginulih premašio 17.700. Uobičajene procene tvrde da su najmanje dve trećine civilne smrti, pri čemu su većina žena i deca.
„Ljudska patnja predstavlja izazov bez presedana za međunarodnu zajednicu“, dodao je Borelj. On je rekao da je nastavak izraelske ofanzive bio nesrazmeran u smislu odgovora na terorističke napade 7. oktobra, u kojima je ubijeno oko 1.200 ili više izraelskih civila i vojnika.
Stefan Zogom: Istina koju žele da sakriju, lomi se globalna imperija, Mario Zna 251, UŽIVO
Visoki diplomata EU se takođe osvrnuo na tešku situaciju na Zapadnoj obali, gde je IDF u nekim slučajevima proglasila čitave gradove poput Dženina zatvorenim vojnim zonama usred uličnih sukoba. On je rekao da je EU „zabrinuta zbog nasilja ekstremističkih doseljenika na Zapadnoj obali“, dok je osudio nedavnu odluku Izraela o odobravanju dodatnih 1.700 stambenih jedinica u Jerusalimu.
I po ovom pitanju, Bela kuća je nedavno predstavila sankcije za putovanja poznatim jevrejskim naseljenicima za koje je utvrđeno da vode širenje naselja koje se smatra nezakonitim po međunarodnom pravu.
Fauči: Crkva mi više nije potrebnahttps://t.co/ZWYQ9ivAgL
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) December 12, 2023
Što se tiče Boreljovog kontroverznog poređenja iz Drugog svetskog rata, moguće je da on čita izveštaje u Fajnenšel tajmsu. Jedan izveštaj FT-a objavljen pre nedelju dana dao je potpuno isto poređenje u sledećem:
Pozivajući se na procene štete u urbanim oblastima, vojni analitičari kažu da se uništenje severne Gaze za manje od sedam nedelja približilo onom izazvanom višegodišnjim tepih bombardovanjem na nemačke gradove tokom Drugog svetskog rata.
Fajnenšel tajms je otkrio da je šteta na severu Gaze uporediva sa najteže bombardovanim gradovima Nemačke u Drugom svetskom ratu. „Drezden, Hamburg, Keln — neki od najtežih bombardovanja ikada pamte se po nazivima mesta“, rekao je za FT Robert Pejp, američki vojni istoričar koji se fokusira na vazdušne snage. „Gaza će takođe ostati naziv mesta koji označava jednu od najtežih konvencionalnih kampanja bombardovanja u istoriji.
Ništa od ovoga nije sprečilo američke bombe, uključujući i neke od najtežih u američkom arsenalu, da dolete u Tel Aviv. Navodno je Izrael čak dobio bombe za uništavanje bunkera od Vašingtona za upotrebu u ratu u Gazi.
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu nedavno je rekao grupi svojih ministara: „Potrebne su nam tri stvari od SAD: municija, municija i municija“, navodi izraelski list Hajom. „Postoje ogromne demonstracije u zapadnim prestonicama“, rekao je on. „Moramo da primenimo kontra-pritisak … Došlo je do neslaganja sa najboljim našim prijateljima.