Brazil planira da uvede zakon za zabranu onlajn „lažnih vesti“ i „govora mržnje“
Brazilska vlada planira da uvede zakon za regulisanje društvenih medija kako bi se sprečile „lažne vesti“ i „govor mržnje“, rekao je Flavio Dino, brazilski ministar pravde i javne bezbednosti.
Dino je to komentarisao na seminaru koji su organizovali TV Globo, Fondacija Getulio Vargas i Brazilski institut za obrazovanje. On je rekao da će predlog sledeće nedelje biti predstavljen predsedniku Luisu Inasiju Luli da Silvi pre nego što bude predstavljen nacionalnom kongresu na debatu.
„Završavamo raspravu između Ministarstva pravde i Sekoma, a ovaj projekat već ima definisane generalne smernice“, rekao je Dino. „Postoji jedinstvo u vladinom timu i sledeće nedelje će biti dostavljen predsedniku Luli, tako da će, ako ga on odobri, biti prosleđen Predstavničkom domu“.
Dino je rekao da je predlog zakona napravljen po uzoru na studiju koju je naručio kontroverzni sudija Vrhovnog saveznog suda Aleksandar de Moraes.
Prema Dinu, raspravlja se o stvaranju tela koje bi regulisalo društvene medije i to telo bi „imalo određene atribute nezavisnosti“, ali ne može biti „novi težak, birokratski, glomazni aparat“.
👉 KREĆE HAOS! Pariz već gori nakon zbog Makronove reforme: “Zapalićemo zemlju i dići sve u vazduh” (VIDEO) https://t.co/aSgYpoSXgj
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) March 16, 2023
„Ideja je projekat koji štiti slobode i osigurava da internet ne bude rat“, rekao je Dino, „tako da postoji obaveza nadzora kompanija i odgovornost u slučaju činjenja zločina u kojima su korišćene ove platforme”.
Moraes, koji je takođe prisustvovao seminaru, rekao je da „ekstremna desnica“ koristi društvene medije za širenje „dezinformacija“ i „instrumentalizaciju“ svojih korisnika.
„Vrlo radikalna krajnja desnica shvatila je, na izuzetno kompetentan način, da je moguće manipulisati informacijama i, posebno, unutrašnjom mržnjom, pobunama i traumama različitih segmenata društva“, tvrdi de Moraes, „znaju kako da se ti ljudi zbliže društveno i da ih instrumentalizuju“.
Braneći potrebu za cenzurom na društvenim medijima, dodao je: „Nije moguće da društvene mreže i platforme tretiramo kao ničiju zemlju. Nije moguće da mislimo da je to metaverzum, da možete ući i praktikovati sve što radite u stvarnom životu. Ne možete”.