BRIKS razvija sopstveni platni sistem
Zemlje članice BRIKS-a zajednički razvijaju okvir plaćanja i poravnanja koji će se koristiti za trgovinu unutar bloka, rekao je ruski predsednik Vladimir Putin.
Tokom govora na forumu Ruske energetske nedelje u Moskvi u četvrtak, Putin je naglasio da isporuke ruske nafte i gasa „prijateljskim“ zemljama omogućavaju da obezbede ekonomsku stabilnost i da se uspešnije takmiče na globalnom tržištu.
Međutim, predsednik je priznao da ostaju „određene poteškoće“ kada je reč o plaćanju za rusku energiju. Rusija je isključena iz međunarodnog bankarskog sistema SWIFT u okviru sveobuhvatnih sankcija koje je Zapad uveo Moskvi zbog sukoba u Ukrajini.
Nema praštanja, odgovaraće svi oni koji nam uništavaju živote | Miša Bačulov | Mario Zna, 295 Uživo
„U okviru saradnje sa zemljama BRIKS-a radimo na stvaranju sopstvenog sistema plaćanja i poravnanja“, rekao je on.
Prema rečima ruskog lidera, to će omogućiti državama članicama da među sobom „stvore uslove za efikasno i nezavisno servisiranje celokupne spoljne trgovine“.
Rusija već aktivno prelazi na korišćenje nacionalnih valuta u trgovini sa zemljama BRIKS-a i „naši partneri su izuzetno zainteresovani za to“, rekao je on.
Udeo rublje u spoljnotrgovinskim operacijama zemlje povećan je skoro tri puta između 2021. i 2023. godine, naglasio je Putin. U prvoj polovini ove godine iznosio je 39,4 odsto, rekao je on.
Džordž Soroš će preuzeti kontrolu nad više od 200 radio stanica samo nekoliko nedelja pre izbora u SAD https://t.co/s7wR3oj0b7
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) September 25, 2024
Kao sadašnji predsedavajući BRIKS-a, Rusija je domaćin godišnjeg samita bloka u Kazanju od 22. do 24. oktobra. 1. januara 2024. Iran, Egipat, Etiopija i UAE zvanično su postali nove članice BRIKS-a, pridruživši se Brazilu, Rusiji, Indiji, Kini i Južnoj Africi.
Ranije ovog meseca, Nasdak berza sa sedištem u Njujorku upozorila je u članku na svojoj veb stranici da zemlje BRIKS-a žele da uspostave novu rezervnu valutu podržanu korpom svojih valuta.
Takav potez „verovatno bi značajno uticao na američki dolar, što bi potencijalno dovelo do pada potražnje, ili onoga što je poznato kao dedolarizacija. Zauzvrat, to bi imalo implikacije na američku i globalnu ekonomiju“, navodi se u članku.
Nulta Tačka/RT