
Brisel ozvaničio „Jadar“ kao strateški projekat: Rio Tinto dobija podršku EU za eksploataciju u Srbiji
Na listi, koju je predstavio potpredsednik Evropske komisije Stefan Sežurne, pored projekta “Jadar”, nalazi se još 12 projekta eksploatacije nikla, grafita, litijuma i drugih sirovina u Kanadi, Norveškoj, Ukrajini, Kazahstanu, Zambiji, Brazilu, Južnoj Africi, Malaviju, Velikoj Britaniji, Madagaskaru, Grenlandu, Novoj Kaledoniji.
“Ovi strateški projekti će diversifikovati izvore snabdevanja EU i povećati ekonomsku sigurnost. Istovremeno, projekti su osmišljeni da podstaknu stvaranje lokalne vrednosti u trećim zemljama”, saopšteno je u Briselu.
Evropska komisija ističe da inicijativa dopunjuje listu od 47 strateških projekata u EU, usvojenu 25. marta. To bi, kako se navodi, trebalo da doprinese konkurentnosti industrije EU, a posebno sektora kao što su elektromobilnost, obnovljivi izvori energije, odbrana i vazduhoplovstvo.
U obrazloženju Komisije se navodi da su strateške projekte procenili nezavisni stručnjaci kako bi se osiguralo da ispunjavaju kriterijume utvrđene Zakonom o kritičnim sirovinama u pogledu ekoloških, društvenih i upravljačkih standarda, kao i tehničke izvodljivosti.
Komisija ističe da odabrani projekti moraju biti obostrano korisni za EU i za treće zemlje i navodi da će oni imati “koordiniranu podršku Komisije, država članica i finansijskih institucija u obliku olakšavanja pristupa finansiranju i kontakata s relevantnim kupcima”.
EU procenjuje se da je za početak rada 13 strateških projekata izvan EU potrebno ukupno kapitalno ulaganje od 5,5 milijardi evra.
🥷 Psihološki rat: Botovi, laži i potpuna kontrola vašeg uma — Mračna strana društvenih mreža koju niko ne vidihttps://t.co/72I29ND6Sn
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) May 31, 2025
Podsetimo, prema informacijama sa sajta EK, nosioci strateških projekata iz trećih zemalja, moći će da zatraže sastanke sa predstavnicima Evropske investicione banke (EIB), Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) i privatnih finansijskih institucija i dobiju od njih savete za finansiranje, što je, po svemu sudeći, ključni benefit evropske podrške.
Na tim sastancima, nosioci projekta bi mogli da dobiju savete o tome kako da obezbede kompletno finansiranje projekta, uzimajući u obzir privatne i javne izvore finansiranja, s posebnim fokusom na Global Gateway inicijativu. Global Gateway je, inače, strategija Evropske unije za ulaganje u infrastrukturne projekte i uspostavljanje ekonomskog partnerstva. Pokrenula ju je Evropska komisija, pod vodstvom Ursule fon der Lajen.
Rio Tinto: “Potvrda usklađenosti sa standardima zaštite životne sredine”
Kompanije Rio Tinto saopštila je da pozdravlja ovu odluku, te da ona potvrđuje da se projekat “Jadar” može razvijati u skladu sa standardima EU.
“Odluka EU da Jadar proglasi projektom od strateškog značaja, potvrđuje da Srbija ima važnu ulogu u energetskoj i digitalnoj budućnosti Evrope. Posvećeni smo razvoju projekta u skladu sa zakonima Srbije i evropskim standardima, uz transparentan pristup i stalni dijalog sa svim zainteresovanim stranama”, izjavio je direktor projekta “Jadar” Čed Bluit.
“Projekat je uvršten među strateške projekte van teritorije EU, što potvrđuje njegov strateški značaj, tehničku izvodljivost i usklađenost sa standardima zaštite životne sredine, društvene odgovornosti i korporativnog upravljanja (ESG)”, navodi se u saopštenju.
Kompanija navodi da je pre početka izgradnje rudnika i postrojenja za preradu, neophodno sprovesti niz zakonom propisanih procedura, koje uključuju nastavak razvoja projekta u smislu dozvola, ažuriranje studija o proceni uticaja na životnu sredinu, javni uvid i finalno ishodovanje svih neophodnih dozvola i odobrenja.
Kompanija Rio Tinto ističe da “ostaje posvećena dijalogu sa svim zainteresovanim stranama i sprovođenju projekta u potpunoj usklađenosti sa standardima zaštite životne sredine i regulatornim zahtevima Srbije i EU”.
Aktivisti poručuju: Rudnika neće biti – ni uz podršku EU
Bez obzira na to što je Evropska unija nedavno stavila projekat “Jadar” kompanije Rio Tinto na listu strateških sirovinskih projekata u trećim zemljama, otpor u Srbiji ne jenjava. Građani, ekološki aktivisti, akademska zajednica i studenti jasno poručuju: rudnika neće biti.
„Narod Srbije neće rudnik. Neće kopati.“
Ovim rečima Zlatko Kokanović, aktivista iz pokreta „Ne damo Jadar“, sumira raspoloženje građana doline Jadra.
„Narod je taj koji odlučuje hoće li se ovaj projekat realizovati. Evropa mora da shvati da vladavina prava koja važi kod njih, treba da važi i kod nas,“ dodao je on.
U istom duhu reagovao je i Savez ekoloških organizacija Srbije (SEOS), koji je uputio pismo Evropskoj komisiji, uz jasnu poruku:
„Šta god Evropska komisija odlučila – rudnika u dolini Jadra neće biti.“
Otpor sa univerziteta
Dana 1. aprila, studenti i članovi akademske zajednice predali su Delegaciji EU u Srbiji zvaničan zahtev da Evropska komisija odbaci predlog kompanije Rio Tinto da se projekat “Jadar” uvrsti u listu strateških inicijativa EU u trećim zemljama.
U ime potpisnika, akademik Slobodan Vukosavić pročitao je pismo koje su potpisala 3.000 članova akademske zajednice iz čitave zemlje, uključujući univerzitete i naučne institute.
„Akademska zajednica Srbije izražava ozbiljnu zabrinutost zbog potencijalno nesagledivih negativnih posledica koje bi realizacija projekta ’Jadar’ mogla da ima po prirodu, zdravlje ljudi i ukupnu društvenu perspektivu Srbije,“ navodi se u pismu.
Zahtev Evropskoj komisiji je jasan – da odbaci predlog Rio Tinta i ne svrstava “Jadar” među strateške projekte Evropske unije.
EU na potezu, građani nepokolebljivi
Dok se Brisel priprema za dalji razvoj svoje politike obezbeđivanja sirovina izvan granica Unije, protestni front u Srbiji sve je jači. Opozicija rudniku nije više samo lokalna inicijativa, već postaje simbol borbe za suverenitet, životnu sredinu i društvenu odgovornost.
Bez obzira na strateške interese velikih sila i korporacija, poruka iz Srbije je sve glasnija:
„Jadar nije na prodaju. Rudnika neće biti.“
Nulta Tačka/RTS