
Britanija 2025: Postavljanje pitanja na društvenim mrežama sada vodi do policijskog hapšenja?!
U Britaniji, 2025. godine, roditeljima koji postavljaju obična pitanja može se desiti da umesto odgovora dobiju policiju na svom pragu.
Na primer, kao što se to dogodilo Maksi Alenu i Rosalindi Levin, roditelji koji su postavili nekoliko jednostavnih, ali neugodnih pitanja o tome kako škola njihove ćerke planira da odabere novog direktora, doživeli su nešto što ni u najluđim snovima ne bi mogli da zamisle.
Njihov „zločin“? Preko WhatsApp-a su pitali školu kako će biti sproveden proces izbora novog direktora nakon što je dosadašnji direktor otišao u penziju. Mislili bi ste da bi odgovor na tako jednostavno pitanje trebao biti normalan i transparentan. Umesto toga, školski odbor reagovao je kao da su se suočili sa velikim skandalom.
Ubrzo su ovim roditeljima zabranili prisustvo školskim događajima, a njihov pokušaj da saznaju više o ovoj temi postao je izgovor za ozbiljno smetanje. Optuženi su da izazivaju „nesklad“ i da šire „opasne“ poruke na društvenim mrežama. Ovaj pristup nije bio samo pasivno-agresivan, već je prema njihovim rečima izazvao osjećaj gušenja slobode govora i roditeljskih prava.
Onda, krajem januara, stvari su eskalirale na još viši nivo. Rosalinda je bila kod kuće kada su joj na vrata zakucali policajci. Šest njih. Dva automobila, kombi. Uhapsili su roditelje koji su samo želeli odgovore na pitanja koja su smatrali važnim za svoju decu. Zašto? Jer su pokušali da se izbore za bolju organizaciju škole koja se nije potrudila da odgovori na osnovne informacije o svom procesu zapošljavanja.
Kao i u najgorim distopijskim pričama, umesto da se suoče sa formalnim odgovorima od nadležnih, roditelji su završili u policijskoj ćeliji. A sve zbog, kako je rečeno, „zle komunikacije“.
Problem je postao ozbiljan, a umesto razgovora, društvene mreže su postale osnov za optužbu za kršenje zakona.
Iako se na kraju ispostavilo da nije bilo dovoljno dokaza da se pokrene ozbiljan slučaj, vreme koje je izgubljeno u policijskoj istrazi samo postavlja pitanje: kako je došlo do toga da postavljanje pitanja na društvenim mrežama i aplikacijama za poruke postane pitanje za policiju?
Zanimljivo je da je škola odlučila da se obrati policiji jer su brojni mejlovi i poruke roditelja „postali uznemirujući“. Pitanje koje ostaje jeste: kada je postavljanje pitanja postalo ozbiljan razlog za pozivanje policije? Da li ćemo doći do tačke gde će svaki neslaganje i pokušaj da se ukaže na potencijalne greške biti tretirani kao krivično delo?
U konačnici, ova situacija pokazuje opasne trendove u Britaniji – kako se prava roditelja i osnovna pitanja o obrazovanju mogu zloupotrebiti i koristiti za potiskivanje slobode govora.
Ovaj incident nas podseća na to koliko je važno čuvati pravo na slobodno izražavanje, čak i u onim trenucima kada postavljamo samo najjednostavnija pitanja.