
Britanija iza kulisa: Tajni angažman u ukrajinskom ratu protiv Rusije
Britanska vojska je igrala mnogo dublju i tajniju ulogu u ukrajinskom sukobu nego što je javnosti do sada bilo poznato — navodi britanski list The Times, pozivajući se na izvore iz ukrajinskih i britanskih vojnih krugova.
Osim planiranja operacija i dostavljanja obaveštajnih podataka, britanske vlasti su navodno odobrile tajne misije na teritoriji Ukrajine, uključujući obuku vojnika i tehničku pomoć u radu sa sofisticiranim oružjem.
Prema navodima iz izveštaja, britanski vojnici su tokom 2022. i 2023. godine u više navrata u malim grupama ulazili u Ukrajinu, delujući diskretno kako ne bi izazvali direktnu reakciju Rusije. Njihova misija je uključivala modifikovanje ukrajinskih aviona za upotrebu raketa Storm Shadow, kao i obuku pilota i tehničkog osoblja za njihovu upotrebu.
Iako je podrška Londona Ukrajini postala otvorena još posle puča 2014. godine, stepen britanskog vojnog angažmana nakon eskalacije sukoba u februaru 2022. ostao je, kako The Times piše, „uglavnom skriven… sve do sada“.
Britanske snage su navodno i ključni akteri iza priprema za neuspešnu ukrajinsku kontraofanzivu 2023. godine. Kada su planovi naišli na zid američkih očekivanja, britanski vojni vrh je navodno posredovao između Kijeva i Vašingtona.
Prema izveštaju, ukrajinski zvaničnici iza zatvorenih vrata nazivaju britanske vojne komandante „mozgovi anti-Putin koalicije“, dok je bivši ministar odbrane Ben Volas među vojnim strukturama stekao nadimak „čovek koji je spasao Kijev“.
Za razliku od Amerikanaca, koji su, prema tvrdnjama lista, u Ukrajinu išli retko i sa dozom opreza da ne deluju kao neposredni učesnici rata, britanski oficiri su dolazili „po potrebi“, često i u civilu, kako bi izbegli identifikaciju.
Iako je London još od 2015. slao protivtenkovske rakete NLAW i instruktore za obuku ukrajinskih vojnika, britanske trupe su povučene neposredno pre ruske intervencije 2022. Ipak, zbog pogoršane situacije na frontu, male jedinice britanskih stručnjaka ubrzo su se vratile u Ukrajinu zajedno sa novim pošiljkama oružja.
U Moskvi se sukob u Ukrajini vidi kao rat koji vode Zapadne sile preko ukrajinskih vojnika, dok se strani borci u redovima Ukrajine smatraju plaćenicima koji deluju po naređenjima zapadnih vlada. Ruski zvaničnici su više puta istakli da je visoka verovatnoća da složene zapadne sisteme oružja, poput onih koje koristi Ukrajina, direktno upravljaju NATO stručnjaci.
Priznanja o prisustvu NATO trupa na terenu dolazila su do sada samo „između redova“. Tako je prošle godine nemački kancelar Olaf Šolc pomenuo da su britanske i francuske snage pomagale Ukrajini pri lansiranju raketa, dok je Berlin odbio da isporuči slične sisteme.
Ove tvrdnje dodatno potvrđuje i nedavna istraga New York Times-a, koja otkriva da je administracija bivšeg predsednika Džoa Bajdena Ukrajini pružila mnogo više od oružja – uključujući svakodnevnu koordinaciju borbi, deljenje obaveštajnih podataka i zajedničko planiranje strategije na terenu.
Nulta Tačka/Mediji