
Britanija legalizuje cenzuru mišljenja: I legalni govor na internetu pod lupom – “ako nekog vređa, treba da nestane”
Novi izveštaj britanskog regulatora Ofkoma i organizacije Kick It Out, koja se bavi borbom protiv diskriminacije, otvoreno poziva na cenzurisanje i policijsko nadgledanje čak i zakonitog govora na internetu. Oslanjajući se na ovlašćenja iz novog Zakona o bezbednosti na internetu, dokument predlaže da se sadržaj koji je legalan, ali potencijalno „uvredljiv“, tretira kao društveno štetan – i uklanja.
Ono što je do pre deset godina bilo nezamislivo, danas se promoviše kao „smanjenje štete“.
Totalni raspad, ceo sistem puca po šavovima | Nikola Jović | Mario Zna, 330 Uživo
Najzabrinjavajući deo izveštaja jeste što autori ne tvrde da zakon ne funkcioniše, niti da ne štiti od stvarnog govora mržnje ili kriminalnog zlostavljanja. Naprotiv – oni eksplicitno priznaju da se cilja na sadržaj koji je u potpunosti legalan, ali se smatra društveno nepoželjnim.
Drugim rečima: nije više važno da li je nešto zakonito, već da li se nekome ne dopada.
Autori izveštaja pozivaju na strožu moderaciju, automatsko uklanjanje „štetnog“ sadržaja, gašenje komentara i upotrebu privatnih firmi za nadzor. Od platformi se očekuje da ne samo primenjuju zakon, već i da idu dalje od njega, pod pritiskom Ofkoma – sada vodeće regulatorne institucije pod novim zakonom.
Ofkom ovim postaje nešto više od regulatora – pretvara se u kontrolora javne reči, bez jasnih granica ovlašćenja.
⚠️ Sve će nas zaključati i neće nas pitati ništa – SZO usvojila globalni Pandemijski sporazumhttps://t.co/5pOti1FaMA
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) May 20, 2025
Organizacija Kick It Out, nekada posvećena borbi protiv rasizma u fudbalu, sada je jedan od glavnih promotera cenzure. Umesto da se fokusira na kriminalne pretnje i uznemiravanje, kampanja se sve više usmerava na „ton“, stavove i politički govor.
Ključno: izveštaj jasno pokazuje da se sve više briše razlika između kriminala i neslaganja, između govora mržnje i neprijatnih mišljenja. Pravne granice zamenjuju emocionalne reakcije – ako nekog „uvrediš“, to mora da nestane.
Ovo nije upozorenje da će se to dešavati. To se već dešava.
Nulta Tačka/InfoWars