
Britanija tone u cenzuru i policijsku represiju: Roditelji uhapšeni zbog pitanja o školi na društvenim mrežama
U sceni koja deluje kao iz distopijskog romana, Maksija Alen i Rozalind Levin, roditelji iz Borehamvuda, Hertfordšir, našli su se pod policijskom istragom zbog nezamislivog zločina – postavljanja pitanja.
Nakon što je u maju 2025. direktor škole njihove ćerke otišao u penziju, roditelji su se usudili da preko WhatsApp-a zatraže objašnjenje o procesu zapošljavanja novog direktora. Umesto odgovora, predsednica školskog odbora Džeki Sprigs ih je upozorila da su njihovi postovi na društvenim mrežama „zapaljivi i klevetnički“. Poruka je bila jasna: ko dovodi u pitanje odluke škole, snosiće posledice.
Ubrzo su Alen i Levin zabranjeni na školskom imanju, što ih je sprečilo da prisustvuju roditeljskim sastancima i božićnoj predstavi njihove ćerke Saše, koja ima epilepsiju i registrovana je kao osoba sa invaliditetom. Kada su roditelji pokušali da dobiju odgovore putem mejlova – ignorisani su. Frustrirani, nastavili su diskusiju na WhatsApp-u.
Gospodari života i smrti: Vreme je za najopasniju priču ikada | Goran Jeremić | Mario Zna, 323 Uživo
Kafkijansko hapšenje
A onda, 29. januara, sve je eskaliralo u potpuni apsurd. Na vrata Rozalind Levin došlo je šest policajaca, sa dva patrolna automobila i kombijem. Njena prva misao? „Pomislila sam da je Saša mrtva.“ Ali ne – umesto toga, nju i Alen su policajci odveli u pritvor, gde su proveli 11 sati u ćeliji. Alen je hapšenje opisao kao „distopijsko iskustvo“.
Njihov „zločin“? „Zlonamerna komunikacija“ zbog preispitivanja zapošljavanja direktora škole. Ironija je nepodnošljiva – škola ih je optužila da prave „ometanje na školskom imanju“, iako nisu kročili tamo već šest meseci.
Policija je opravdala spektakularno hapšenje time što je „bilo potrebno osigurati elektronske uređaje i pobrinuti se za decu u kući“. Saša je, međutim, samo mogla da gleda majku u lisicama – i to zbog toga što su njeni roditelji postavljali pitanja.
Birokratski bes
Ovaj slučaj razotkriva opasan trend u Britaniji, gde javne institucije koriste taktike zastrašivanja protiv građana koji ih kritikuju. Umesto da odgovori na roditeljske brige, uprava škole se oslonila na policijsku silu, pokušavajući da uguši bilo kakvu raspravu.
Posebno zabrinjavajuća je uloga policije Hertfordšira, koja je postala privatna zaštita škole. Njihovo opravdanje za upotrebu tolikog broja policajaca graniči se sa farsom.
Žrtve skandala sa zaraženom krvlju u Britaniji – Umiru pre nego što dobiju odštetu! 🇬🇧 https://t.co/PpCLHqKcjq
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) April 1, 2025
Upozorenje za budućnost
Pet nedelja kasnije, slučaj je odbačen zbog nedostatka dokaza. Nisu podignute nikakve optužnice, ali Alen i Levin su ostali sa uništenim ugledom i traumatičnim iskustvom.
Njihova priča nije izolovan slučaj – ona je simptom šireg problema. U Britaniji, kritika sistema može vas koštati slobode. Pitanje je – koliko još WhatsApp grupa može završiti pod policijskom racijom zbog jednog jedinog posta?
Ako su hapšenja postala odgovor na obična pitanja, šta je sledeće? Prikupljanje otisaka prstiju za „pogrešan“ lajk na Fejsbuku? Taktičke jedinice koje upadaju zbog sarkastične recenzije na TripAdvisor-u?
Kao što je Maksija Alen rekao: „Ovo je upozorenje. Postavi pogrešno pitanje, reci nešto što ne treba – i na tvoja vrata stiže pola lokalne policije.“
Dobrodošli u novu Britaniju, gde vlast i policija služe ne da štite građane, već da ih ućutkaju.