Britanska istraga o COVID-u će rezultirati uvođenjem sistema masovnog nadzora
Od svih stvari koje su vlasti Ujedinjenog Kraljevstva možda naučile iz (autoritarnog) načina na koji su se nosili sa pandemijom Covida – obeshrabrujuće je videti da je „naučena lekcija“ pogoršanje stvari, ako se dogodi još jedan sličan fenomen.
Izgleda da izveštaj Covid Inquiry služi svrsi zalaganja za efikasniji i stoga široko rasprostranjen digitalni masovni nadzor podataka.
Izveštaj, koji je rezultat javne istrage, sugeriše da će budući događaji obima Covid-a – zdravstvenih ili drugih – u Velikoj Britaniji zahtevati neku vrstu javne debate – ali što je još važnije, oni će zahtevati „veliki (nadzor) digitalne platforme koju treba uspostaviti.”
Svrha pominjanja „javne debate“ ovde bi bila da se unapred obeleži takva buduća aktivnost, sugerišu rezultati istraživanja baronice Heder Halet.
Dakle, barem jedna lekcija je zapravo naučena – ne pokušavajte da nametnete drakonske, radikalne mere celoj populaciji čak i bez pretvaranja da imate pristanak. Možda se vrati da vas to proganja.
Ali, izjave glavnog medicinskog službenika u Velikoj Britaniji Krisa Vitija zauzimaju istaknuto mesto u izveštaju – ovaj medicinski stručnjak se pojavljuje kao stručnjak za podatke koji kaže da su podaci „apsolutno neophodni“.
Profesor Ratko Ristić: Valjevci su pokazali kako se brani zemlja, Crkva mora da stane uz svoj narod https://t.co/14N71F2cB7
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) July 23, 2024
„Svaka buduća strategija za civilne vanredne situacije čitavog sistema, uključujući i pandemije, moraće da se zasniva na uspostavljanju digitalnih platformi velikih razmera“, navodi se u izveštaju.
Za šta se tačno spremaju britanske vlasti, može se nagađati, ali se izdvajaju pandemije i slično.
I definitivno će im trebati te velike digitalne platforme, pokazalo je istraživanje.
Ipak, kakva god „civilna vanredna situacija“ bila, izveštaj želi da javna rasprava bude u toku, a ona, naravno, rezultira pristankom – što pre.
Izveštaj je svestan da sada, pre nego što dođe do takvih vanrednih situacija, postoje neke mere zaštite u vezi sa načinom na koji vlasti mogu da koriste masovne podatke za kojima žude – ali poenta je da se postave blokovi za izgradnju kada vlada odluči da se vanredna situacija desi.
A ovo je ono što će vladi biti potrebno: „Pouzdan izvor podataka uživo za donosioce odluka od najranijih trenutaka krize, (jer) to će omogućiti tim donosiocima odluka da imaju čvršći stisak kako se događaji odvijaju.“
Nikada ne zaboravite da se Džordž Orvel nije pojavio iz vazduha. Možda nije rođen u Velikoj Britaniji, ali je sigurno tamo odrastao.
Govoreći o tome kako je avantura sa restriktivnim merama Covid-a išla tamo, u izveštaju se navodi da „(…) uprkos tome što su Engleska, Vels, Škotska i Severna Irska bili u opasnosti od iste zdravstvene opasnosti, podaci i zdravstveni sistemi su bili tako različito od toga da su oni predstavljali barijeru efektivnoj spremnosti.“
Haletova preporuka je – centralizacija. Kako se navodi u izveštaju, „stvaranje jedinstvenog, nezavisnog statutarnog tela odgovornog za nadgledanje nacionalne spremnosti za vanredne situacije“.