
Britanski AI špijunski sistem se priprema za novu eru cenzure
Vlada Velike Britanije nastavlja sa inicijativom masovnog nadzora vođenom veštačkom inteligencijom, proširujući domet svog kontroverznog aparata za praćenje dezinformacija. Informativni tim za nacionalnu bezbednost (NSOIT), bivša Jedinica za borbu protiv dezinformacija (CDU), stoji iza razvoja Platforme za borbu protiv dezinformacija (CDDP), sistema dizajniranog da skenira društvene medije u potrazi za sadržajem koji se smatra „zabrinjavajućim“. Projekat, baš kao i većina onoga što sadašnja vlada Ujedinjenog Kraljevstva radi, izaziva ozbiljnu zabrinutost zbog zadiranja državne cenzure i nadzora u zakoniti govor.
NSOIT je postao poznat po svojoj ulozi u praćenju i označavanju kritičara vladinih politika pandemije kao izvora „dezinformacija“. Sada, sa CDDP-om, ovaj napor se pojačava sa AI, dajući vladi neviđenu sposobnost da prođe kroz ogromne količine javnog diskursa i preduzme „akcije“ protiv označenog sadržaja.
U obaveštenju o privatnosti koje je izdala vlada iz 2023. godine, potvrđeno je da će CDDP prikupljati i analizirati objave na društvenim medijima, uključujući korisnička imena, politička mišljenja i druge lične podatke. U njemu se navodi: „Da bismo nam pomogli da analiziramo pretnje dezinformacija na mreži, prikupljamo sadržaj sa javno dostupnih platformi društvenih medija… sadržaj koji pregledamo može uključivati imena i mišljenja pojedinaca. Ovaj nivo preispitivanja, čak i u „posebnim kategorijama“ ličnih podataka, naglašava potencijal za prekoračenje.
Režim je u panici! Narod zna pravu istinu | Aleksandar Jovanović Ćuta | Mario Zna, 317 Uživo
Prema The Telegraph-u, Odeljenje za nauku, inovacije i tehnologiju (DSIT) nedavno je dodelilo 2,3 miliona funti Fakultetu za veštačku inteligenciju za izradu softvera za praćenje, koji je navodno namenjen otkrivanju „stranih smetnji“ i analizi onlajn narativa.
Međutim, izražena je zabrinutost da bi se delokrug AI alata mogao proširiti izvan pitanja nacionalne bezbednosti. Dokumenti dobijeni putem zahteva za slobodu informacija (FOI) sugerišu da je vlada ostavila otvorena vrata za korišćenje platforme za širok spektar pitanja koja prevazilaze njenu namenu. Izvršni sažetak projekta eksplicitno kaže: „Dok je CDDP trenutno fokusiran na nacionalnu bezbednost, alat ima mogućnost da se upotrebi na drugi način i da se fokusira na bilo koju prioritetnu oblast.“
Ovaj potez označava učvršćivanje infrastrukture za nadzor sposobne da cilja na neslaganje pod maskom borbe protiv „dezinformacija“.
Tokom protekle tri godine, vlada je potrošila više od 5,3 miliona funti na inicijative za praćenje dezinformacija, uključujući napore da se suprotstavi takozvanoj „retorici protiv vakcina“ i postova koja dovodi u pitanje politiku COVID-19.
Insajder iz Fajzera: VAIDS nije bio samo nuspojava – dizajniran je da bude zarazan 🚨💉 https://t.co/GAgGVHoTHS
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) February 25, 2025
Među označenim sadržajem bile su diskusije o alternativnim tretmanima raka, nalozima za nošenje maski i 5G mreži. Pored toga, vladini dokumenti otkrivaju zabrinutost zbog postova na društvenim mrežama koji podržavaju upotrebu hidroksihlorokina kao leka za COVID-19, uprkos studiji Univerziteta Oksford koja je kasnije potvrdila njegovu efikasnost u smanjenju simptoma.
Razvoj CDDP-a izazvao je kritike od strane zagovornika slobode govora, koji tvrde da to predstavlja eskalaciju cenzure koju podržava država. Potpredsednik SAD Džej Di Vens nedavno je osudio evropske vlade na Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji, upozoravajući da su osnovne slobode, uključujući slobodu izražavanja, ugrožene. Lord Jang iz Unije za slobodu govora takođe je izrazio zabrinutost, nazvavši širenje ovog nadzornog aparata „politički nerazumnim“.
On je istakao da će sistem veštačke inteligencije pažljivo ispitati sadržaj na platformama u vlasništvu Amerike, što će verovatno izazvati reakciju SAD, posebno imajući u vidu stav ličnosti poput Ilona Maska i Tramp-Vensove administracije za slobodu govora.
Vlada insistira da alatka za nadzor vođena veštačkom inteligencijom ne prati pojedince, već umesto toga prati sveobuhvatne „teme i trendove“.
Međutim, prethodni zahtevi za FoI(slobodu i dostupnost informacija) su otkrili da su izveštaji sastavljani o pojedinačnim komentatorima, uključujući glavne akademike i novinare koji su samo dovodili u pitanje zvaničnu politiku.
Osobe kao što su dr Aleks de Figueiredo i prof. Karl Henegan identifikovane su u vladinim dosijeima zbog izražavanja zabrinutosti u vezi sa politikom vakcinacije i odgovorima na pandemiju.
Nulta Tačka/InfoWars