Britanski obaveštajci tvrde: Rusija poslala „borbene delfine“ na Krim
Pojavljuje se bizaran povratak hladnoratovskih tvrdnji kada novi obaveštajni podaci tvrde da je Rusija rasporedila „povećan broj“ vojnih delfina u svoju pomorsku bazu na Krimu sa namerom da napadne ljudske sabotere.
Rusija jača svoju pomorsku bazu u Crnom moru, kaže Ministarstvo odbrane Ujedinjenog Kraljevstva (MOD), otkako je ta zemlja pokrenula vojnu operaciju u Ukrajini 2022. Iako su mnoge od raspoređenih odbrambenih snaga konvencionalne, uključujući mreže i krake za hvatanje torpeda, podmornice , i površinskih brodova, drugi su nešto manje, uključujući raspoređivanje vojnih delfina.
Satelitske fotografije otkrivaju, kaže MOD, „skoro udvostručenje plutajućih obora za sisare u luci“ poslednjih nedelja. Oni kažu da će ove olovke verovatno biti dom delfinima sa bocama obučenim da se „suprotstavljaju neprijateljskim roniocima“, drugim rečima, da napadaju neovlašćene posetioce.
Govoreći o ranijoj upotrebi delfina u Rusiji da zaštiti svoju pomorsku bazu u Crnom moru od neprijateljskih ronilaca, akademski profesor Kraljevskog koledža u Londonu Endi Lambert rekao je prošle godine: „Delfini bi bili idealni za ubijanje ljudskih ronilaca… brzo, pametno i moćno“. U izveštaju se takođe navodi da, za razliku od ratnog broda, delfini nisu magnetni i ne rizikuju da ispale mine u blizini.
Rusija je stacionirala svoju crnomorsku flotu u Sevastopolju na poluostrvu Krim skoro 250 godina, čak i nakon što je Krim postao ukrajinska, post-sovjetska teritorija na kraju Hladnog rata. Zaista, povratak na istaknutost vojnih sisara u Crnom moru sada ima prizvuk hladnog rata, pošto su snage sa obe strane gvozdene zavese pokušavale da obuče kitove, delfine i foke za obavljanje vojnih zadataka.
Pukovnik Viktor Baranets rekao je da su delfini obučeni da postavljaju eksploziv na brodove.
Sjedinjene Države poriču da njihov sopstveni program obuke delfina u San Dijegu, u Kaliforniji, ima nasilan element, kao što se navodi u ruskom. Umesto toga, američka mornarica kaže da je njen sada deklasifikovan, ali tekući program obučavao delfine da pronađu i upozoravaju na podvodne mine od 1959. Prema Informativnom centru za pomorsko ratovanje:
Delfini prirodno poseduju najsofisticiraniji sonar poznat nauci. Delfini lako pronalaze mine i druge potencijalno opasne objekte na dnu okeana koje je teško otkriti elektronskim sonarom, posebno u obalnim plićacima ili pretrpanim lukama. I delfini i morski lavovi imaju odličan vid pri slabom osvetljenju i podvodni usmereni sluh koji im omogućavaju da otkriju i prate podmorske mete, čak i u tamnim ili mutnim vodama. Oni takođe mogu da rone stotinama metara ispod površine, bez rizika od dekompresijske bolesti poput ljudskih ronilaca. Jednog dana će možda biti moguće završiti ove misije sa podvodnim dronovima, ali za sada tehnologija nije dorasla životinjama.
Latest Defence Intelligence update on the situation in Ukraine – 23 June 2023.
Find out more about Defence Intelligence's use of language: https://t.co/ALCbH4WFSc
🇺🇦 #StandWithUkraine 🇺🇦 pic.twitter.com/lCXZ3gySdu
— Ministry of Defence 🇬🇧 (@DefenceHQ) June 23, 2023