Britanski političar predlaže kupovinu „dobrog, jeftinog gasa od naših prijatelja u Rusiji“
Britanski političar i lider Stranke nasleđa Dejvid Kurten pozvao je na delimično ponovno pokretanje sistema gasovoda Severni tok.
Gasovod se koristio za prenos ruskog prirodnog gasa u EU, čak i u uslovima smrzavanja i straha od snabdevanja.
Kurten, evroskeptični političar, zagovara kupovinu gasa od Rusije kako bi se rešio potencijalni nedostatak energije.
Na X-u je napisao: „Jedan od četiri gasovoda Severni tok je neoštećen i mogao bi se ponovo uključiti veoma brzo. Hajde da još jednom kupimo dobar, jeftin gas od naših prijatelja u Rusiji“.
RT izveštava: Britanski dobavljač gasa Centrica upozorio je prošle nedelje da su „niske temperature… smanjile zimsko skladište gasa u Velikoj Britaniji na zabrinjavajuće niske nivoe“.
Visoke cene gasa otežale su „dopunjavanje skladišta“, dodala je kompanija. Mrežni operater National Gas je od tada umanjio zabrinutost, navodeći da nivo skladištenja „ostaje dobar“.
Sistem gasovoda Severni tok 1 i 2, kojim upravlja ruski Gasprom, dizajniran je da prenosi gas ispod Baltičkog mora direktno u Nemačku. Prva linija je puštena u rad 2011. godine i postala je ključni izvor energije za EU.
Severni tok 2, završen 2021., trebalo je da udvostruči kapacitet sistema, ali nikada nije pušten u rad zbog problema sa sertifikacijom u Nemačkoj – koji su pogoršani eskalacijom rusko-ukrajinskog sukoba sledeće godine.
One of the four Nord Stream pipelines is undamaged and could be turned on again very quickly.
Let’s buy good, cheap gas from our friends in Russia once again. pic.twitter.com/8n2TlgGnIL— David Kurten (@davidkurten) January 12, 2025
I Severni tok 1 i Severni tok 2 prekinuti su u septembru 2022. godine, što su zvaničnici EU opisali kao čin sabotaže. Eksplozije su onesposobile tri od četiri kanala.
Rusija je u više navrata pozivala na nepristrasnu međunarodnu istragu, istovremeno kritikujući transparentnost istraga koje vodi Evropa. Moskva je sugerisala da su Sjedinjene Države možda stajale iza eksplozija, u pokušaju da smanje ruski uticaj.
Zaustavljanje Severnog toka izazvalo je skok cena energije u Nemačkoj, koja je ranije kupovala preko 50% svog prirodnog gasa od Rusije, i primorala je da kupuje skuplji LNG od drugih dobavljača, uključujući SAD.
Prema zvaničnim statistikama, 2023. godine najveća ekonomija EU ušla je u recesiju. Druge zemlje, uključujući Austriju, Italiju, Mađarsku i Slovačku, takođe su iskusile poremećaje, koji su dodatno pogoršani obustavom tranzita ruskog gasa preko Ukrajine, nakon što je Kijev odbio da produži ugovor o tranzitu nakon 2024. godine.
Nemačka opoziciona političarka i kandidatkinja za kancelarku Alis Vajdel obećala je prošle nedelje da će se Severni tok ponovo pokrenuti ako njena stranka, Alternativa za Nemačku (AfD), pobedi na opštim izborima sledećeg meseca.
Velika Britanija, za razliku od mnogih evropskih zemalja, istorijski je uvozila samo mali procenat svog gasa iz Rusije. Pre 2022. godine, ruski uvoz je činio manje od 4% ukupne ponude u Velikoj Britaniji, zaostajavši za domaćom proizvodnjom u Severnom moru i uvozom iz Norveške, Katara i Sjedinjenih Država.
Stranku nasleđa osnovao je Kurten 2020. Ona tvrdi da brani tradicionalne porodične vrednosti i nacionalni suverenitet, dok nastoji da smanji veze Velike Britanije sa Evropskom unijom. Na opštim izborima u Velikoj Britaniji prošlog jula, učestvovala je u nekoliko izbornih jedinica, ali nije obezbedila nijedno mesto u parlamentu.
Nulta Tačka/RT