Britanski regulatori odlučili da trudnicama nisu potrebne vakcine protiv Covida
Savetodavni komitet za vakcine Ujedinjenog Kraljevstva (U.K.) neće preporučiti trudnicama da uzimaju vakcinu protiv COVID-19 u periodu 2025-2026, navodi se u pismu objavljenom danas u The BMJ.
Zajednički komitet za vakcinaciju i imunizaciju (JCVI) doneo je odluku tokom sastanka 2. oktobra, navodeći nizak rizik od ozbiljne bolesti COVID-19 kod trudnica i novorođenčadi i cenu vakcine. Komitet se nije bavio bezbednosnim problemima u vezi sa vakcinama za trudnice i njihovu bebu.
Nova preporuka odbora – koja mora biti ratifikovana na sledećem sastanku – usledila je nakon prezentacija istraživača o epidemiologiji COVID-19 i isplativosti.
Istraživači su izneli dokaze koji pokazuju da COVID-19 predstavlja veoma nizak rizik za trudnice i njihovu bebu i da su vakcine donele minimalnu korist.
Zaključili su da vakcinacija protiv COVID-19 za trudnice postaje isplativa samo ako se troškovi nabavke i primene vakcina mogu zadržati između 10,07 i 13,19 funti po injekciji. Smatrali su da je „veoma malo verovatno“ da bi to bilo izvodljivo.
Jedini način da se poveća cena po kojoj se vakcine smatraju isplativim bio bi kada bi mogle da pokažu da vakcina sprečava neonatalne smrti od COVID-19 ili predstavlja veću pretnju za bebe. Ne postoje podaci koji bi to potvrdili, rekli su.
Lekari u Velikoj Britaniji rekli su za Defender da ne razumeju zašto JCVI nije rekao njima ili trudnicama zašto komitet čeka na sledeću godinu da prestane da preporučuje vakcine protiv COVID-19 svim trudnicama.
U međuvremenu, u SAD, Centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) i dalje snažno preporučuju vakcine za trudnice.
Na svojoj stranici o trudnoći sa vakcinom protiv COVID-19, CDC upozorava da je veća verovatnoća da će se trudnice razboleti od COVID-19 nego drugi ljudi. Takođe se kaže da je veća verovatnoća da će im trebati hospitalizacija, intenzivna nega, upotreba respiratora i da će doživeti komplikacije kao što su prevremeno rođenje ili mrtvorođenje.
CDC takođe podseća trudnice da „teška bolest COVID-19 može dovesti do smrti“.
Glavne profesionalne organizacije lekara, uključujući Američki koledž akušera i ginekologa, Društvo za majčino-fetalnu medicinu i Američko društvo za reproduktivnu medicinu, nastavljaju da govore trudnicama da je vakcina „bezbedna i efikasna“ za trudnice i dojilje.
Preporuke su date uprkos nedostatku bezbednosti i efikasnosti iz randomizovanih kontrolisanih kliničkih ispitivanja među trudnicama i ograničenim podacima o vakcinama protiv COVID-19 tokom trudnoće.
Trudnice su isključene iz prvobitnih studija bezbednosti i efikasnosti.
Studija: 5G zračenje menja moždano tkivo kod laboratorijskih pacova https://t.co/SeglMLNBbb
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) November 16, 2024
300.000 trudnica treba da se vakciniše da bi se sprečila jedna ozbiljna hospitalizacija
Agencija za zdravstvenu bezbednost Ujedinjenog Kraljevstva predstavila je epidemiološke podatke komitetu, koji pokazuju da nije bilo prijema na intenzivnu negu (jedinica intenzivne nege) povezanih sa COVID-19 među trudnicama u bilo kom tromesečju ili njihovim bebama u Ujedinjenom Kraljevstvu između oktobra 2022. i decembra 2023.
U svojoj proceni „broja potrebnog za vakcinaciju“, najčešće korišćene mere efikasnosti vakcine, istraživači su procenili da bi 300.000 trudnica trebalo da bude vakcinisano kako bi se sprečila jedna ozbiljna hospitalizacija za COVID-19 tokom trudnoće, jer su takvi slučajevi retki. Slični rezultati su primećeni i za hospitalizaciju novorođenčadi.
Istraživači su procenili da bi nešto više od 13.000 trudnica trebalo da bude vakcinisano da bi se sprečio jedan ozbiljan prijem u bolnicu za bebu mlađu od 3 meseca. Da bi se sprečila smrt jedne bebe, trebalo bi da se vakciniše između 380.000 i 1,5 miliona trudnica.
Rekli su da je ovaj drugi broj teško sa sigurnošću izračunati, s obzirom na poteškoće u pripisivanju smrtnih slučajeva novorođenčadi COVID-19. Takođe su rekli da je teško pripisati bilo kakve hospitalizacije novorođenčadi COVID-19 – i da trenutni podaci verovatno precenjuju hospitalizaciju COVID-19 među bebama – jer su hospitalizovana novorođenčad obično imala druge koegzistirajuće infekcije.
Istraživači sa Univerziteta Vorvik u Koventriju, u Engleskoj, i Odeljenje za zdravstvo i socijalnu zaštitu predstavili su modelirane podatke o isplativosti.
Ujedinjeno Kraljevstvo će nastaviti da koristi „kreiranu, nestandardnu procenu isplativosti“ tokom kampanje vakcinacije protiv COVID-19 u proleće 2025. jer još uvek imaju zalihe vakcina na raspolaganju.
Međutim, od jeseni 2025. zdravstveni zvaničnici će koristiti JCVI-jev standardni model isplativosti, koji uzima u obzir troškove nabavke vakcine, zajedno sa ishodima kao što su hospitalizacije majki ili novorođenčadi, prijem u intenzivnu negu i prevremeno rođenje ili smrt bebe.
U tom okviru, vakcine nisu isplative za trudnice i njihove bebe, zaključio je komitet.
Komitet se složio da će od jeseni 2025. i proleća 2026. godine samo odrasli od 75 i više godina, štićenici staračkih domova i osobe sa oslabljenim imunitetom starije od 6 meseci imati pravo na vakcinu.
Oni su primetili da COVID-19 nije pokazao sezonski karakter i procenili da je sveukupno vakcina bila 50% efikasna protiv hospitalizacije u prve četiri nedelje nakon vakcinacije, a zaštita je pala na nulu za 28 nedelja.
Analiza troškova i koristi ne uključuje neželjene reakcije na vakcinu
Analiza troškova i koristi ne uzima u obzir moguće neželjene događaje od vakcine protiv COVID-19 za trudne majke ili njihovu bebu, uprkos mnogim izveštajima o ozbiljnim neželjenim efektima.
Pfizer je 20. aprila 2021. godine američkoj Upravi za hranu i lekove poslao izveštaj o trudnoći i dojenju sa detaljima o efektima vakcine na žene i bebe iz postmarketinških podataka, navodi DailyClout. Izveštaj je ukazao na visoke stope neželjenih događaja, u rasponu od blagih do teških, uključujući pobačaje i prevremeno rođenje koje je kompanija pripisala vakcini.
Efekti na bebe u laktaciji uključuju groznicu, povraćanje i edem, ili otečeno tkivo, između mnogih drugih problema.
Dva dana nakon što je Pfizer podneo izveštaj FDA, tadašnja direktorka CDC-a Rošel Valenski održala je konferenciju za štampu Bele kuće, tokom koje je rekla ženama da nije loše vreme za vakcinaciju protiv COVID-19 – pre, tokom ili posle trudnoće.
Mejnstrim mediji ignorišu podatke tokom trudnoće koje je dostavila kompanija Pfizer
Kompanija Pfizer je nedavno objavila rezultate sopstvenih rezultata randomizovanih kontrolnih ispitivanja na trudnicama, koja su obuhvatila samo 391 majku i 335 prevremeno rođenih i novorođenih beba širom sveta.
Rezultati, objavljeni u registru kliničkih ispitivanja EU, nisu objavljeni ni u jednom recenziranom časopisu niti se o njima raspravljalo u medijima.
Pfizer je pokrenuo studiju u februaru 2021., prvobitno planirajući da upiše 4.000 žena. Međutim, proizvođač lekova je rano prekinuo upis, navodeći činjenicu da je toliko trudnica već primilo vakcinu i da su je vlade odobrile, navodi se u e-poruci poslatoj novinarki Marianne Demasi.
Vakcinisana grupa je primila dve doze Pfizer injekcije, dok je druga grupa dobila placebo. Studija je prekinuta ubrzo nakon što su bebe rođene i svim ženama su ponuđene dve doze Pfizer vakcine.
U rezultatima ispitivanja, 2 od 86 majki koje su primile vakcinu dobile su COVID-19 u poređenju sa 2 od 89 u placebo grupi. Majke u grupi vakcinisanih su imale veće stope preeklampsije i gestacijske hipertenzije, neželjenih efekata koji su se takođe javili u kliničkim ispitivanjima mRNA RSV vakcine kod majki.
Bebe izložene vakcini u materici imale su značajno niži Apgar rezultat – brzi test koji su lekari obavili jedan i pet minuta nakon rođenja da bi utvrdili zdravlje bebe. Takođe su postojali pokazatelji da su neke bebe vakcinisanih majki ispoljile smanjeno kretanje fetusa.
Viši naučnik za zaštitu zdravlja dece Karl Jablonovski rekao je za Defender da je kliničko ispitivanje faze 2/3 na 391 ljudi, od kojih je samo polovina primila vakcinu mRNA, „premalo da bi proizvelo bilo šta klinički značajno“.
Ako proizvod izazove ozbiljnu neželjenu reakciju kod samo 1 od 500 primalaca, to se ne bi primetilo, rekao je on.
dodao je:
„Nema smisla izvoditi tako malu, isprekidanu studiju kako bi se osigurala sigurnost. Ima smisla ako kompanija samo želi da označi polje za prijateljske regulatore.
„Takođe nema smisla vakcinisati kontrolnu grupu mesec dana nakon rođenja i još uvek procenjivati novorođenčad kao da nisu izložena, jer je izlučivanje kroz majčino mleko i drugim putevima poznat fenomen“.
Nulta Tačka/InfoWars