Broj napada na Hrišćane u Evropi skočio za 44% u 2022. godini otkriva novi izveštaj
Verski motivisani zločini iz mržnje protiv hrišćana u Evropi skočili su za 44 odsto za samo godinu dana, otkriva otrežnjujući izveštaj istaknute grupe za praćenje progona hrišćana.
Opservatorija za netoleranciju i diskriminaciju hrišćana u Evropi (OIDAC Europe) objavila je u četvrtak svoj Godišnji izveštaj 2022/23, koji dokumentuje nagli porast nasilnih incidenata i društvenog neprijateljstva prema hrišćanima, kao i vandalizma i napada podmetanja požara u crkvama.
Izveštaj takođe naglašava pravna dešavanja u nekoliko evropskih zemalja koja krše verske slobode hrišćana, uključujući zakone o „govoru mržnje“, prema kojima su neki hrišćani krivično gonjeni zato što su javno iznosili opšte hrišćanska uverenja.
Takođe primećuje eliminaciju klauzula o savesti i zakona potrebnih da garantuje pravo roditelja da obrazuju svoju decu u skladu sa svojim uverenjima.
U 2022, OIDAC Evropa je dokumentovao 748 antihrišćanskih zločina iz mržnje u 30 različitih zemalja, u rasponu od paleža, grafita, skrnavljenja i krađa do fizičkih napada, uvreda i pretnji. Ova cifra je očigledno niska, primećuje OIDAC, zbog ozloglašenog nedovoljnog prijavljivanja takvih zločina.
Od 2021. i 2022. godine, antihrišćanski zločini iz mržnje porasli su za 44 odsto, sa 519 na 748, uključujući napade podmetnutog požaru, koji su sa 60 porasli na 105.
Takođe je prisutan trend porasta zločina iz mržnje koje su počinili radikalizovani članovi ideoloških, političkih ili verskih grupa koje prate antihrišćanski narativ, navodi se u izveštaju.
U izveštaju se navodi da su antihrišćanski zločini iz mržnje u stalnom porastu u poslednjih 10 godina. Dok su većina dokumentovanih zločina iz mržnje protiv hrišćana slučajevi vandalizma, povećani vandalizam često dovodi do povećanog broja slučajeva fizičkih napada, primećuje se u izveštaju.
Među antihrišćanskim zločinima iz mržnje dokumentovanim 2022. bilo je 38 zločina fizičkog napada , uključujući nasilna ubistva tri hrišćana.
Takođe je došlo do porasta napada oko hrišćanskih svečanosti, kao što su Uskrs i Božić.
Makron naredio policiji da uhapsi građane Francuske koji kritikuju Izrael https://t.co/liDTk7VEJx
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) November 16, 2023
Napadi su takođe verovatniji „kada je vidljivost hrišćana veća, na primer tokom procesija, javnih proslava i događaja sa javnim ukrasima i simbolima“, navodi se u izveštaju.
Zabrinjavajuća kršenja prava hrišćana na slobodu govora uključuju uspostavljanje „tampon zona“ oko klinika za abortuse, što je dovelo do kriminalizacije hrišćana zato što se tiho mole na ulici.
Prava hrišćanskih roditelja u obrazovanju svoje dece takođe su stradala zbog nejasno formulisanog i preteranog zakonodavstva koje bi kriminalizovalo roditelje zbog izražavanja neslaganja u vezi sa polnim diskusijama ili za obeshrabrivanje svoje dece da se podvrgnu „hormonskim terapijama“ za rodnu disforiju.
Prema podacima predstavljenim u izveštaju, tri zemlje sa najvećim brojem antihrišćanskih zločina iz mržnje bile su Nemačka (231 slučaj), Italija (146 slučajeva) i Francuska (106 slučajeva).
Jedan od glavnih izvora antihrišćanske agresije su radikalizovani članovi ekstremnih političkih grupa, pri čemu većina slučajeva dolazi iz krajnje levičarskih političkih grupa, kao što su Antifa, radikalne feministkinje ili LGBTIQ grupe, navodi se u izveštaju.
U isto vreme, OIDAC je takođe dokumentovao antihrišćanske napade radikalnih pojedinaca iz ekstremno desničarskih grupa, satanističkih grupa i radikalnih islamističkih grupa.