Broj zatvorenih novinara širom sveta dostigao novi rekord
Broj zatvorenih novinara širom sveta dostigao je novi rekord sa 533 novinara u zatvoru, prema godišnjem izveštaju organizacije za slobodu štampe Reportera bez granica.
Ukupan broj je veći u odnosu na 2021, kada je 488 novinara zatvoreno, prema Godišnjem pregledu slobode štampe RSF objavljenom prošle nedelje.
„Više od četvrtine njih je bilo zatvoreno tokom godine“, navodi se u pariskoj organizaciji koja vodi evidenciju o zatvorenim novinarima od 1995. godine.
Više od polovine zatvorenika nalazi se u pet zemalja; Kina (110), Mjanmar (62), Iran (47), Vijetnam (39) i Belorusija (31) – sa 32 od 47 u Iranu uhapšenih od početka protesta koji su izbili u septembru zbog smrti Maše Amini, 22-godišnja žena koja je umrla u policijskom pritvoru dok je kršila strogi kodeks oblačenja u zemlji.
Od zatvorenika, nešto više od 1/3 je zaista osuđeno za krivično delo, dok se preostale 2/3 nalazi u pritvoru bez suđenja.
Neki od njih su čekali na suđenje više od 20 godina“, saopštio je RSF.
U Mjanmaru je biti novinar „efektivno krivično delo“ od vojnog udara 2021, koji je doveo do hvatanja i zatvaranja 62 novinara.
🔶 EU od 2023. može da odbije ulazak nevakcinisanih jer ne ispunjavaju norme iz oblasti pandemije https://t.co/wVSjMZ5itp
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) December 27, 2022
„Diktatorski i autoritarni režimi pune svoje zatvore brže nego ikad zatvarajući novinare“, rekao je generalni sekretar RSF-a Kristof Deloar u izjavi.
Štaviše, u protekle dve godine ubijeno je 57 novinara – osam novinara koji su izveštavali o ratu u Ukrajini, a petoro njih iz zemalja koje nisu u ratu.
Prema RSF-u, skoro 80% medijskih profesionalaca ubijenih širom sveta bilo je „namerna meta u vezi sa svojim radom ili pričama koje su pokrivali“, kao što je izveštavanje o korupciji ili organizovanom kriminalu, izveštava Al Jazeera u vlasništvu kvatarske vlade.
Broj novinarki u zatvoru je takođe na vrhunskom nivou u svetu, porastao je sa 60 na 78 od 2021. godine, uglavnom zbog većeg broja žena koje ulaze u profesiju.
Nevladina organizacija je u ponedeljak dodelila nagradu za hrabrost iranskoj novinarki Narges Mohamadi, koja je više puta bila u zatvoru tokom protekle decenije.
Tri četvrtine zatvorenih novinara koncentrisano je u Aziji i na Bliskom istoku, saopštio je RSF.
Prema Deloaru, novi rekord „potvrđuje hitnu potrebu da se odupremo ovim beskrupuloznim vladama i da proširimo našu aktivnu solidarnost na sve one koji otelotvoruju ideal novinarske slobode, nezavisnosti i pluralizma“.
Pritom najveći zatvorenik novinarske profesije nije spomenut, verovatno zato što nije zatvoren na Bliskom istoku ili u Belorusiji. Džulijan Asanž pati već godinama u jednom od najokrutnijih zatvora Belmarš u Engleskoj, tzv „demokratskoj“ državi.