Budite spremni! Izazivaju krizu sa hranom uz pomoć Ptičjeg gripa!
ČIKAGO, 15. februara (Rojters) – Ptičji grip je stigao u nove krajeve sveta i po prvi put postao endem kod nekih divljih ptica koje prenose virus na živinu, kažu veterinari i stručnjaci za bolesti, koji upozoravaju da je sada to već problem koji traje godinu dana.
Rojters je razgovarao sa više od 20 stručnjaka i farmera na četiri kontinenta koji su rekli da rasprostranjenost virusa u divljini signalizira da se rekordne epidemije neće uskoro smiriti na živinarskim farmama, povećavajući pretnje za snabdevanje hranom u svetu. Oni su upozorili da farmeri moraju da posmatraju bolest kao ozbiljan rizik tokom cele godine, umesto da se fokusiraju na prevenciju tokom prolećnih sezona migracije divljih ptica.
Epidemije virusa su se proširile u Severnoj i Južnoj Americi, Evropi, Aziji i Africi, neporažene letnjim vrućinama ili zimskim hladnoćama, otkako je u Sjedinjene Države početkom 2022. stigao soj koji je bio genetski sličan slučajevima u Evropi i Aziji.
U sredu su Argentina i Urugvaj proglasili vanredne nacionalne sanitarne uslove nakon što su zvaničnici potvrdili prve infekcije u tim zemljama. Argentina je pronašla virus kod divljih ptica, dok su mrtvi labudovi u Urugvaju bili pozitivni.
Cene jaja postavile su rekorde nakon što je bolest prošle godine uništila desetine miliona kokošaka nosilja, stavljajući glavni izvor jeftinih proteina van domašaja nekih od najsiromašnijih na svetu u vreme kada je svetska ekonomija u visokoj inflaciji.
Za širenje virusa, smatraju stručnjaci, prvenstveno su odgovorne divlje ptice. Vodene ptice poput pataka mogu preneti bolest bez uginuća i uneti je u živinu kroz kontaminirani izmet, pljuvačku i druge načine.
Najbolji napori farmera da zaštite jata propadaju.
U Sjedinjenim Državama, Rose Acre Farms, drugi po veličini proizvođač jaja u zemlji, izgubio je oko 1,5 miliona kokoši na proizvodnom mestu okruga Gutri, u državi Ajova, prošle godine, iako je svako ko je ušao u ambare morao da se prvo istušira da bi uklonio bilo kakav trag virusa, rekao je izvršni direktor Markus Rust.
Farma kompanije u okrugu Veld u Koloradu zaražena je dva puta u roku od šest meseci, ubivši više od 3 miliona pilića, rekao je Rust. On misli da je vetar doneo virus sa obližnjih polja gde su guske vršile nuždu.
Sjedinjene Države, Britanija, Francuska i Japan su među zemljama koje su pretrpele rekordne gubitke živine tokom prošle godine, zbog čega se neki farmeri osećaju bespomoćno.
„Ptičji grip se javlja čak i na novoj farmi živine sa modernom opremom i bez prozora, tako da sada možemo samo da zamolimo Boga da izbegnemo izbijanje zaraze“, rekao je Šigeo Inaba, koji uzgaja piliće za meso u prefekturi Ibaraki blizu Tokija.
🔶 SRUŠENI sajtovi NEMAČKIH AERODROMA! Otkazuju se letovi! Ruski hakeri preuzeli odgovornost https://t.co/b0KFqwNRlN
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) February 16, 2023
Ranije se smatralo da je živina na severnoj hemisferi najugroženija kada su divlje ptice aktivne tokom prolećne migracije. Rastući nivoi virusa u širokom spektru ptica močvarica i drugih divljih ptica znači da se živina sada suočava sa visokim rizicima tokom cele godine, kažu stručnjaci.
„To je novi rat“, rekao je Bret Marš, državni veterinar u američkoj državi Indijana. „To je u suštini 12-mesečno bdenje“.
U znak da se očekuje da će pretnja i dalje trajati, Marš traži sredstva od zakonodavaca Indijane da unajmi dodatnog veterinara i specijalistu za zdravlje živine. Indijana je izgubila više od 200.000 ćurki i drugih ptica tokom prošle godine, dok je ukupan broj uginuća u SAD veći od 58 miliona ptica, prema podacima američke vlade, što je premašilo prethodni rekord iz 2015. godine.
Virus je obično smrtonosan za živinu, a čitava jata se uništavaju kada je čak i jedna ptica pozitivna.
Vakcinacije nisu jednostavno rešenje: one mogu smanjiti, ali ne i eliminisati pretnju virusa, što otežava otkrivanje njegovog prisustva među jatom. Ipak, Meksiko i EU su među onima koji vakcinišu ili razmišljaju o vakcinaciji.
GLOBALNI PROBLEM
Divlje ptice su proširile bolest dalje i šire je širom sveta više nego ikada ranije, verovatno noseći rekordne količine virusa, rekao je Gregorio Tores, šef odeljenja za nauku Svetske organizacije za zdravlje životinja sa sedištem u Parizu, međuvladine grupe i globalnog autoriteta za bolesti životinja. Virus se od prethodnih epidemija promenio u oblik koji je verovatno prenosiviji, rekao je Rojtersu.
„Bolest je tu da ostane barem kratkoročno“, rekao je Tores.
Tores nije mogao da potvrdi da je virus endemičan za divlje ptice širom sveta, iako su drugi stručnjaci rekli da je endemičan za određene ptice u mestima poput Sjedinjenih Država.
Iako virus može da zarazi ljude, obično one koji imaju kontakt sa zaraženim pticama, Svetska zdravstvena organizacija kaže da je rizik za ljude nizak.
Oblik virusa koji cirkuliše inficira širi spektar divljih ptica od prethodnih verzija, uključujući i one koje ne migriraju na velike udaljenosti, rekao je David Suarez, vršilac dužnosti direktora Laboratorije za istraživanje jugoistočne živine američke vlade u Džordžiji.
Takve infekcije „rezidentnih“ ptica pomažu virusu da opstane tokom cele godine iako to ranije nije bio slučaj, rekao je on.
Crni lešinari, koji naseljavaju jug Sjedinjenih Država i koji su ranije izbegavali infekcije, sada su među vrstama koje pate, rekao je David Stallknecht, direktor studije o bolestima divljih životinja jugoistočne kooperacije na Univerzitetu Džordžija.
Virus je takođe zarazio sisare poput lisica, medveda i foka.
„Svi moramo da verujemo u čuda“, rekao je Stalkneht, „ali ja zaista ne mogu da vidim scenario gde će to nestati“.
PRELAZAK GRANICA
Visok nivo virusa kod ptica poput plavokrilaca, pataka koje migriraju na velike udaljenosti, pomogao je širenju virusa u nove delove Južne Amerike, rekao je Stalkneht.
Zemlje uključujući Peru, Ekvador i Boliviju poslednjih meseci prijavile su svoje prve slučajeve.
Ekvador je 29. novembra uveo tromesečnu vanrednu situaciju u vezi sa zdravljem životinja, dva dana nakon što je otkriven prvi slučaj, saopštilo je Ministarstvo poljoprivrede i stočarstva zemlje. Do sada je uginulo više od 1,1 milion ptica, saopštilo je ministarstvo.
Infekcije u Urugvaju i Boliviji stavile su ovu bolest blizu najvećeg svetskog izvoznika piletine Brazila, koji nikada nije potvrdio slučaj. Brazilski ministar poljoprivrede Karlos Favaro rekao je u sredu da je zemlja istražila tri sumnjiva slučaja, ali su rezultati testa negativni.
„Svi su fokusirani na sprečavanje da grip stigne do naše zemlje“, rekao je Đan Karlos Zaki, koji uzgaja piliće za prerađivačku industriju Aurora u Čapekou u brazilskoj državi Santa Katarina.
„Dinamika divljih ptica se promenila, a to je omogućilo promenu i virusima koji žive u njima“, rekla je Kerol Kardona, stručnjak za ptičiji grip i profesor na Univerzitetu u Minesoti.
Poljoprivrednici pokušavaju da primene neobične taktike da zaštite živinu, a neki koriste mašine koje prave glasne zvukove kako bi uplašili divlje ptice, kažu stručnjaci.
Na Rod Ajlendu, Eli Berkovic, proizvođač jaja i izvršni direktor Little Rhodi Foods-a, poprskao je dezinfekciono sredstvo Lisol na guščji izmet na šetalištu svoje farme u slučaju da sadrži virus. On takođe ograničava posetioce farme, što je tradicionalnija mera predostrožnosti.
Berkovic je rekao da se priprema za mart i april kada će sezona migracije predstavljati još veći rizik za živinu.