Budućnost ratovanja: Autonomni helikopteri kojima se može komandovati sa 500 kilometara udaljenosti
U revolucionarnoj demonstraciji vojne tehnologije, helikopter Black Hawk je autonomno poleteo, lebdeo i sleteo u Konektikat – sve dok se njime upravljalo sa tableta udaljenog 500km u Vašingtonu, DC. Ovaj podvig, prikazan na godišnjem sastanku Udruženja američke vojske u oktobru 2024. godine, naglašava seizmičku promenu u modernom ratovanju: sposobnost izvođenja složenih misija bez rizika po ljudske živote. Razvijen od strane Sikorsky-a, kompanije Lockheed Martin, u saradnji sa Agencijom za napredne istraživačke projekte odbrane (DARPA), MATRIX™ autonomni sistem predstavlja veliki iskorak u sposobnostima bespilotnih letelica. Sa više od decenije razvoja i testiranja, sistem je sada spreman da revolucioniše logistiku na bojištima, nudeći američkoj vojsci operativnu fleksibilnost u spornim okruženjima.
MATRIKS sistem nije samo direktor leta koji prati unapred programirane rute. Umesto toga, radi nezavisno, prilagođavajući se dinamičkim uslovima borbe izbegavajući pretnje, optimizujući putanje leta i izvršavajući procedure za hitne slučajeve po potrebi. Tokom demonstracije, Stephanie Hill, predsednica kompanije Lockheed Martin Rotary and Mission Sistems – koja nije pilot – komandovala je autonomnim Black Hawk-om koristeći tablet povezan putem datalinka. Dok su bezbednosni piloti bili prisutni u kokpitu, helikopter je navigirao i izvršio svoju misiju bez ljudske intervencije.
Ovaj nivo autonomije je rezultat dugogodišnje saradnje između Sikorskija i DARPA-e u okviru programa ALIAS (Aircrew Labor In-cockpit Automation System). Sposobnost sistema da funkcioniše sa dva pilota, jednim pilotom ili bez pilota ga čini raznovrsnim alatom za niz misija, od snabdevanja do evakuacije unesrećenih. „Verujemo da je MATRIX Technology sada spremna za prelazak u vojsku“, rekao je Igor Čerepinski, direktor Sikorsky Innovations. „Omogućava preživljavanje u okruženjima visokog tempa i opasnosti u kojima Black Hawk danas rade.“
Stigao im je kraj, više nemaju gde da se sakriju | Nikola Jović | Mario Zna, 314 Uživo
Demonstracija budućnosti logistike na bojnom polju
Sredinom oktobra 2022. godine, Sikorski i DARPA izveli su seriju autonomnih demonstracija letenja na poligonu Yuma u Arizoni u okviru projekta američke vojske Konvergencija 2022. Ovi letovi su pokazali sposobnost sistema da obavlja kritične logističke misije u spornim okruženjima. Tokom tri leta u ukupnom trajanju od 2,4 sata, opciono pilotirani helikopter Black Hawk isporučio je zalihe, evakuisao žrtve i kretao se po složenim terenima — sve bez ljudske intervencije.
Jedna misija je uključivala transport 400 jedinica prave i simulirane krvi na 140km, spuštajući se čak 60m da bi se izbeglo otkrivanje. Testirana je još jedna kombinovana isporuka spoljnog tereta sa evakuacijom povređenih, demonstrirajući kako zemaljski operater može da preusmeri helikopter u toku leta da neutrališe pretnje i završi misiju. „Bez ljudi u avionu, letelica je letela brzinom od 100 čvorova da bi isporučila veliku količinu krvnih produkata, spoljni teret i spasila povređenog“, objasnio je Čerepinski.
Ove demonstracije naglašavaju potencijal sistema da se pozabavi jednim od najhitnijih izazova u modernom ratovanju: održavanjem snaga u okruženjima visoke opasnosti. Smanjenjem oslanjanja na ljudske pilote, MATRIKS sistem ne samo da poboljšava efikasnost misije već i minimizira rizik za osoblje.
NOVO: Pored izlaska iz Svetske Zdravstvene Organizacije predsednik Argentine Havijer Milei potpisao je izvršnu naredbu kroz koju se zabranjuju operacije promene pola kod maloletnika 🇦🇷💥🏳️⚧️
👉 Opširnije Pročitajte na Telegram kanalu Nulta Tačka https://t.co/n4woLxFoUI pic.twitter.com/g2dC29onER
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) February 6, 2025
Ulazak tehnologije u vojsku
Uspeh sistema MATRIKS u testiranju otvorio je put njegovoj integraciji u postojeću i buduću flotu helikoptera američke vojske. U oktobru 2024, Sikorski je dobio nagradu od 6 miliona dolara od DARPA-e za instaliranje MATRIKS autonomnog sistema na vojni eksperimentalni helikopter UH-60M Black Hawk, označen kao MX. Ova nadogradnja će omogućiti Komandi za razvoj borbenih sposobnosti vojske (DEVCOM) da proceni širok spektar mogućnosti autonomije, od operacije sa jednim pilotom do potpuno autonomnog leta.
„Avioni sa omogućenom autonomijom će smanjiti opterećenje pilota, dramatično poboljšati bezbednost letenja i dati komandantima bitaka fleksibilnost za obavljanje složenih misija u haotičnom bojnom prostoru“, rekao je Rič Benton, potpredsednik i generalni menadžer kompanije Sikorski. S obzirom da se očekuje da će Black Hawk ostati u upotrebi do 2070-ih, modernizacija aviona danas osigurava njegovu relevantnost u budućim sukobima.
Era autonomnog ratovanja više nije daleka vizija – već je ovde. Sposobnost sistema MATRIKS da komanduje helikopterima Black Hawk sa stotina kilometara daleko predstavlja promenu paradigme u vojnim operacijama, spajajući najsavremeniju tehnologiju sa strateškom neophodnošću. Poput šahovskog velemajstora koji pomera figure po tabli, komandanti sada mogu precizno i bezbedno da orkestriraju misije, neopterećeni ograničenjima ljudskog prisustva u neprijateljskim okruženjima. Dok se američka vojska priprema da integriše ovu tehnologiju u svoju flotu, implikacije za buduće sukobe su duboke: bojno polje gde mašine nose najveći teret opasnosti, a ljudska domišljatost vlada.