Budućnost u kojoj nema mesta za nas – Veštačka Inteligencija koja predviđa “zločine” i pre nego što se dogode
Da li je ovo budućnost “borbe” protiv kriminala i šta ako je za veštačku inteligenciju kriminal “dezinformacija”?!
Izračunavanje rizika: Iako koncept potiče iz ranijih književnih dela i filozofskih rasprava, film Minority Report je doneo ideju da vlasti sprečavaju zločine pre nego što se dogode u stvarnosti. Zahvaljujući južnokorejskim istraživačima, ova vizija bi uskoro mogla postati stvarnost.
Južnokorejski Institut za istraživanje elektronike i telekomunikacija predstavio je “Dejaview” – sistem veštačke inteligencije koji analizira snimke videonadzora kako bi otkrio i potencijalno sprečio kriminalna dela.
Dejaview koristi mašinsko učenje za analizu obrazaca i otkrivanje znakova nadolazećih zločina. Faktori kao što su doba dana, lokacija, prethodni incidenti i druge varijable uzimaju se u obzir kako bi se procenio rizik od sumnjivog incidenta.
UŽIVO! NOVA EPIZODA PODKASTA MARIO ZNA – GOST MILAN VILIĆ
Prema izveštaju TechXplorea, osnovna tehnologija funkcioniše na dva načina. Prvo, postoji model predviđanja zasnovan na vremenu i prostoru koji procenjuje elemente, kao što je da li se zločin prethodno dogodio u zabačenom području kasno noću.
Ako, između ostalog, mirna, zabačena lokacija ima slične faktore sredine kao prethodni noćni incident, sistem procenjuje rizik od drugog incidenta kao visok.
Vlasti tada mogu proaktivno pomnije nadgledati te visokorizične zone koristeći sistem videonadzora kako bi sprečili incidente pre nego što se dogode i u skladu s tim postavili hitne službe. U terenskim testovima koristeći podatke iz grada Seočo, ovaj sistem “prediktivnog mapiranja zločina” postigao je tačnost od 82,8%.
Druga komponenta Dejaviewa je “predviđanje recidiva usmereno na osobu”. Fokusira se na ljude koji su u “visokom riziku” od ponovnog činjenja krivičnih dela. Prateći njihove obrasce kretanja, tehnologija može analizirati da li njihovo ponašanje ukazuje na to da bi uskoro mogli ponovo počiniti zločin.
Kako je Dejaview stekao svoju inteligenciju, tehnologija je obučena na ogromnom skupu podataka od preko 32.000 CCTV snimaka koji su beležili razne incidente u periodu od tri godine. AI je naučio da prepoznaje obrasce iz ovih podataka i sada primenjuje to “znanje” na situacije u realnom vremenu.
Naravno, orvelovske implikacije predviđanja zločina koje pokreće veštačka inteligencija sigurno će izazvati raspravu, posebno kada je u pitanju praćenje ljudi. Trenutno izgleda da ETRI ograničava primenu Dejaviewa na infrastrukturu javne bezbednosti kao što su aerodromi, energetski objekti, fabrike i nadgledanje nacionalnih događaja. Komercijalna upotreba za specijalizovane sigurnosne usluge očekuje se do kraja 2025.
Južna Koreja nije jedina zemlja koja istražuje ovu tehnologiju. Argentina je takođe uspostavila novu AI jedinicu koja koristi posebne algoritme za prevenciju, otkrivanje, istraživanje i krivično gonjenje kriminalaca. Argentinski pristup ide korak dalje analizirajući podatke izvan videonadzora, uključujući društvene mreže, veb sajtove pa čak i mračni veb.