BUGARI zabranili LGBTQ propagandu! Skoro svi poslanici u skupštini glasali protiv degeneracije društva
Bugarski parlament izmenio je zakon o obrazovanju u zemlji, zabranjujući promovisanje LGBT propagande u školama.
Amandman na zakon usvojen je velikom većinom, sa 159 glasova za, 22 protiv i 12 uzdržanih — što znači da su izmene imale snažnu međustranačku podršku.
Zakon sada zabranjuje „propagandu, promociju ili podsticanje na bilo koji način, direktno ili indirektno, u obrazovnom sistemu ideja i stavova vezanih za netradicionalnu seksualnu orijentaciju i/ili rodni identitet osim biološkog”.
Mnogi poslanici su kao pokretače za izmenu zakona o obrazovanju naveli udžbenike stranih autora o seksualnom obrazovanju dece.
Nacionalno orijentisana partija Preporod rekla je da promovisanje socio-kulturnih modela netradicionalne seksualne orijentacije u blizini škola nije u skladu sa bugarskom tradicijom. Petar Nikolov iz stranke desnog centra GERB rekao je da odbacuje propagandu koja deci nameće alternativnu seksualnu orijentaciju, a istakao je i „hrišćansku suštinu Bugarske“.
Jordan Konev iz liberalno-centrističke partije DPS—koja zastupa interese etničkih manjina Turaka—naglasio je važnost vaspitanja dece prema binarnim polnim principima. Bivša liderka Socijalističke partije Kornelija Ninova rekla je da se rodna ideologija „uvlači i preuzima bugarske škole“.
Glavna evrofilska partija, PP–DB, koju su protivnici optužili da služi interesima američke demokratske administracije , odbacila je amandman. Poslanik Elisaveta Belobradova je tvrdila da zakon predstavlja „jeftin populizam“ umesto da se bavi bilo kakvim stvarnim pitanjima u okviru obrazovnog sistema.
Pro-LGBT demonstranti izašli su u sredu na ulice, žaleći se da zakon „krši osnovna ljudska prava“ i nazivajući taj potez parlamenta „lovom na veštice“ na LGBT osobe.
Izmena zakona dobila je snažnu podršku iz celog političkog spektra uprkos političkim previranjima koja su zahvatila Bugarsku poslednjih nekoliko godina. Balkanska država članica EU suočena je sa sedmim parlamentarnim izborima za tri i po godine u oktobru, pošto levičarske i konzervativne snage uzastopno ne uspevaju da osvoje većinu u parlamentu. Kada su uspeli da formiraju koalicione vlade, brzo su se raspali.
Amandman bugarskog zakona o obrazovanju podseća na „Zakon o zaštiti dece” u Mađarskoj koji je usvojen pre tri godine, i zabranjuje ili u velikoj meri ograničava promociju homoseksualizma i rodne promene u školama i medijima.
Bugarska ne priznaje istopolne brakove, a takođe odbija da ratifikuje Istanbulsku konvenciju o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama, jer promoviše rodnu ideologiju – razlog zašto je druge centralnoevropske države, poput Mađarske i Slovačke, takođe nisu ratifikovale.