Бугарска покреће истрагу против Џорџа Сороша

Бугарска покреће истрагу против Џорџа Сороша

Бугарски парламент је у среду формирао посебну комисију за истрагу активности америчког милијардера и „филантропа“ Џорџа Сороша, његовог сина и њихових фондација у земљи.

Комисија ће „прикупљати и анализирати документа, испитивати бугарске службе, институције и појединце“, што је изазвало оштре критике организација за људска права.

Иницијатива је потекла од партије Делјана Пеевског, бившег медијског тајкуна под америчким и британским санкцијама због корупције.

За оснивање комисије гласале су две странке владајуће коалиције, као и све проруски и крајње десничарске партије, док владајућа ГЕРБ и проевропска алијанса ЦЦ/БД нису подржале предлог.

Задатак комисије је да утврди „токове финансирања и евентуалне везе са политичким партијама, судијама, школама, медијима, привредним круговима и јавним институцијама“.

NEVEROVATNA PRIČA! Od Islamiste do Hrišćana koji lovi TERORISTE | Irfan Peči | Mario Zna EP.370

„Бугарски парламент наставља да ограничава деловање критички настројених организација цивилног друштва, по истом сценарију који је примењен у Русији и Мађарској“, изјавио је Теодор Славев, директор Бугарског института за правне иницијативе.

Фондација „Отворено друштво“ Џорџа Сороша основана је у Софији 1990. године, одмах после пада комунизма, а финансира пројекте у образовању, правосуђу и борби против дискриминације.

Сорош, који има 95 година, већ деценијама је мета конзервативаца. У августу га је амерички председник Доналд Трамп јавно оптужио да стоји иза насилних протеста и позвао на правне мере против њега.

У својој родној Мађарској, Сорош је одавно постао симбол против кога се влада Виктора Орбана најжешће бори.

Нулта Тачка/insiderpaper.com

Ne propustite

Specijalni tužilac Stejt Departmenta koji istražuje Bajdenove kriminalne radnje NESTAO!

Specijalni tužilac Stejt Departmenta koji istražuje Bajdenove kriminalne radnje NESTAO!

Prema izveštajima, specijalni savetnik zadužen za istragu nezakonitog uklanjanja i
Austrijski savezni predsednik ne da pobedničkoj FPO da dobije mandat za formiranje vlade

Demokratija? Predsednik Austrije odbija da pobedničkoj FPO dodeli mandat za formiranje vlade

Austrija ostaje u političkom limbu nakon prošlomesečnih nacionalnih izbora, pošto