Čak polovina NEMAČKIH srednjih preduzeća ima planove da se preseli u inostranstvo ili ZATVORI
Skoro svaka drugo nemačko srednje preduzeće razmatra zatvaranje ili preseljenje u inostranstvo, navodeći previše birokratije i veće poreze kao razlog.
Pogubna optužnica za nemačku poslovnu klimu otkrivena je u istraživanju koje je sprovelo Savezno udruženje srednjih preduzeća (BVMV).
Prema anketi, 26 odsto svih direktora srednjih kompanija širom Nemačke razmišljalo je o zatvaranju svog poslovanja, dok je 22 odsto izrazilo interesovanje za preseljenje poslovanja u inostranstvo.
Direktori su kao dva glavna razloga za njihovo nezadovoljstvo naveli stalan dotok novih propisa koji ometaju njihovu sposobnost poslovanja u Nemačkoj i veliko poresko opterećenje.
Trećina direktora smatra da je Nemačka postala previše birokratska za poslovanje. U međuvremenu, više od četvrtine je kao najveću prepreku navelo veće poreze i carine, dok su drugi naveli nedostatak kvalifikovanih radnika kao smetnju njihovom poslovanju.
👉 Švabama prekipelo! POGLEDAJTE kako se stanovnici Nemačke bore protiv EKO LUDAKA koji blokiraju puteve (VIDEO)
https://t.co/dHEF9ri6eF— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) July 17, 2023
„Rezultati našeg istraživanja su više od samo signala upozorenja“, rekao je Markus Jerger, izvršni predsednik BVMV-a.
Nemačka je pala na 18. mesto od 21 zemlje po konkurentnosti porodičnih preduzeća, pokazuje studija
„Ako se ništa ne uradi, teret birokratije će ubiti porodična preduzeća“, upozorio je predsednik Fondacije za porodična preduzeća.
Mala i srednja preduzeća (MSP) čine okosnicu nemačke privrede, zapošljavajući više od 40 miliona od 45 miliona nemačke radne snage.
I mnogi veruju da su žrtve visokih poreza ili ih savezna vlada ostavlja za sobom i gubi prioritet. Jedna posebna oblast zabrinutosti za mala i srednja preduzeća odnosi se na digitalizaciju industrije, za koju BVMV veruje da stvara ponor između multinacionalnih kompanija koje su finansijski sposobne da prilagode svoje poslovanje u digitalnom dobu i onih koje to ne mogu sebi priuštiti.
„Da bi naša privreda ostala konkurentna u budućnosti, potreban nam je podsticaj u digitalizaciji!“ rekao je nedavno Jerger.
Učinak državne i javne uprave zaostaje. A zavisnost od ogromnih tehnoloških giganata sve više ograničava mogućnosti za srednja preduzeća“, dodao je on.
Indeks poslovne klime Ifo, koji beleži poverenje u nemačku ekonomiju, pao je na najniže očitavanje od maja 2020.
Nisu samo nemačke kompanije čije poverenje u zemlju kao mesto za poslovanje opada. Broj stranih investicija u Nemačkoj je opao u poslednjih pet godina, a prošle godine je bio najniži nivo od 2013. godine.
Prema Ifo indeksu poslovne klime, poverenje u nemačku ekonomiju je naglo opalo u poslednje vreme, a zemlja je u januaru zauzela četvrto mesto sa dna u pogledu konkurentnosti u studiji koja je obuhvatila 21 industrijsku naciju.
„Ako se ništa ne preduzme, teret birokratije će ubiti porodična preduzeća“, upozorio je tada Rainer Kirchdorfer, predsednik Fondacije za porodična preduzeća.