Čeka se reakcija Pekinga! Amerikanci pohapsili Kineze u Njujorku- Tvrde da rade za tajnu kinesku policiju
Ministarstvo pravde je u ponedeljak uhapsilo dvojicu Njujorčana, tereteći ih da su pomogli kineskoj vladi da uspostavi stanicu tajne policije na Menhetnu, i da su pokušali da sakriju dokaze o tome od FBI. Američka vlada je takođe optužila 44 kineska državljana za „šeme represije“ usmerene na Amerikance na internetu.
61-godišnji „Hari“ Lu Jianvang i 59-godišnji Čen Đinping uhapšeni su ranije jutros u svojim kućama u Bronksu i Menhetnu, saopštilo je Ministarstvo pravde . Oni su optuženi za zaveru da bi delovali kao agenti kineske vlade i za ometanje pravde, preti im do 25 godina zatvora ako budu osuđeni.
Prema federalnim tužiocima, dvojica muškaraca su imali „dugogodišnji odnos poverenja“ sa kineskim Ministarstvom javne bezbednosti (MPS), kojem su pomogli da se „potajno otvori i upravlja ilegalnom policijskom stanicom MPS na tlu SAD“. Navodna ispostava ogranka MPS-a u Fudžouu radila je iz poslovne zgrade u kineskoj četvrti na Menhetnu, sve dok je nije upao i zatvorio FBI u oktobru 2022.
„[Narodna Republika Kina] je, preko svog represivnog bezbednosnog aparata, uspostavila tajno fizičko prisustvo u Njujorku kako bi nadgledala i zastrašila disidente i one koji su kritični prema njenoj vladi“, rekao je pomoćnik državnog tužioca Metju Olsen u saopštenju, dodajući da ovi akcije „daleko prevazilaze granice prihvatljivog ponašanja nacionalne države“.
👉 Izveštaj UN-a poziva na LEGALIZACIJU droge i seksualnih aktivnosti uključujući i PEDOFILIJU https://t.co/R3TKjwHOIf
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) April 17, 2023
Američki tužilac Breon Peace, iz Istočnog okruga Njujorka, nazvao je postojanje stanice tajne policije „flagrantnim kršenjem suvereniteta naše nacije“, rekavši da joj nije mesto u Njujorku „niti bilo kojoj američkoj zajednici“.
SAD su optužile Lua za „represivne aktivnosti“ na američkom tlu u ime Kine, kao što je vođenje protesta 2015. protiv „pripadnika zabranjene religije“ – Falun Gonga – tokom posete predsednika Si Đinpinga; navodno uznemiravanje 2018. „navodnog begunca” da se vrati u Kinu; i lociranje „prodemokratskog aktiviste“ u Kaliforniji 2022.
Optužbe za ometanje pravde zasnovane su na tvrdnjama FBI-ja da su Lu i Čen izbrisali razgovore sa zvaničnicima MPS-a sa telefona koje su američke vlasti zaplenile tokom racije u navodnoj policijskoj stanici oktobra 2022.
Ministarstvo pravde je takođe objavilo dva slučaja protiv ukupno 44 kineska državljana, optužujući ih da koriste internet da bi pretili i uznemiravali „kineske disidente širom sveta“, uključujući one koji borave u SAD. Prema tužiocima, 34 službenika MUP-a bila su deo „farme trolova“ koja je nazvana „Radna grupa za specijalni projekat 912“.
Još deset, uključujući zaposlene u MPS-u i Kineskoj administraciji za sajber prostor, takođe je optuženo za „nezakonitu zaveru radi prenosa sredstava za identifikaciju“ . Međutim, svi žive van SAD i ostaju na slobodi.
NultaTačka/RT