Centar za istraživanje medija dokumentuje više od 6.000 tema koje su cenzurisane na društvenim mrežama
Baza podataka Censortrack Centra za medijska istraživanja (MRC), koja prati onlajn cenzuru, premašila je 6.000 slučajeva. Primeri uključuju preko 700 slučajeva kritike aktuelnog američkog predsednika Džoa Bajdena, kao i razne objave o političkim debatama kao što su transrodnost i reakcija na koronavirus.
Slučajevi cenzure se kreću na različitim platformama, uključujući Facebook, Instagram, Tvitter/X, Google i YouTube.
U jednom nedavnom primeru, video snimak na Instagramu Atlas Society-a, libertarijanske neprofitne organizacije, cenzurisan je kao „lažna informacija“ zbog kritikovanja granične politike Bajdenove administracije. U drugom slučaju, Instagram proverivači činjenica cenzurisali su komičara i političkog komentatora za post koji povezuje Bajdenovu politiku sa rastućom inflacijom.
Baza podataka uključuje brojne slučajeve sa Tvitera pre akvizicije kompanije od strane Ilona Maska, dokumentujući vrhunac cenzure pod mandatom izvršnih direktora Džeka Dorsija i Paraga Agravala, uključujući zabranu upotrebe termina „groomer“ i cenzuru konzervativnih satiričnih naloga.
Primeri sa Google-a i YouTube-a u vlasništvu Google-a uključuju cenzuru video snimaka Džordana Petersona i Google-ovu odluku da zabrani oglase za Live Action.
OGRANIČAVANJE KRETANJA: „Ugljenični pasoši“ Svetskog ekonomskog foruma ograničavaju putovanja radi borbe protiv „globalnog zagrevanja“ https://t.co/v2IIIEvWVL
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) October 18, 2023
Platforme u vlasništvu Majkrosofta nisu izbegle nadzor. Tehnološki gigant je glavna sila iza OpenAI-ovog ChatGPT-a, kao i bivši partner Globalnog indeksa dezinformacija (GDI) i NewsGuard-a, dve organizacije koje čuvaju crne liste medijskih organizacija. Kako je dokumentovao Censortrack, tehnološka kompanija se takođe bavi cenzurom, a LinkedIn u vlasništvu Microsofta zabranjuje Gregorija Rajtstona, geologa, zbog objavljivanja podataka koji potkopavaju zvanični narativ o klimatskim promenama.
Baza podataka prikazuje širok spektar istaknutih ličnosti koje su bile cenzurisane od strane velikih tehnoloških platformi, uključujući izabrane zvaničnike senatore Teda Kruza (R-TX) i bivšeg predsednika Predstavničkog doma Kevina Mekartija (R-CA), bivšeg novinara Bele kuće Kejli Mekinani, novinske organizacije uključujući Njujork post i Federalist, kao i Donalda Trampa mlađeg, Džejmsa Vudsa, Kendis Ovens, Dejnu Loeš i Sebastijana Gorka.