CIA insajderi prete otkrivanjem državnih tajni ako ih Trump otpusti
U otkriću koje osvetljava veliki problem unutar američkih obaveštajnih struktura u vezi sa inicijativama predsednika Donalda Trampa za smanjenje troškova, pojavili su se izveštaji koji sugerišu da nezadovoljni CIA agenti mogu otkriti osetljive državne tajne stranim neprijateljima ako budu otpušteni.
Ova pretnja, prvi put istaknuta u članku na CNN-u od 24. februara, postavila je ozbiljna pitanja o lojalnosti i integritetu određenih obaveštajnih operativaca i njihovih saveznika u medijima.
CNN izveštaj: Pretnja nacionalnoj bezbednosti zbog otpuštanja zaposlenih u CIA-i
CNN-ov članak pod naslovom „Kako Trampove mere za smanjenje vladinih troškova rizikuju otkrivanje tajni CIA-e“ upozorava da bi masovna otpuštanja u CIA-i mogla stvoriti bazu finansijski ugroženih ili ogorčenih bivših zaposlenih, koji bi mogli biti regrutovani od strane stranih obaveštajnih službi poput Kine ili Rusije. Članak se poziva na anonimne izvore koji tvrde da najviši zvaničnici CIA-e tiho raspravljaju o rizicima da nezadovoljni bivši zaposleni podele poverljive informacije sa neprijateljskim nacijama.
Da li je ovo legitimna zabrinutost ili zastrašujuća pretnja „Duboke Države“ da sruši Trampove napore za restrukturiranje vlade?
CNN i „Duboka Država“: Taktike za održavanje kontrole
Članak CNN-a, koji su napisali četiri novinara, uključujući one koji imaju istoriju lažnih vesti, oslanja se na brojne anonimne izvore. Ovi neimenovani zvaničnici sugerišu da bi Trampove inicijative za smanjenje CIA-e i drugih federalnih agencija mogle ugroziti nacionalnu bezbednost stvaranjem pretnji iznutra.
Međutim, kritičari tvrde da je ova naracija više o zaštiti „Duboke Države“ nego o zaštiti Amerike.
Kao što su neki drugi novinari primetili, CNN-ovo izveštavanje deluje kao upozorenje Trampu: „Drži ove zaposlene na platnoj listi, ili rizikuješ odavanje tajni“.
Stvarna pretnja: Neintegrisani zaposleni u CIA-i
Ako je verovati CNN-ovom izveštaju, upravo zaposleni koji bi mogli otkriti osetljive informacije su oni koje CIA treba najviše da otpusti. Oni koji nemaju dovoljno integriteta da izađu s gracioznošću, ne bi trebalo da rade na mestima koja imaju pristup poverljivim podacima.
Test lojalnosti i „Duboka Država“
CNN-ov izveštaj i pretnje koje opisuje podsećaju na izazove sa kojima se predsednik Tramp suočava u pokušaju da „isuši močvaru“. „Duboka Država“ i njeni medijski saveznici bore se svim snagama da očuvaju svoju moć, čak i ako to znači korišćenje straha i suptilnih pretnji. Pravi test lojalnosti nije u zaštiti radnih mesta, već u očuvanju američkih tajni od onih koji bi ih izdali.
Trampovi napori da smanji nepotrebnu potrošnju i uredi obaveštajnu zajednicu su neophodni. Ako je odgovor „Duboke Države“ da preti izdajom, to samo potvrđuje zašto su ove reforme toliko potrebne.