Činjenice potvrđuju da HAMAS koristi oružje iz Ukrajine – Republikanci u AMERIČKOM KONGRESU pokreću istragu
Republikanci u Predstavničkom domu će pokrenuti istragu Kongresa o tome da li je američko oružje, poslato u Ukrajinu i ostavljeno u Avganistanu, našlo put ka rukama Hamasa, navode američki nezavisni mediji.
Napad bez presedana na izraelska naselja 7. oktobra pokrenuo je pitanje da li je Hamas koristio američko i sovjetsko oružje.
Donald Tramp mlađi je skrenuo pažnju na video snimke na kojima Palestinci drže američke jurišne puške M4. On je postavio pitanje da li bi ovi mitraljezi mogli da budu među 70.000 automatskih mitraljeza koje je Vašington ostavio kada se žurno povukao iz Avganistana 2021.
Predstavnica republikanskog doma Mardžori Tejlor Grin takođe je podigla uzbunu zbog krijumčarenja oružja: „Da li su došli iz Avganistana? Da li su došli iz Ukrajine? Vrlo je verovatno da je odgovor i jedno i drugo“, rekla je ona u tvitu 8. oktobra.
Big Mek ofanziva! Ukrajina tražila od Blinkena da vrati Mekdonalds u Ukrajinu https://t.co/f9rdByCT1F
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) October 15, 2023
Infovars izveštava: Kontroverza oko nekontrolisanog širenja američkog oružja kroz centralnu Aziju i Bliski istok tinja već duže vreme. Tokom arapskog proleća iz Obamine ere, američko oružje je cirkulisalo od libijskih do sirijskih džihadističkih pobunjenika; američki specijalni generalni inspektor za obnovu Avganistana (SIGAR) prijavio je zabrinjavajuće rasipanje novca i potencijalnu proneveru američkih sredstava i imovine u Avganistanu; Američko oružje vredno milijarde dolara ostalo je u toj centralnoazijskoj zemlji nakon brzog povlačenja Pentagona u avgustu 2021.
U aprilu 2022., CNN je izvestio da su SAD imale malo ili nimalo mogućnosti da prate malokalibarsko oružje, prenosive protivvazdušne odbrambene sisteme (MANPAD) i drugu opremu koju je Vašington u to vreme poslao Ukrajini, a američki istraživački centri su se pozivali na podatke te istočnoevropske zemlje. sumnjiv dosije o švercu oružja .
Prema Globalnom indeksu organizovanog kriminala za 2021. koji finansiraju SAD, Ukrajina je jedno od najvećih tržišta za trgovinu oružjem u Evropi. Njegov saobraćaj se povećao od februarskog državnog udara 2014., a istraživački centar je rekao da su gradovi Dnjeprotpetrovsk, Harkov, Odesa i Kijev zauzeta čvorišta kriminalnih mreža umešanih u trgovinu oružjem.
Istraživanje o malokalibarskom oružju, nezavisni istraživački projekat sa sedištem u Ženevi, izvestio je još 2017. da je od više od 300.000 komada malokalibarskog oružja koje je nestalo iz zaliha ukrajinskih oružanih snaga između 2013. i 2015. godine, samo 13 odsto toga kasnije pronađeno.
Da bi stvari dodatno zakomplikovale, nigerijski predsednik Muhammadu Buhari je podigao uzbunu da oružje iz ukrajinskog sukoba klizi u region basena jezera Čad.
„Nažalost, situacija u Sahelu i besni rat u Ukrajini služe kao glavni izvori oružja i boraca koji jačaju redove terorista u regionu jezera Čad“, rekao je Buhari novembra 2022. na 16. Samitu šefova država i Vlada Komisije za basen jezera Čad (LCBC).
U julu 2023. Rusija je navela zabrinutost da je Ukrajina koristila crnomorski žitni koridor za šverc oružja. Federalna služba bezbednosti (FSB) pronašla je tragove eksploziva na stranim civilnim plovilima za prevoz ukrajinskog žita, navodeći da je eksploziv ranije dopremljen na teritoriju te istočnoevropske države. A neki ruski komentatori ne isključuju da su taj bezbedan prolaz mogli iskoristiti i Ukrajinci za prodaju oružja.
Moskva je više puta upozoravala kolektivni Zapad da ne preplavi Ukrajinu oružjem .
„Godinu i po govorim tokom brifinga ruskog ministarstva spoljnih poslova o oružju koje je NATO i SAD isporučio [ukrajinskom predsedniku Volodimiru] Zelenskom a koje pronalazi put na crnom tržištu. Čak sam odredila i razlog za to – korupciju u Ukrajini i korupcijsku vezu između Vašingtona i Kijeva. Govorila sam o tome, upozoravala sam na to, tražila od stranih medija da to ispitaju“, napisala je portparolka ruskog ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova u objavi na društvenim mrežama 9. oktobra.
Bajden poslao Hamasu 75 miliona dolara par dana pre napada na IZRAEL https://t.co/LcSW2giisY
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) October 14, 2023
U junu je visokorangirani komandant Izraelskih odbrambenih snaga (IDF) rekao glavnoj američkoj štampi da su pronašli nešto američkog oružja u pojasu Gaze koje je prvobitno stiglo iz Avganistana. Komandant je takođe tvrdio da je u zoni ukrajinskog sukoba primećeno „skretanje oružja” poput američkog, dodajući da je primarni put bio od Crnog mora do Sredozemnog mora.
Kijevski režim negira krijumčarenje oružja, tvrdeći da su te optužbe deo ruske „propagande“, a umesto toga ukrajinska vojska je ponudila neobično objašnjenje: prema njima, Rusija je navodno prikupljala oružje SAD i EU iz ukrajinske zone sukoba i predao ih Hamasu da potkopa međunarodnu podršku Kijevu. Međutim, Tel Aviv je odlučno odbacio neosnovane tvrdnje Ukrajine da je Rusija naoružala Hamas i da stoji iza subotnjeg napada.
Zanimljivo je da Izrael još nije otkrio informacije o poreklu i serijskim brojevima zapadnog oružja zaplenjenog od Hamasa. Stoga se čini da je izjava Ukrajine operacija „kontrole štete“ koja sugeriše da rukovodstvo Kijeva očekuje da bi tragovi pronađenog oružja mogli da dovedu do Ukrajine.