Čipovi u mozgu će zameniti mobilne telefone tvrdi ILON MASK
Kompanija milijardera Neuralink ugradila je prvi čip u ljudski mozak prošlog januara, a sada se sprema za drugo ispitivanje
Mobilni telefoni će u budućnosti postati zastareli, jer će ih zameniti čipovi koji se ugrađuju direktno u ljudski mozak, predvideo je milijarder tehnološki preduzetnik Elon Musk.
Njegova biotehnološka kompanija Neuralink je u januaru prvi put ugradila moždani čip 30-godišnjem kvadriplegičaru Nolandu Arbou. Hirurška procedura je uključivala postavljanje kompjuterskog čipa – koji je veličine novčića – u deo mozga koji kontroliše nameru kretanja. Čip se zatim koristi za „bežično snimanje i prenošenje moždanih signala u aplikaciju koja dekodira nameru pokreta“.
Musk je podelio svoje najnovije predviđanje kao odgovor na objavu koju je u nedelju objavio na X-u (bivši Tviter) nalog pod nazivom Not Elon Musk. Originalna poruka je glasila: „Da li biste instalirali Neuralink interfejs u svoj mozak da biste mogli da kontrolišete svoj novi X telefon razmišljanjem?“
NOVO! OVO SE NE PROPUŠTA! GORAN FES U BUNKERU!
Musk je odgovorio tvrdnjom da „u budućnosti neće biti telefona, samo Neuralinkovi“.
U svom prošlogodišnjem saopštenju za javnost, Neuralink je rekao da njegov program Precizni robotski implantirani moždano-kompjuterski interfejs (PRIME) ima za cilj razvoj „potpuno implantabilnog, bežičnog interfejsa mozak-računar“ koji bi ljudima u početku omogućio kontrolu kompjuterskog kursora ili tastature. koristeći svoje misli.
To će kasnije otvoriti put revolucionarnim tretmanima za ljude koji pate od različitih fizičkih invaliditeta kao što su paraliza i slepilo, kao i bolesti poput gojaznosti, autizma, depresije i šizofrenije.
U intervjuu sa Džoom Roganom 2018. godine, Musk je sugerisao da bi Neuralink takođe jednog dana mogao da dozvoli ljudima da komuniciraju bez upotrebe reči, a možda i da postignu stanje „simbioze“ sa veštačkom inteligencijom.
Američka administracija za hranu i lekove (FDA) odobrila je prvo ispitivanje implantacije čipa prošlog maja.
Nekoliko nedelja nakon procedure krajem januara, Musk je izvestio da se čovek „potpuno oporavio bez ikakvih loših posledica kojih smo svesni“ i da je sposoban da pomera kompjuterski miš po ekranu „samo razmišljajući“.
Međutim, u maju, Neuralink je priznao da je naišao na određene probleme nakon što su male žice implantirane u mozak pomerene sa položaja.
Ipak, FDA je dala zeleno svetlo za drugo ispitivanje na ljudima, objavio je Volstrit džurnal prošlog meseca. Sledeći eksperiment, koji je navodno zakazan za jun, imaće modifikovanu proceduru, pri čemu će se čip implantirati dublje u mozak kako bi se sprečilo njegovo povlačenje.
Prema pisanju medija, očekuje se da će do kraja godine u daljim eksperimentima učestvovati još osam osoba.